Lotto Ekstraklasa: Piast górą mimo osłabienia

• Dodał: Igor Wasilewski
  • Data publikacji: 23.04.2019, 19:56

W meczu 32. kolejki Lotto Ekstraklasy Piast Gliwice pokonał na własnym stadionie Zagłebie Lubin 1:0. Gospodarze zwyciężyli, mimo iż przez znaczną część spotkania musieli radzić sobie w dziesiątkę po czerwonej kartce Jorge Felixa.

Piast od początku narzucił tempo ostatnich spotkań w swoim wykonaniu. Ruchowi gospodarzy nie było końca aż do 15 minuty, kiedy to dośrodkowanie Tomasza Jodłowca trafiło do Piotra Parzyszka, który strzałem z powietrza pokonał bramkarza Zagłębia. Wydawało się, że podopieczni Waldemara Fornalika pójdą za ciosem i powalczą o podwyższenie wyniku, gdy w 19. minucie Jorge Felix zaatakował nogą twarz Alana Czerwińskiego. Hiszpański pomocnik ukarany został początkowo żółtą, kartką, jednak po analizie VAR sędzia Szczech zmienił zdanie i wyrzucił go z boiska. Razem z nim murawę musiał opuścić kontuzjowany pomocnik przyjezdnych, w którego miejsce pojawił się Jakub Tosik.

Gospodarze musieli więc zmienić plan działania na kolejne minuty i nieco cofnęli się do obrony. Znacznie mniej groźni w ataku nie stanowili już tak dużego zagrożenia dla zagłębian, którzy przejęli inicjatywę. Usilne starania Miedziowych nie zakończyły się jednak sukcesem podczas pierwszych 45 minut i piłkarze z Lubina schodzili na przerwę przy stanie 0:1.

Wskazówki przekazane przez Bena van Daela miały pomóc szóstej drużynie Lotto Ekstraklasy odwrócić losy meczu przy Okrzei w Gliwicach. Jednak zarówno strzał Filipa Jagiełły w 51. minucie oraz próba Patryka Tuszyńskiego ponad 20 minut później nie zdołały zmienić rezultatu na tablicy wyników.

Do końca lubinianie atakowali bezskutecznie pole karne Piasta, który zaciekle walczył o dopisanie kolejnych trzech punktów do swojego dorobku. Gospodarze zdołali ostatecznie “dowieźć” korzystny wynik do końca i przedłużyć serię bez porażki na własnym stadionie (trwa już od sierpnia). Z 59 oczkami zajmują aktualnie trzecią pozycję w tabeli z punktową stratą do Lechii i trzypunktową do Legii. Szóstą pozycję okupują natomiast piłkarze z Lubina, od których coraz bardziej oddalają się europejskie puchary.

Piast Gliwice 1:0 (1:0) Zagłębie Lubin

Bramki: Parzyszek 15’

Piast Gliwice: Plach - Kirkeskov, Sedlar, J.Czerwiński, Mokwa - Dziczek, Jodłowiec - Felix, Valencia (87’ Papadopulos), Konczkowki (77’ Pietrowski)- Parzyszek (67’ Sokołówski)

Zagłębie Lubin: Forenc - Balić, Oko, Guldan, A. Czerwiński (22’ Tosik)- Jagiełło (82’ Dąbrowski), Slisz - Bohar (71’ Mares), Starzyński, Pawłowski - Tuszyński

Żółte kartki: Dziczek - Dąbrowski, Pawłowski

Czerwona kartka: Felix

Sędzia: Łukasz Szczech