Liga Europy: Chelsea wygrywa, ale nie zachwyca

• Data publikacji: 21.02.2019, 22:59

Podopieczni Maurizio Sarriego pokonali na własnym boisku szwedzkie Malmoe FF w rewanżowym meczu 1/16 Ligi Europy i pewnie awansowali do kolejnej rundy rozgrywek.

Mimo ostatnich fatalnych rezultatów w Premier League i FA Cup, dziś na Stamford Bridge faworyt mógł być tylko jeden. Londyńska Chelsea przystępowała do spotkania z jednobramkową zaliczką wywiezioną w ubiegłym tygodniu ze Szwecji. Za The Blues stały także statystyki, ponieważ jeszcze nigdy nie odpadli z rozgrywek UEFA po wygranej w pierwszym meczu na wyjeździe, a także przystępowali do spotkania z serią 10 meczów bez porażki w Lidze Europy.

Od pierwszych minut meczu mogliśmy zauważyć, że Malmoe przystąpiło do spotkania w pełni zdeterminowane i to drużyna Uwe Röslera dyktowała tempo spotkania. Już w 4. minucie Rasmus Bengtsson znalazł się w okolicy jedenastego metra i uderzył głową tuż nad poprzeczką, wykorzystując dośrodkowanie z prawej strony boiska. Dwie minuty później byliśmy świadkami niemal identycznej sytuacji po drugiej stronie boiska, w roli główkującego znalazł się Olivier Giroud.

W 13. minucie Marcus Rosenberg doszedł do dogodnej sytuacji na skraju pola karnego i oddał płaski strzał, który minimalnie minął prawy słupek bramki strzeżonej przez Caballero. Kilka minut później Ross Barkley został pierwszym zawodnikiem, który otrzymał żółtą kartkę w tym spotkaniu za wślizg w środkowej strefie boiska, przerywając tym groźny atak gości. Nieudolne krycie we własnym polu karnym i proste błędy w strefie obronnej Chelsea potwierdzały słabą dyspozycję defensywy angielskiej drużyny w ostatnich tygodniach.

W 32. minucie doszło do zamieszania w polu karnym Malmoe, jednak skończyło się jedynie na rzucie rożnym dla gospodarzy. Od tego czasu gra się wyrównała i żadna z drużyn nie potrafiła zagrozić bramce przeciwników. Zespoły schodziły na przerwę z bezbramkowym remisem i… gwizdami niezadowolenia fanów The Blues.

Drugą część spotkania lepiej rozpoczęła londyńska Chelsea, przejmując inicjatywę na boisku. Zaowocowało to bramką w 55. minucie, kiedy to po szybkim kontrataku gospodarzy Giroud umieścił piłkę w bramce z najbliższej odległości, wykorzystując podanie Williana. Wreszcie mogliśmy usłyszeć doping ze strony gospodarzy, ponieważ do tej pory na trybunach istnieli jedynie szwedzcy kibice. W 59. minucie kontuzji doznał kapitan przyjezdnych Marcus Rosenberg, w jego miejsce na boisku zameldował się Carlos Strandberg.

Wynik spotkania determinował angażowanie coraz większej ilości graczy w ataki ekipy Malmoe, jednak były one skutecznie przerywane i londyńczycy wyprowadzali groźne kontry.

W 64. minucie Ross Barkley strzelił bramkę, która nie została jednak uznana, ponieważ pomocnik gospodarzy był na spalonym. Malmoe wydawało się coraz bardziej bezradne. Szwedzi nie potrafili utrzymać się przy piłce i nie mieli pomysłu na grę, w przeciwieństwie do coraz lepiej grającej ekipy z Londynu. Szanse na awans do następnej fazy rozgrywek podopiecznych Röslera stopniały niemal do zera w 73. minucie spotkania. Właśnie wtedy Rasmus Bengtsson otrzymał drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną, kartkę. Minutę później fantastycznym strzałem z rzutu wolnego popisał się Barkley. Z okolicy osiemnastego metra posłał piłkę tuż nad murem w lewy górny róg bramki, wyprowadzając gospodarzy na dwubramkowe prowadzenie.

Na sześć minut przed końcem regulaminowego czasu gry swoją drugą asystę zanotował Willian. Po świetnej zespołowej akcji, jego podanie wykorzystał jeden z najlepszych piłkarzy biegających dzisiaj na Stamford Bridge – Callum Hudson-Odoi, strzelając bramkę na 3:0.

W ostatnich minutach meczu ekipa Sarriego nadal dominowała, stwarzając kolejne okazję. Jedną z ostatnich był strzał Lofus-Cheek’a z okolicy piątego metra, który świetnie obronił Johan Dahlin.

Chelsea, mimo słabej pierwszej połowy, potrafiła zmobilizować się na drugą część gry i osiągnąć zadowalający rezultat. Malmoe zaprezentowało dobrą pierwszą połowę, jednak w drugiej zabrakło im sił i koncentracji w starciu z drużyną z Premier League. Londyńczycy wykonali swoje zadanie, przez co widmo zwolnienia, które wisi od jakiegoś czasu nad włoskim managerem The Blues, nieco się oddaliło.

Chelsea - Malmoe FF 3:0 (0:0)

Bramki: Giroud (55'), Barkley (74'), Hudson-Odoi (84')

Chelsea: Caballero – Emerson, Christensen, Rudiger, Azpilicueta (79' Ampadu) – Kovacic, Barkley (76' Jorginho), Kante (75' Lofus-Cheek)– Hudson-Odoi, Giroud, Willian

Malmoe FF: Dahlin – Safari, Bengtsson, Nielsen, Vindheim – Rieks, Bachirou, Christiansen (71' Lewicki), Traustason (72' Gall) – Rosenberg (62' Strandberg), Antonsson

Żółte kartki: Barkley - Safari, Rosenberg, Christiansen

Czerwone kartki: Bengtsson

Sędziował: Orel Grinfeld (Izrael)

A oto wyniki pozostałych spotkań rewanżowych 1/16 Ligi Europy:

Arsenal* 3:0 BATE

4' Volkov (bramka samobójcza), 39' Mustafi, 60' Sokratis

Dinamo Zagrzeb* 3:0 Viktoria Pilzno

15' Orsic, 34' Dilaver, 73' Petkovic

Eintracht Frankfurt* 4:1 Szachtar Donieck

23' Jovic, 27' Haller, 80' Haller, 88' Rebic - 64' Moraes

Napoli* 2:0 Zurich

43' Verdi, 75' Ounas

FC Salzburg* 4:0 Club Brugge

17' Schlager, 29' Daka, 43' Daka, 90+4' Dabbur

Valencia* 1:0 Celtic Glasgow

70' Gameiro

Villarreal* 1:1 Sporting Lizbona

80' Fornals - 45+1' Fernandes

Zenit Sankt Petersburg* 3:1 Fenerbahce Stambuł

4' Ozdoev, 37' Azmoun, 76' Azmoun

Bayer Leverkusen 1:1 FK Krasnodar*

87' Aranguiz - 84' Suleymanov

Benfica Lizbona* 0:0 Galatasaray Stambuł

Betis Sevilla 1:3 Rennes*

41' Lo Celso - 22' Bensebaini, 30' Hunou, 90+4' Niang

Dynamo Kijów 1:0 Olympiakos Pireus

32' Sol

KRC Genk 1:4 Slavia Praga*

10' Trossard - 23' Coufal, 54' Traore, 64' Skoda, 69' Skoda

Inter Mediolan* 4:0 Rapid Wiedeń

11' Vencino, 18' Ranocchia, 80' Perisic, 87' Politano