WRC - Rajd Korsyki: zwycięstwo Neuville'a, podium Kajetanowicza w WRC 2!

• Data publikacji: 31.03.2019, 15:20

Belg wygrał po raz pierwszy w tym sezonie. Na drugiej pozycji Rajd Korsyki ukończył aktualny mistrz świata, Sebastien Ogier z Citroena (+40.3). Podium uzupełnił kierowca M-Sport Forda, Elfyn Evans (+1:06.6). Bardzo dobrze spisał się Kajetan Kajetanowicz (Volkswagen Polo GTI R5), który zajął trzecie miejsce w kategorii WRC 2. Łukasz Pieniążek (Ford Fiesta R5) finiszował na dziewiątej pozycji i jednocześnie zgarnął po raz drugi z rzędu maksymalną liczbę punktów za zwycięstwo w WRC 2 Pro.

Po sobotnim etapie Thierry Neuville przewodził stawce. Za plecami belgijskiego kierowcy czaił się jednak Elfyn Evans (+4.5). Na trzecie miejsce awansował Sebastien Ogier. Strata Francuza do lidera wynosiła aż 44,8 sekundy. W klasyfikacji WRC 2 prowadził Fabio Andolfi (Skoda Fabia R5). Kajetan Kajetanowicz był czwarty. Do podium trzykrotny zwycięzca Rajdu Polski tracił ponad dwie minuty. Łukasz Pieniążek zajmował dziewiąte miejsce. Polak jednocześnie pozostawał liderem WRC 2 Pro.

Niedzielna rywalizacja składała się z dwóch odcinków specjalnych. Interesująco zapowiadał się pojedynek pomiędzy Neuvillem a Evansem o zwycięstwo w tegorocznej edycji Rajdu Korsyki. OS13 Eaux de Zilia (31,85 km) najszybciej pokonał Elfyn Evans, dzięki czemu powrócił na prowadzenie w klasyfikacji generalnej zawodów. Drugi był Ott Tanak z Toyoty (+8.8). Podium uzupełnił kierowca M-Sportu, Teemu Suninen (+10.4). Czwartym czasem legitymował się Sebastien Ogier (+10.8). Dopiero na piątej pozycji finiszował Thierry Neuville (+16.0). Belg po przedostatniej próbie tracił do Evansa w generalce 11,5 sekundy. Na trzecim miejscu pozostał Ogier (+51.1). W WRC 2 doszło do zmiany na pozycji lidera. Prowadzenie objął Nikołaj Griazin (Skoda Fabia R5), jednak Andolfi przed ostatnią próbą tracił do Rosjanina zaledwie 0,7 sekundy. Do pierwszej trójki awansował Kajetan Kajetanowicz. Strata polskiego zawodnika do lidera wynosiła blisko dwie i pół minuty. Łukasz Pieniążek nadal zajmował dziewiątą pozycję, ze stratą 17 minut i 54,2 sekundy do Griazina.

Finałowy przejazd OS14 Calvi (Power Stage, 19,34 km) wyłonił ostatecznego zwycięzcę Rajdu Korsyki. Dotychczasowy lider - Elfyn Evans, złapał kapcia i spadł na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Pierwszy triumf w tym sezonie zapisał na swoim koncie Thierry Neuville. Kierowca Hyundaia odnotował czwarty rezultat na ostatniej próbie - to wystarczyło, aby wyprzedzić Evansa. OS14 najszybciej pokonał Chris Meeke z Toyoty. Drugi był Ott Tanak (+4.5), zaś podium ponownie uzupełnił Teemu Suninen (+9.9). Za Neuvillem finiszował Sebastien Ogier (+12.5). Najlepsza piątka Power Stage otrzymała bonusowe punkty do klasyfikacji generalnej kierowców sezonu 2019 WRC. Na pechu Evansa skorzystał nie tylko Neuville, ale również Sebastien Ogier. Francuski kierowca, choć nie imponował tempem przez całe zawody, to ostatecznie zakończył Rajd Korsyki na drugiej pozycji. Elfyn Evans musiał zadowolić się trzecią lokatą. W WRC 2 triumfował Fabio Andolfi, który popisał się najlepszym czasem na OS14. Kajetan Kajetanowicz w klasyfikacji WRC 2 na koniec rajdu zajął wysokie trzecie miejsce, za Andolfim oraz Griazinem. Łukasz Pieniążek okupował dziewiątą lokatę, jednocześnie zwyciężając po raz drugi z rzędu w kategorii WRC 2 Pro.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA RAJDU KORSYKI

Piąta runda tegorocznego sezonu WRC dopiero za cztery tygodnie. Załogi będą rywalizować w Rajdzie Argentyny (25.04. - 28.04.).