Lotto Ekstraklasa: Piast Gliwice mistrzem Polski!

• Data publikacji: 19.05.2019, 19:55

Piast Gliwice pokonał w ostatniej kolejce sezonu Lecha Poznań - 1:0 i po raz pierwszy w historii wywalczył tytuł piłkarskiego mistrza Polski.

Podopieczni Waldemara Fornalika stanęli przed historyczną szansą wywalczenia mistrzostwa kraju. "Piastunki" mają za sobą kapitalną rundę play-off oraz dwa punkty zapasu nad Legią Warszawa. Od początku meczu, to goście się jednak lepiej prezentowali, ale w 27. minucie Piast zdobył gola. Rafał Janicki nie dogadał się z Matusem Putnockym, co wykorzystał czujny Piotr Parzyszek i skierował piłkę do pustej bramki. 180 sekund potem powinno było być - 1:1, ale Nikola Vujadinović, trafił głową tylko w słupek. Kolejną fantastyczną główkę, w 35. minucie, wykonał Janicki, ale kapitalnie spisał się w bramce Piasta Jakub Szmatuła.

Po zmianie stron nadal lepiej grali poznaniacy i w 63. minucie byli bliscy wyrównania. Jednak, po kapitalnym podaniu Darko Jevticia, Volodymir Kostevych nie zmieścił piłki w bramce gliwiczan. Do samego końca gospodarze bronili korzystnego wyniku i po ostatnim gwizdku Szymona Marciniaka mogli strzelać korkami od szampanów. Po raz pierwszy w historii Piast Gliwice zdobył mistrzostwo Polski.

Piast Gliwice 1:0 Lech Poznań (1:0)

Bramki: Parzyszek (27')

Piast: Szmatuła - Kirkeskov (80' Jodłowiec), Sedlar, Czerwiński, Konczkowski - Dziczek, Pietrowski, Felix (89' Badia), Hateley, Valencia - Parzyszek (71' Papadopulos)

Lech: Putnocky - Kostevych (66' Klupś), Janicki, Vujadinović, Tomasik - Makuszewski, Wasielewski, Gajos, Kołodziej (63' Jóźwiak), Jevtić - Skrzypczak (79' Marchwiński)

Sędzia: Szymon Marciniak