Lotto Ekstraklasa: Piast wygrał w Gdańsku i włączył się do walki o tytuł!

• Data publikacji: 20.04.2019, 17:38

W Lotto Ekstraklasie nadszedł czas na rundę play-off. W pierwszym spotkaniu 31. kolejki, na stadionie w Gdańsku, lider tabeli Lechia podejmował trzeciego w niej Piasta Gliwice. Goście wygrali - 2:0, po trafieniach Piotra Parzyszka oraz Jorge Felixa i włączyli się do walki o mistrzostwo.

Ciężko było przed tym meczem wskazać wyraźnego faworyta, choć można było pokusić się o postawienie na Lechię. Biało-zieloni jeszcze nie przegrali w Gdańsku, a poza tym chcieli sobie poprawić humory po porażce z Cracovią. Faktycznie, początek meczu był pod dyktando gospodarzy i bramka wydawała się tylko kwestią minut. Piast otrząsnął się jednak z tego natarcia Lechii i z minuty na minutę, zyskiwał coraz większą przewagę. W 17. minucie goście wyszli z fantastyczną kontrą. Mikkel Kirkeskov otrzymał podanie na lewym skrzydle, wbiegł w pole karne i dograł piłkę do Jorge Felixa, z którego strzałem poradził sobie Dusan Kuciak. W kolejnych fragmentach, popłoch w szeregach obronnych Lechii, siali Joel Valencia i Piotr Parzyszek, lecz cały czas było - 0:0. Wreszcie, w 27. minucie, gola dla gliwiczan zdobył Parzyszek, który otrzymał podanie od Felixa, nawinął Jarosława Kubickiego i zza jego pleców skierował futbolówkę wprost do siatki. W końcówce pierwszej połowy "Piastunki" wyszły z kolejną kontrą, ale Valencia przegrał pojedynek sam na sam z Kuciakiem. W tym ataku, Kubicki faulował jeszcze Patryka Dziczka, za co w przeciągu sześciu minut, otrzymał drugą żółtą kartkę i wyleciał z boiska.

Pierwsze minuty po zmianie stron były już dużo lepsze w wykonaniu Lechistów, ale defensywa Piasta nadal była bardzo dobrze zorganizowana. Gospodarze musieli ruszyć do przodu, czym narażali się na kontrataki. Takowy miał miejsce w 57. minucie, gdy Felix wraz Tomem Hateley'em znaleźli się w doskonałej okazji, lecz Anglik zepsuł go, zbyt mocno odgrywając piłkę do Hiszpana. W 75. minucie powinno być po równo, ale Filip Mladenović został w ostatniej chwili ofiarnie zablokowany przez jednego z gliwiczan. Pięć minut później Serb ograł kilku rywali, dograł w pole karne do Flavio, a Portugalczyk minimalnie chybił. Mimo szaleńczych ataków gdańszczan, gościom udało się dowieźć to zwycięstwo do samego końca. Przypieczętował je jeszcze w ostatnich sekundach Jorge Felix.

Lechia Gdańsk 0:2 Piast Gliwice (0:1)

Bramki: Parzyszek (27'), Felix (90+4')

Lechia: Kuciak - Nunes, Augustyn, Nalepa, Mladenović (80' Fila) - Kubicki, Flavio, Makowski, Lipski, Haraslin (74' Michalak) - Sobiech (81' Żukowski)

Piast: Plach - Czerwiński, Dziczek, Parzyszek (74' Papadopulos), Kirkeskov - Hateley, Sedlar, Mokwa, Valencia (83' Jodłowiec), Felix - Konczkowski (77' Mak)

Żółte kartki: Kubicki - Konczkowski, Mokwa

Czerwona kartka: Kubicki

Sędzia: Szymon Marciniak