Bez niespodzianek. Nasi żeglarze daleko podczas ME w klasie 470

• Data publikacji: 24.05.2018, 19:20

U wybrzeży Burgas (Bułgaria) zakończyły się Mistrzostwa Europy w olimpijskiej klasie 470. Polacy nie odnieśli sukcesów, nie kwalifikując się nawet do wyścigów medalowych.

Przed mistrzostwami "w ciemno" mogliśmy obstawiać, że na podium znajdzie się załoga Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek-Gliszczyńska. Jednak przed regatami nasz utytułowany duet ostatecznie rozwiązał współpracę. Wśród pań wystartowała jedna polska załoga: Antonina Marciniak i Irmina Mrózek-Gliszczyńska, która została sklasyfikowana na 17. pozycji w klasyfikacji generalnej. Najlepszym osiągnięciem naszych żeglarek było zajęcie 7. lokaty w drugim i dziesiątym wyścigu całych zawodów. Złoto dla Słowenek - Tiny Mrak i Veroniki Macarol, które osiągnęły znaczna przewagę nad pozostałymi zawodniczkami.

W męskiej klasie 470 25. miejsce zajęli Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk, a na 33. lokacie uplasowali się Marcin Urbański i Maciej Krusiec. Należy podkreślić, że oba duety dopiero przecierają szlaki w seniorskiej rywalizacji. Bezapelacyjne zwycięstwo odnieśli Szwedzi Anton Dahlberg i Fredrik Bergstrom, którzy wysoką formę potwierdzili wygrywając w ostatnim podwójnie punktowanym wyścigu medalowym.

W tym roku imprezą docelową dla żeglarzy będą sierpniowe MŚ ISAF dla wszystkich klas olimpijskich w duńskim Aarhus. Te zawody w dużej mierze zadecydują o krajowych kwalifikacjach na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 r.