Serie A: Sampdoria zwycięża po fatalnym błędzie Donnarummy

• Data publikacji: 30.03.2019, 22:25

W spotkaniu 29. kolejki włoskiej Serie A Sampdoria Genua pokonała AC Milan 1:0. Jedyną bramkę w tym meczu zdobył Gregoire Defrel po błędzie Gianluigiego Donnarummy. Krzysztof Piątek rozegrał pełne 90 minut, podobnie jak w barwach gospodarzy Karol Linetty. Bartosz Bereszyński całe spotkanie spędził na ławce, ponieważ wrócił ze zgrupowania reprezentacji Polski z przeziębieniem.

Spotkanie Sampdorii z Milanem zapowiadało się jako starcie dwóch z trójki najlepszych strzelców Serie A w tym sezonie. Fabio Quagliarella będący, liderem tej klasyfikacji wrócił po ośmioletniej przerwie do reprezentacji Włoch. W starciu z Liechtensteinem zdobył dwie bramki i został tym samym najstarszym strzelcem gola w barwach Squadra Azzurra". Krzysztof Piątek, choć ostatnio trochę wyhamował, nadal pozostaje w wyścigu o tytuł capocannoniere. Jego bramki są szczególnie potrzebne drużynie, która walczy o miejsce premiowane udziałem w Lidze Mistrzów oraz o ligowe podium. Tuż przed przerwą reprezentacyjną Rossoneri odnieśli bolesną porażkę w derbach Mediolanu. W wyjściowych jedenastkach na to spotkanie znaleźli się Krzysztof Piątek i Karol Linetty.

Początek spotkania to prawdziwe trzęsienie ziemi. Katastrofalnie zachował się Gianluigi Donnarumma, już w pierwszej minucie meczu. W prostej sytuacji bramkarz Milanu podał do Gregoire'a Defrela, który pewnie wykorzystał taki prezent i skierował piłkę do siatki. Podopieczni Gennaro Gattuso bardzo źle prezentowali się w tych początkowych minutach i popełniali wiele błędów. Po chwili drugiego gola szukał napastnik gospodarzy, ale tym razem dobrze zachował się włoski golkiper. W 9. minucie pokazał się po raz pierwszy w tym meczu Krzysztof Piątek, ale arbiter odgwizdał w tej sytuacji pozycję spaloną.

Z czasem piłkarze gości zaczęli dochodzić do głosu, ale to kolejną dobrą okazję stworzyła Sampdoria. W 17. minucie dobrym podaniem popisał się Karol Linetty, jednak Fabio Quagliarella nie zdołał pokonać Donnarummy, który sparował piłkę na rzut rożny. W 21. minucie w wyniku nerwowości w szeregach gości bliski zdobycia bramki był lider klasyfikacji strzelców, lecz piłka odbita od napastnika, nie trafiła w światło bramki. Po chwili wreszcie groźnie zaatakował Milan, jednak Emil Audero popisał się świetną interwencją po strzale Suso. Kolejne minuty to nieporadne starania gości mające doprowadzić do wyrównania. W doliczonym czasie gry bliski zrealizowania tego celu był Matteo Musacchio, jednak strzelił nieznacznie obok słupka, gospodarze schodzili na przerwę z jednobramkowym prowadzeniem. Mało widoczny w pierwszej połowie był Krzysztof Piątek, dużo lepiej w środku pola radził sobie Karol Linetty, który rozbijał kolejne ataki Milanu.

Od początku drugiej połowy Sampdoria starała się trzymać podopiecznych Gattuso jak najdalej od swojej bramki. Dwukrotnie bez skutku próbował pokonać Donnarummę Dennis Praet. W 57. minucie przed szansą stanął szczęśliwy strzelec pierwszej bramki, jednak piłka po uderzeniu głową przeleciała nad poprzeczką. Milan odpowiedział akcją Suso, ale piłka po odbiciu się od Omara Colleya zatrzymała się tylko na bocznej siatce. Po rzucie rożnym Bakayoko skierował futbolówkę do bramki, ale faulował przy tym bramkarza Sampdorii i arbiter odgwizdał przewinienie. W 68. minucie dobrze prezentujący się w tym spotkaniu Karol Linetty uderzył z dystansu, choć mógł w tej sytuacji poszukać podaniem Riccardo Saponarę

W 72. minucie gospodarze stworzyli najlepszą okazję do podwyższenia prowadzenia. Duży udział w tej akcji miał polski pomocnik, jednak strzał Fabio Quagliarelli zatrzymał się tylko na poprzeczce. W 80. minucie piłkarze z Genui zmarnowali kolejną szansę, tym razem nie popisał się jedyny strzelec bramki w tym spotkaniu. Ostatnie minuty to większa aktywność ze strony gości, jednak podobnie jak w całym meczu nie przynosiły te próby oczekiwanych rezultatów. W 88. minucie Krzysztof Piątek domagał się rzutu karnego, jednak arbiter inaczej zinterpretował tę sytuację, korzystając z systemu VAR. W doliczonym czasie nic już się nie wydarzyło i Sampdoria po fatalnym błędzie Donnarummy z pierwszej połowy, pokonała Milan 1:0.

Sampdoria Genua - AC Milan 1:0 (1:0)

Bramki: Defrel (1')

Sampdoria: Audero - Sala, Andersen, Colley, Murru - Praet, Vieira (Jankto 79'), Linetty - Ramirez (Saponara 67') - Quagliarella (Gabbiadini 87'), Defrel

Milan: Donnarumma - Calabria, Musacchio, Romagnoli, Rodriguez (Conti 46') - Bakayoko, Biglia (Paqueta 71'), Calhanoglu - Suso (Cutrone 64'), Piątek, Castillejo

Żółte kartki: Vieira - Suso, Castillejo, Bakayoko, Musacchio

Sędziował: Daniele Orsato