Faworyci nie zawiedli pierwszego dnia Mistrzostw Polski

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 25.05.2018, 00:36

Czterech polskich pływaków uzyskało podczas pierwszego dnia Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w Pływaniu minima na najważniejszą imprezę tego sezonu – Mistrzostwa Europy w Glasgow. Ważne role odegrali też młodsi pływacy, z których część uzyskała przepustki na Mistrzostwa Europy Juniorów w Helsinkach.

Pierwszym finałem Mistrzostw Polski na pływalni w Łodzi były wyścigi kobiet i mężczyzn na 200 metrów stylem motylkowym. Od czasów Otylii Jędrzejczak właściwie na tym dystansie nie działo się zbyt wiele w polskim pływaniu. Dzisiejszy czas zwyciężczyni Darii Zielińskiej (2:14,64) też jest daleki od światowej czołówki, ale daje naszej młodej zawodniczce minimum na Mistrzostwa Europy Juniorów w Helsinkach. Wyprzedziła ona Julię Adamczyk i Tatianę Dąbrowską. U panów niespodzianki nie było. Zwyciężył Jan Świtkowski z rezultatem 1:56,28, co jest wynikiem lepszym od minimum na Mistrzostwa Europy w Helsinkach. Srebro przypadło w udziale Damianaowi Chrzanowskiemu, a brąz Marcinowi Opalskiemu.

Niezwykle ciekawie – zgodnie z przewidywaniami – było na 50 metrów stylem dowolnym. U pań cała trójka zmieściła się w 0,21 sekundy, a niespodziewanie na najniższym stopniu podium wylądowała Alicja Tchórz, która o 0,02 sekundy przegrała srebro z 17-letnią Kornelią Fiedkiewicz. Najlepsza okazała się dziś Anna Dowgiert. U mężczyzn zwycięzca – podobnie jak na 200 metrów motylkiem – uzyskał minimum na zawody w Glasgow. Został nim Paweł Juraszek, który o ponad pół sekundy wygrał z Konradem Czerniakiem i Pawłem Sendykiem.

Na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym szczególnie wartościowy okazał się finał mężczyzn. Wszyscy trzej medaliści uzyskali minima na międzynarodowe imprezy. Złoty Radosław Kawęcki i srebrny Jakub Skierka pojadą na Mistrzostwa Europy do Glasgow. Walka między tą dwójką była dziś bardzo zacięta, ale ostatecznie Kawęcki okazał się lepszy o 0,51 sekundy. Trzecie miejsce zajął kolejny obiecujący junior – Jakub Balcerak, który uzyskał czas wolniejszy od przodującej dwójki o ponad pięć sekund, ale uzyskał minimum na helsińskie Mistrzostwa Europy Juniorów. U pań nie mieliśmy co prawda tak wartościowych wyników, ale mamy za to… dwie mistrzynie. Czas 2:13,35 dał Agacie Naskręt i Weronice Góreckiej złote medale. Na trzecim stopniu podium stanęła Klaudia Naziębło.

Pierwsze finały rozegrano też na długich dystansach. U kobiet na dystansie 800 metrów stylem dowolnym najlepsza była Paulina Piechota, która od początku do końca liderowała wyścigowi i o ponad siedem sekund wyprzedziła Justynę Burską. Trzecia finiszowała Aleksandra Knop. Na 1500 metrów mężczyzn zgodnie z przewidywaniami wygrał wracający po kontuzji Wojciech Wojdak, który o niespełna pięć sekund wyprzedził Krzysztofa Pielowskiego. Na trzecim miejscu zameldował się Antoni Kałużyński.