Lotto Ekstraklasa: Legia coraz dalej od mistrzostwa

• Dodał: Igor Wasilewski
  • Data publikacji: 15.05.2019, 22:30

W meczu 36. kolejki Lotto Ekstraklasy Jagiellonia Białystok wygrała na własnym stadionie 1:0 potyczkę z Legią Warszawa. Decydującego gola na wagę trzech punktów dał drużynie z północno-wschodniej Polski Mateusz Wieteska, który w 28. minucie po niefortunnej interwencji pokonał Radosława Majeckiego.

Starcia Jagielloni z Legią na stadionie w stolicy Podlasia zawsze należały do meczów walki, w którym warszawskiej ekipie nie grało się najlepiej. Nie inaczej rozpoczął się też dzisiejszy mecz, w którym długo na próżno było szukać dogodnych sytuacji dla obu drużyn. Strzał Ivana Runje, który próbował szczęścia po podaniu z rzutu rożnego czy akcja Patryka Klimali były bezpiecznie neutralizowane przez Radosława Majeckiego. Ten sam golkiper Legii chciał też w 28. minucie skutecznie złapać dośrodkowanie Poletanovica, po którym piłka mknęła w pole karne. Na skutek nieporozumienie szybszy przy piłce okazał się jednak Mateusz Wieteska, który dodatkowo niefortunnie skierował ją w stronę pustej bramki przyjezdnych. Kilka minut później szansę na wyrównanie miał Stolarski, ale jego uderzenie kapitalnie bronił Sandomierski.

Nieco bardziej bogata w ciekawe wydarzenia była druga część gry. Już podczas pierwszych 8 minut udało się w niej Dominikowi Nagy’owi podwoić dorobek celnych strzałów gości. Najpierw w sytuacji sam na sam doskonale bronił Sandomierski, by kilka minut później ponownie skutecznie interweniować po uderzeniu Węgra. Dłużni Legionistom nie pozostali gospodarze, w barwach których po raz kolejny strzelał Patryk Klimala. Piłka po jego próbie trafiła jednak w poprzeczkę.

W 64. minucie szansę z rzutu wolnego dostał Sebastian Szymański, lecz jego starania nie zakończyły się sukcesem podobnie jak próby Carlitosa, który w 51. minucie zmienił Stolarskiego. Z upływem czasu dążenie do poprawy rezultatu na stadionie przy ulicy Słonecznej przychodziło przyjezdnym coraz trudniej. Pozwoliło to Jadze zapisać na swoje konto 16 zwycięstwo w kończącym się niebawem sezonie. Zwycięstwo tym ważniejsze, że dające awans na czwarte miejsce w tabeli, premiowane grą w eliminacjach Ligi Europy.

Wynik wywieziony z Białegostoku znacznie utrudnia Legii myślenie o czwartym z rzędu tytule mistrza Polski. Przed ostatnią kolejką będzie bowiem tracić dwa punkty do liderującego Piasta, przed którym przecież starcie z niezachwycającym Lechem Poznań.

Jagiellonia Białystok 1:0 (1:0) Legia Warszawa

Bramki: Wieteska  28’ (sam.)

Jagiellonia Białystok: Sandomierski - Bodvarsson, Arsenić, Runje, Kadlec - Romanczuk, Poletanović (62’ Adamec) - Guilherme (65’ Wójcicki), Pospisil, Novikovas - Klimala (77’ Kwiecień)

Legia Warszawa: Majecki - Hlousek, Jędrzejczyk, Wieteska, Stolarski (51’ Carlitos) - Antolić (64’ Niezgoda), Cafu - Nagy, Szymański, Vesović, Hamalainen (86’ Radović)

Żółte kartki: Guilherme, Arsenić - Stolarski, Jędrzejczyk, Wieteska

Sędzia: Szymon Marciniak