El. EURO 2020: udane otwarcie eliminacji! Austria pokonana

• Dodał: Szymon Frąckiewicz
  • Data publikacji: 21.03.2019, 22:37

Walka o EURO 2020 rozpoczęta! Polacy zwycięsko wyszli z niełatwego meczu z teoretycznie najtrudniejszym rywalem w grupie G. Nasi reprezentanci pokonali na wyjeździe Austrię 1-0 po golu Krzysztofa Piątka. Zwycięstwo do ostatnich chwil wisiało jednak na włosku.

Spotkanie ofensywnie rozpoczęli gospodarze. W 8. minucie błąd obrony wykorzystał Marcel Sabitzer. Austriak oddał niebezpieczny strzał w światło bramki, na szczęście skutecznie interweniował Wojciech Szczęsny. Pierwsze minuty nie wyglądały dobrze w wykonaniu Biało-Czerwonych. Austriacy niebezpiecznie atakowali, nasi reprezentanci popełniali wiele błędów i nie potrafili wyprowadzić składnej akcji. Po 15. minucie wyglądało to już nieco lepiej. W 24. minucie Polacy oddali pierwszy celny strzał. Kamil Glik uderzył głową na bramkę Heinza Lindnera, jednak zbyt delikatnie, by zaskoczyć golkipera Grasshoppers. Trzy minuty później świetny niesygnalizowany strzał zza pola karnego oddał Kamil Grosicki. Lindner ledwo uratował gospodarzy przed stratą bramki. Pewnie wybił niewygodny strzał po ziemi w kierunku prawego słupka poza linię końcową. W ostatnim kwadransie Polacy próbowali jeszcze jakoś zagrozić bramce rywali, jednak nie wychodziło im to najlepiej. Obydwie drużyny popełniały wiele błędów w większości elementów gry. Nie był to niestety ciekawy mecz.

Na drugą połowę Polacy wyszli w zmienionym składzie. Za Arkadiusza Milika na boisku pojawił się Przemysław Frankowski. Tym samym Biało-Czerwoni zmienili ustawienie z 4-4-2 na 4-2-3-1. W 55. minucie obejrzeliśmy pierwszą w tym spotkaniu żółtą kartkę dla Polaka. Bartosz Bereszyński ostro sfaulował Valentino Lazaro na prawym skrzydle. Dzięki temu Austriacy mieli okazję do zdobycia bramki po rzucie wolnym, na szczęście niewykorzystaną. Cztery minuty później kibice doczekali się wejścia na boisko Krzysztofa Piątka. Napastnik Milanu zmienił Piotra Zielińskiego. W 64. minucie wydawało się, że Kamil Grosicki mógł być faulowany w polu karnym. Polacy sygnalizowali sędziemu, że powinien podyktować karnego, jednak chyba podjął dobrą decyzję nakazując wznowienie od bramki Lindnera. W 68. minucie groźny strzał z rzutu wolnego oddał Arnautović. Piłka minimalnie minęła jednak słupek. Już minutę później bramkę zdobyli jednak Biało-Czerwoni! Po rzucie rożnym wykonanym przez Grosickiego, świetnie z woleja uderzył Kędziora. Lindner interweniował, jednak słabo. Piłka trafiła wprost na głowę Krzysztofa Piątka, a snajper Milanu strzelił swoją drugą bramkę w reprezentacji! Piątek mógł podwyższyć prowadzenie w 76. minucie, kiedy to znalazł się sam na sam z Lindnerem. Niestety nieco za szybko oddał strzał i poślizgnął się przy tym, przez co piłka o kilka centymetrów minęła słupek. W 82. minucie o strzał z dystansu pokusił się Grzegorz Krychowiak. Było to niezłe uderzenie, jednak pewnie wyłapane przez Lindnera. Bardzo bliski wyrównania w 88. minucie był Marc Janko. Z niewielkiej odległości, strzelając głową, trafił jednak obok bramki Szczęsnego. W 93. minucie remis uratował Wojciech Szczęsny. Kapitalnie obronił strzał Davida Alaby. Po niełatwym i nie bardzo udanym meczu, udało się odnieść pierwsze zwycięstwo pod wodzą Jerzego Brzęczka.

Austria – Polska 0:1 (0:0)

Bramki: 69' Krzysztof Piątek

Austria: Lindner – Lainer, Dragovic, Hinteregger, Wober – Grillitsch (84' Onisiwo), Baumgartlinger (C), Lazaro (81' Janko), Sabitzer, Alaba – Arnautovic

Polska: Szczęsny – Kędziora, Glik, Bednarek, Bereszyński – Grosicki (90+1' Pazdan), Krychowiak, Klich, Zieliński (59' Piątek) – Milik (46' Frankowski), Lewandowski (C)

Kartki: 51' Aleksandar Dragovic Ż, 81' David Alaba Ż – 55' Bartosz Bereszyński Ż

Sędzia: Tasos Sidiropoulos (Grecja)

Wyniki dzisiejszych spotkań:

Grupa C

Holandia – Białoruś 4:0

1', 55' (rzut karny) Depay, 21' Wijnaldum, 86' van Dijk

Irlandia Północna – Estonia 2:0

56' McGinn, 75' Davis (rzut karny)

Grupa E:

Chorwacja – Azerbejdżan 2:1

44' Barisic, 79' Kramarić - 19' Sheydaev

Słowacja – Węgry 2:0

42' Duda, 85' Rusnak

Grupa G:

Austria – Polska 0:1

69' Piątek

Izrael – Słowenia 1:1

55' Zahavi - 48' Sporar

Macedonia Północna – Łotwa 3:1

11' Alioski, 29', 90+3' Elmas - 87' Velkoski (sam.)

Grupa I:

Kazachstan – Szkocja 3:0

6' Pertsukh, 10' Vorogovskiy, 51' Zainutdinov

Cypr – San Marino 5:0

19', 23' (oba rzut karny) Sotiriou, 26' Kousoulos, 31' Efrem, 56' Laifis

Belgia – Rosja 3:1

14' Tielemans, 45' (rzut karny), 88' E. Hazard - 16' Czeryszew