Liga ASOBAL: Bidasoa Irun wicemistrzem!

• Data publikacji: 18.05.2019, 22:27

W hicie tej kolejki Liga ASOBAL Bidasoa Irun pokonała zespół La Rioja 28:26 i zapewniła sobie tytuł wicemistrza Hiszpanii na kolejkę przed końcem rozgrywek. Drugie miejsce w lidze może oznaczać awans do Ligi Mistrzów, jeśli EHF przyzna dziką kartę właśnie tym rozgrywkom.

W Logroño odbył się najważniejszy pojedynek tej serii spotkań. Miejscowa La Rioja, która zajmowała przed tym spotkaniem trzecie miejsce w ligowej tabeli, podejmowała wicelidera z Irunu. Początek spotkania przebiegał po myśli gospodarzy. Zespół La Rioja skupił się na defensywie i wyprowadzał skuteczne kontrataki, co zaowocowało szybkim objęciem prowadzenia. Po siedmiu minutach miejscowi prowadzili już 10:5. Bidasoa nie składała jednak broni i pokazała w tym spotkaniu to, co mogliśmy oglądać w ich wykonaniu przez cały sezon - determinację i konsekwencję. Choć goście na przerwę schodzili przegrywając trzema bramkami, to w drugiej połowie z minuty na minutę widzieliśmy coraz lepszą grę podopiecznych Jacobo Cuétara. Bidasoa Irun pokazała charakter i konsekwentnie trzymając się własnego stylu gry odwróciła losy meczu, wygrywając 28:26, czym zapewniła sobie wicemistrzostwo Hiszpanii. Pokonana La Rioja jest już pewna zajęcia najniższego miejsca na podium w tym sezonie Liga ASOBAL.

La Rioja 26:28 Bidasoa Irun

W najciekawiej zapowiadającym się meczu dolnej części tabeli mogliśmy oglądać mecz pomiędzy Morrazo Cangas a Teucro. Dla gości wygrana oznaczała przedłużenie marzeń o utrzymanie w tej klasie rozgrywkowej, gospodarzom wystarczyło zdobycie choćby punktu. Goście bardzo dobrze rozpoczęli mecz wychodząc na trzybramkową przewagę, jednak nie potrwała ona długo. Po zaciętej pierwszej połowie to Morrazo było bliższe zwycięstwa, prowadząc 12:11. W drugiej połowie szczypiorniści w niebieskich strojach kilkukrotnie wychodzili na prowadzenie, jednak to zawodnicy z prowincji Pontevedra byli lepsi w końcówce spotkania i zwyciężyli 25:24, czym przypieczętowali utrzymanie w Liga ASOBAL. Teucro swój ostatni mecz w lidze zagra z Benidormem i w przyszłym sezonie będzie rywalizowało w Division de Honor Plata, czyli w hiszpańskiej drugiej klasie rozgrywkowej.

Morrazo Cangas 25:24 Teucro

Choć znamy już podium ligi i oba zespoły, które zostaną z niej relegowane  (Alcobendas, Teucro), to nadal trwa walka o czwarte miejsce, które zapewnia udział w EHF Cup i rozstrzygnie się ona dopiero w ostatniej serii spotkań tego sezonu. W tej kolejce tę walkę można porównać z wyścigiem żółwi, ponieważ wszyscy główni faworyci do zajęcia tej lokaty przegrali swoje spotkania.