WRC - Rajd Meksyku: drugi triumf Ogiera w sezonie

• Data publikacji: 10.03.2019, 22:07

Francuz po raz piąty w karierze wygrał Rajd Meksyku. Kierowca Citroena wyprzedził Otta Tanaka z Toyoty (+30.2) oraz reprezentanta M-Sport Forda, Elfyna Evansa (+49.9). Jedyna polska załoga w stawce - Łukasz Pieniążek oraz Kamil Heller, w kategorii RC2 zajęła ostatecznie czwartą pozycję. W klasyfikacji ogólnej rajdu, Polacy zostali sklasyfikowani na dwunastym miejscu.

Ostatni etap Rajdu Meksyku składał się z trzech odcinków specjalnych. Niedzielna rywalizacja rozpoczęła się od 21-kilometrowej próby Alfaro. Najszybciej ten odcinek pokonał Ott Tanak. Kierowca Toyoty wskoczył na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów, bowiem jego rywal  - Elfyn Evans, uzyskał dopiero czwarty rezultat (+4.2). Estończyk miał dwie sekundy przewagi na Walijczykiem. OS19 na drugiej pozycji ukończył Sebastien Ogier (+0.9). Francuz kontrolował sytuację i pewnie zmierzał do zwycięstwa w Rajdzie Meksyku. Trzeci czas odnotował Thierry Neuville (+3.7). Piątą pozycję zajął Latvala (7.8), przed Sordo (+13.1) oraz Mikkelsenem (+16.5).

Tanak zwyciężył również w przedostatniej próbie - Mesa Cuata (25.07 km). Drugi czas wykręcił Ogier (+3.9). Evans był trzeci (+5.2). Przed Wolf Power Stage przewaga Ogiera nad resztą stawki wynosiła 24,4 sekundy. Tanak z kolei umocnił się na drugiej pozycji, zwiększając przewagę nad Evansem do 7,2 sekundy. Łukasz Pieniążek i Kamil Heller w kategorii RC2 nadal plasowali się na czwartym miejscu, ze stratą 29 minut i 47 sekund do najlepszej załogi (Guerra – Zapata).

Dodatkowo punktowany Power Stage Las Minas (10.72 km) padł łupem Sebastiena Ogiera. OS21 na drugiej pozycji ukończył Kris Meeke (+0.1). Pierwszą trójkę uzupełnił Thierry Neuville (+0.6). Łukasz Pieniążek i Kamil Heller zajęli jedenaste miejsce (+41.2).

Ogier przypieczętował zwycięstwo w Rajdzie Meksyku i do Europy powróci z kompletem 30 punktów. Podium uzupełnili Ott Tanak oraz Elfyn Evans. Czwarte miejsce zajął Thierry Neuville (1:27.0), zaś piąte Kris Meeke (+6:06.2). W kategorii RC2 triumfowała załoga Guerra - Zapata. Łukasz Pieniążek oraz Kamil Heller stracili do zawodników z Meksyku blisko 30 minut (29:47.6).

Klasyfikacja generalna na koniec Rajdu Meksyku TUTAJ

Klasyfikacja generalna kierowców WRC TUTAJ

Klasyfikacja generalna producentów TUTAJ

Czwarta runda obecnego sezonu WRC odbędzie się w dniach od 28 do 31 marca. Załogi będą rywalizować w Rajdzie Korsyki.