Liga Narodów UEFA: Portugalia w finale, Ronaldo bohaterem!

• Data publikacji: 05.06.2019, 22:38

Pierwszy półfinał historycznej, pierwszej edycji Ligi Narodów UEFA już za nami. Portugalczycy pokonali Szwajcarów - 3:1 i w finale zmierzą się ze zwycięzcą meczu Anglia - Holandia.

Trudno było jednoznacznie wskazać faworyta tego meczu, ale na pewno obecność Szwajcarów w gronie czterech ekip walczących o końcowy triumf była dla wielu sporym zaskoczeniem. To właśnie goście lepiej weszli w spotkanie na Estadio do Dragao w Porto i już w 3. minucie, przed doskonałą okazją, stanął Xherdan Shaqiri. Pomocnik Helwetów wbiegł między obrońców rywali i oddał natychmiastowy strzał, ale znakomicie spisał się w bramce Rui Patricio. W kolejnych minutach, oba zespoły, na zmianę atakowały bramkę przeciwnika, lecz bez efektów w postaci gola. Jednak w 24. minucie, Portugalczycy wyszli na prowadzenie. Kevin Mbabu sfaulował swojego rywala, a po chwili, Cristiano Ronaldo popisał się fantastycznym uderzeniem z rzutu wolnego. Piłka przeszyła mur i z ogromną prędkością wpadła do siatki, obok całkowicie zdezorientowanego Yanna Sommera. W 43. minucie mogło być - 1:1, gdyby Haris Seferović nie trafił w poprzeczkę.

Dziesięć minut po zmianie stron zrobiło się bardzo gorąco i nerwowo pod bramką gospodarzy. Po protestach Szwajcarów i długiej analizie VAR, sędzia Brych wskazał na rzut karny dla gości. Choć kilkanaście sekund wcześniej podyktował ten stały fragment, ale dla Portugalii i... cofnął swoją decyzję. Do piłki podszedł Ricardo Rodriguez i pewnym strzałem w prawą stronę wyrównał stan meczu. Po tym golu, gra podopiecznych Fernando Santosa trochę siadła, a Szwajcarzy chcieli pójść za ciosem. Gdy wydawało się, że będziemy świadkami dogrywki, to ponownie przypomniał o sobie CR7. Długie podanie na skrzydle otrzymał Bernardo Silva, wycofał piłkę do swojego kapitana, a ten płaskim strzałem w prawy róg pokonał Sommera. Kilkadziesiąt sekund potem, Cristiano Ronaldo, indywidualną akcją przesądził losy tego meczu.

Portugalia 3:1 Szwajcaria (1:0)

Bramki: Ronaldo (25'), (88'), (90') - Rodriguez (57' k.)

Portugalia: Rui Patricio - Semedo, Pepe (63' Fonte), Dias, Guerreiro - Fernandes (90+1 Joao Moutinho), Carvalho, Neves, Silva - Joao Felix (70' Guedes), Ronaldo

Szwajcaria: Sommer - Rodriguez, Akanji, Schaer, Mbabu - Zuber (83' Steffen), Freuler (89' Drmić), Xhaka, Zakaria (71' Fernandes) - Shaqiri, Seferović

Żółte kartki: Xhaka, Schaer, Shaqiri

Sędzia: Felix Brych (Niemcy)