Bundesliga: walka o tytuł zakończona, Bayern mistrzem

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 18.05.2019, 17:37

Niezwykle emocjonująca była ostatnia kolejka Bundesligi. Po tytuł mistrzowski sięgnął Bayern Monachium, który w efektowny sposób pokonał Eintracht Frankfurt. Królem strzelców Bundesligi został Robert Lewandowski. Pięknie z klubem pożegnali się Arjen Robben i Frank Ribery, którzy zdobyli po golu.

To w ostatniej kolejce sezonu  miała się rozstrzygnąć walka o mistrzostwo Niemiec, ale też o europejskie puchary. Bayern miał tylko dwa punkty przewagi nad Borussią. Bawarczycy na własnym stadionie podejmowali Eintracht Frankfurt, a Borussia na wyjeździe grała z Borussią M'gladbach.

W Monachium Bayern zdominował Eintracht i udokumentował to szybko strzelonym golem. W 4. minucie Thomas Mueller wyłożył piłkę do Kingsleya Comana, który ładnie zawinął futbolówkę obok bramkarza i strzelił w prawy dolny róg bramki. Bayern nie cofnął się i nie pozwalał Eintrachtowi wyjść z własnej połowy. Konsekwencją tego były kolejne okazje dla gospodarzy. Dobry mecz grał Robert Lewandowski. Polak był widoczny, często uczestniczył w akcjach swojej drużyny. Gdyby nie Kevin Trapp i trochę szczęścia po stronie Eintrachtu sprawa mistrzostwa szybko by się rozstrzygnęła. Bramkarz gości najpierw obronił strzał Davida Alaby, a potem udanie interweniował przy uderzeniu Lewandowskiego. W 26. minucie po podaniu Lewandowskiego do siatki trafił Serge Gnabry. Jednak po analizie VAR sędzia gola nie uznał, gdyż Lewandowski był na spalonym. Jeszcze przed przerwą Thomas Mueller trafił w słupek.

Tymczasem w M'gladbach miejscowa Borussia stawiała się tej z Dortmundu. W pierwszych minutach lepsze wrażenie sprawiali gospodarze i byli bliżsi strzelenia bramki. Ibrahim Traore w 12. minucie pechowo trafił w poprzeczkę. W dalszej części pierwszej połowy Dortmund przejmował inicjatywę i dłużej utrzymywał się przy piłce. Mimo to sytuacji bramkowych brakowało. Dopiero w 45. minucie Jadon Sancho wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Młody anglik po dograniu Marco Reusa z powietrza uderzył nie do obrony dla bramkarza.

Początek drugiej połowy w Monachium był jeszcze bardziej emocjonujący niż początek pierwszej. Najpierw w 51. minucie po zamieszaniu w polu karnym piłkę do bramki Bayernu skierował Sebastian Haller. W tej chwili Bayern i Borussia mieli po tyle samo punktów, ale to nadal Bawarczycy byli mistrzami Niemiec. Gospodarze nie spanikowali po straceniu bramki i szybko odpowiedzieli. Po strzale Thomasa Muellera piłkę przed siebie odbił Trapp, a pierwszy dobiegł do niej David Alaba i wbił piłkę do bramki. Od tego momentu Bayern całkowicie zdominował mecz. W 58. minucie na 3:1 podwyższył Renato Sanches, który po indywidualnej akcji pokonał Trappa. dwie kolejne bramki zdobyli Franck Ribery i Arjen Robben. Było to piękne pożegnanie obu piłkarzy z Monachium. Zarówno Francuz i Holender po sezonie odchodzą z drużyny mistrza Niemiec. To właśnie Bayern efektownym zwycięstwem przypieczętował tytuł mistrzowski. królem strzelców z 22 bramkami został Robert Lewandowski.

Kiedy Haller zdobył bramkę dla Eintrachtu Borussia miała jeszcze nadzieję na mistrzostwo. Dortmund do końca był zmotywowany i walczył. Po akcji Christiana Pulisicia bramkę zdobył Marco Reus. Do końca mecz był wyrównany, a swoje okazje mieli również gospodarze. Jednak wynik 2:0 utrzymał się do końca i dał Borussii tytuł wicemistrza Niemiec.

Awans do Ligi Mistrzów wywalczyli: Bayern Monachium, Borussia Dortmund, RB Lipsk i Bayer Leverkusen. W lidze europejskiej zagrają: Borussia M'gladbach i Vfl Wolfsburg, a w eliminacjach powalczy Eintracht Frankfurt.

Końcowa tabela Bundesligi tutaj.

Bayern Monachium - Eintracht Frankfurt 5:1(1:0)

Bramki: Coman (4'), Alaba (53'), Sanches (58'), Ribery (72'), Robben (78') - Haller (51')

Bayern: Ulreich - Kimmich, Suele, Hummels, Alaba - Thiago, Goeretzka (37' Sanches), Gnabry (67' Robben), Mueller, Coman (61' Ribery) - Lewandowski

Eintracht: Trapp - Abraham, Hasebe, Hinteregger, Da Costa - De Guzman (46' Haller) , Fernandes, Kostić, Gacinović, Rebić (64' Torro) - Jović

Kartki: Thiago, Ribery - Hinteregger, Hasebe

Borussia M'gladbach - Borussia Dortmund 0:2 (0:1)

Bramki: Sancho (45'), Reus (54'

M'gladbach: Sommer, Beyer, Ginter, Elvedi, Wendt, Kramer (73' Strobl), Zakaria, Traore (66' Plea), Hofmann, Hazard (75' Herrmann), Drmić

Borussia: Buerki - Piszczek, Weigl, Akanji, Guerreiro - Witsel, Delaney, Sancho (87' Dahoud), Reus (83' Schmelzer), Pulisić - Goetze (75' Alcacer)

Kartki: Kramer - Delaney