WRC - Rajd Sardynii: triumf Sordo, dramat Tänaka, 2. m-ce Kajetanowicza w WRC 2!

• Data publikacji: 16.06.2019, 18:00

Dani Sordo rzutem na taśmę wygrał tegoroczny Rajd Sardynii. Zawodnik Hyundaia skorzystał na pechu prowadzącego przed ostatnim etapem w klasyfikacji generalnej zawodów Otta Tänaka, który na finałowej próbie miał awarię wspomagania w swojej Toyocie, i sięgnął po pierwsze zwycięstwo w bieżącej kampanii. Drugi był Teemu Suninen (+13.7) z M-Sport Forda, zaś trzeci inny kierowca Hyundaia, Andreas Mikkelsen (+32.6). Bardzo dobrze spisał się Kajetan Kajetanowicz. Polak zajął drugie miejsce w WRC 2. Do najlepszego w tej serii Pierre'a-Louisa Loubeta, zawodnik Skody stracił 41,7 sekundy.

Tegoroczny Rajd Sardynii składał się z dziewiętnastu odcinków specjalnych. Rywalizacja rozpoczęła się już w czwartek. Wówczas załogi miały do pokonania 2 kilometry OS1 ITTIRI ARENA SHOW. Najlepszym czasem na tej krótkiej próbie popisał się Sébastien Ogier. Drugi był Esapekka Lappi (+0.1), zaś trzeci Ott Tänak (+0.3). Kajetan Kajetanowicz, wspierany przez Macieja Szczepaniaka, w WRC 2 wywalczył szósty czas, natomiast w klasie RC2 został sklasyfikowany na trzynastej pozycji.

Pierwszy etap Rajdu Sardynii składał się z dwóch pętli, z których każda wymagała od załóg pokonania czterech odcinków specjalnych. Siódma próba została jednak odwołana z powodu konieczności udzielenia pomocy medycznej jednemu z kibiców będących na trasie zawodów. Liderem po piątkowej rywalizacji był Dani Sordo. Zawodnik Hyundaia jeździł bardzo równo. Hiszpan meldował się na podium w sześciu z siedmiu piątkowych odcinków. Dodatkowo popisał się najlepszym czasem na OS8 TERGU-OSILO 2 (14.14 km). Teemu Suninen zwyciężył na trzech piątkowych próbach, ale zdarzały mu się również słabsze przejazdy, dlatego musiał zadowolić się drugą pozycją (+10.8). Po piętach Finowi deptał Ott Tänak, który tracił do kierowcy M-Sport Forda zaledwie 0,4 sekundy. Kajetan Kajetanowicz w kategorii WRC 2 plasował się na piątej pozycji oraz na siódmej w klasie RC2 (+1:34.5). Stawce przewodził Pierre-Louis Loubet. Warto dodać, że polski zawodnik od Rajdu Sardynii rywalizuje już za kierownicą Skody Fabii R5, wcześniej jeździł Volkswagenem Polo GTI R5.

W sobotę zawodnicy musieli zmierzyć się z dwiema pętlami (każda składała się z trzech prób). Klasą sam dla siebie był Ott Tänak. Kierowca z Estonii okazał się najszybszym zawodnikiem na wszystkich sześciu odcinkach specjalnych i w pełni zasłużenie objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej Rajdu Sardynii po trzecim dniu zmagań. Na drugie miejsce spadł Sordo (+25.9), zaś na trzecie Suninen (+42.9). Awans w WRC 2 zanotował Kajetanowicz, przesuwając się na trzecią lokatę. Polski zawodnik tracił do najlepszego Katsuty 43,5 sekundy. W RC2 Polak wskoczył na piąte miejsce (+2:34.4). Klasie RC2 przewodził Kalle Rovanperä.

Ostatni dzień zmagań w ramach Rajdu Sardynii przyniósł cztery odcinki specjalne, w tym dodatkowo punktowany OS19 Power Stage SASSARI-ARGENTIERA 2 (6.89 km). Niedziela należała do Andreasa Mikkelsena. Norweg osiągnął najlepszy czas na wszystkich czterech przejazdach, dzięki czemu zdołał wyprzedzić w klasyfikacji generalnej imprezy Elfyna Evansa i ostatecznie zajął miejsce na najniższym stopniu podium Rajdu Sardynii (+32.6). Wydawało się, że Ott Tänak odniesie pewne zwycięstwo. Co prawda, zawodnik Toyoty w niedzielę tylko raz meldował się w czołowej trójce, ale przed decydującą próbą miał solidną przewagę nad Sordo, oscylującą w granicach 27 sekund. Na Power Stage kierowca z Estonii przeżył dramat. W samochodzie Tänaka doszło do awarii wspomagania, wskutek czego zakończył on rajd dopiero na piątej pozycji (+1:30.1). Kłopoty reprezentanta Toyoty natychmiast wykorzystał Sordo, sięgając po pierwszą wygraną w sezonie. Druga pozycja dla Teemu Suninena (+13.7). Czwarty Evans (+33.5). Szósty Neuville (+2:16.7) przed Lappim (+2:59.6). Na ósmym miejscu został sklasyfikowany Kris Meeke (+4:40.1).

W WRC 2 ostatecznie zwyciężył Loubet. Kajetan Kajetanowicz finiszował na drugim miejscu. Polak w niedzielę zdołał awansować "oczko" wyżej i po raz drugi w sezonie 2019 ukończył zawody na podium (+41.7). W RC2 Polak zajął czwarte miejsce (+3:30.1). Zwyciężył Kalle Rovanperä, który jednocześnie był najlepszy w WRC 2 Pro.

PEŁNE WYNIKI RAJDU SARDYNII

W klasyfikacji generalnej kierowców WRC doszło do zmiany na pozycji lidera. Mimo pechowego zakończenia weekendu, na czele znalazł się Ott Tänak. Zawodnik Toyoty zgromadził do tej pory 150 punktów. Drugi jest Ogier. Aktualny mistrz świata traci do Estończyka cztery "oczka". Blisko tej dwójki jest Neuville. Reprezentant Hyundaia ma siedem punktów straty do Tänaka.

Stawce WRC 2 przewodzi Benito Guerra - 69 punktów. Kajetan Kajetanowicz jest szósty (33 "oczka").

KLASYFIKACJA GENERALNA KIEROWCÓW, PILOTÓW, PRODUCENTÓW WRC, WRC 2 ORAZ WRC 2 PRO

Teraz przed załogami WRC przerwa wakacyjna. Następne zawody odbędą się w dniach 1-4 sierpnia w Finlandii.