Liga Europy: Arsenal pierwszym finalistą!

• Data publikacji: 09.05.2019, 22:50

Na Estadio de Mestalla w Walencji, w rewanżowym meczu 1/2 finału Ligi Europy, Valencia CF podejmowała Arsenal Londyn. Goście wygrali - 4:2 i awansowali do wielkiego finału.

W pierwszym meczu dość pewnie zwyciężyli podopieczni byłego szkoleniowca Valencii - Unaia Emery'ego - 3:1. Jednak ta bramka strzelona na wyjeździe dawała jeszcze nadzieje na awans piłkarzom Marcelino. Faktycznie, gospodarze ambitnie rozpoczęli i po jedenastu minutach wyszli na prowadzenie. Rodrigo dograł piłkę na dalszy słupek, a Kevin Gameiro na wślizgu wepchnął ją do siatki. Radość "Nietoperzy" nie trwała jednak zbyt długo, bo zaledwie sześć minut. Alexandre Lacazette, przedłużył górne podanie do wbiegającego w pole karne Pierra-Emericka Aubameyanga, a Gabończyk huknął wprost pod poprzeczkę, nie dając Neto żadnych szans na interwencję. W tym momencie Valencia potrzebowała już co najmniej trzech goli bez żadnej straty, by bezpośrednio awansować. W kolejnych minutach piłkarze Marcelino częściej atakowali, ale ich próby kończyły się zazwyczaj brakiem skuteczności. W 39. minucie bliski szczęścia był piłkarz "Kanonierów" Lacazette, lecz jego uderzenie nieznacznie minęło prawy słupek bramki.

Pięć minut po zmianie stron sytuacja Valencii jeszcze bardziej się pogorszyła. Tym razem Lacazette się już nie pomylił. Najpierw, na skrzydle wywalczył futbolówkę Lucas Torreira, zagrał ją do Francuza, a ten nawinął jednego z obrońców i płaskim strzałem pokonał brazylijskiego golkipera VCF. Na odpowiedź znów nie trzeba było długo czekać. W 58. minucie, w rolach głównych, ponownie wystąpił duet Rodrigo - Gameiro. Pierwszy z nich otrzymał piłkę na granicy pola karnego i uderzył w kierunku bramki, gdzie po drodze Gameiro piętką chciał zmylić Petra Cecha. Ten zdołał jednak zatrzymać tę próbę, ale Francuz zorientował się, że czeski bramkarz Arsenalu wypuścił piłkę i zdołał ją jakoś wbić do siatki. Nieco ponad dziesięć minut potem, "The Gunners" po raz drugi tego wieczoru, objęli prowadzenie. Tym razem solową akcją na skrzydle popisał się Ainsley Maitland-Niles, dograł płasko przed samą bramkę, gdzie wszystko zakończył Aubameyang. Miejscowi nieco przygaśli po tym golu, co w samej końcówce wykorzystał "Auba". Gabończyk ustrzelił hat-tricka i ustalił wynik meczu na - 4:2. Tym samym Arsenal stał się pierwszym finalistą Ligi Europy 2019.

Valencia CF 2:4 Arsenal Londyn (1:1)

Bramki: Gameiro (11'), (58') - Aubameyang (17'), (69'), (89'), Lacazette (50')

Valencia: Neto - Piccini (56' Soler), Garay, Gabriel, Gaya - Wass, Parejo, Coquelin, Guedes (72' Torres) - Rodrigo (72' Mina), Gameiro

Arsenal: Cech - Koscielny, Sokratis, Monreal - Kolasinac (71' Mustafi), Torreira (80' Guendouzi), Xhaka, Maitland-Niles, Ozil (62' Mkhitaryan) - Aubameyang, Lacazette

Żółte kartki: Garay, Gaya - Ozil

Sędzia: Danny Makkelie (Holandia)