PLK: Anwil o krok od tytułu

• Data publikacji: 02.06.2018, 14:33

Koszykarze Anwilu Włocławek pokonali u siebie BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 84:80 w piątym meczu finałów Energa Basket Ligi i już tylko jedno zwycięstwo dzieli ich od drugiego w historii mistrzostwa Polski.

Kilka godzin przed rozpoczęciem spotkania Komisja Odwoławcza Polskiego Związku Koszykówki wydała oświadczenie, w którym podtrzymywała karę dwóch meczów dyskwalifikacji dla Aarona Johnsona. Oznaczało to, że ostrowianie musieli przystąpić do piątego spotkania finałów bez swojego lidera, co drastycznie zmniejszało ich szansę na zwycięstwo w Hali Mistrzów.

Przewidywania jedno, rzeczywistość - drugie. Podopieczni trenera Emila Rajkovica rozpoczęli ten mecz ze sporym animuszem, szybko odskakując koszykarzom z Włocławka na dwucyfrową różnicę punktową. Anwil błyskawicznie wrócił jednak do gry, nie tylko odrabiając straty, ale samemu wychodząc na sześciopunktowe prowadzenie. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się - bądź co bądź sprawiedliwym - remisem.

Po zmianie stron inicjatywę ponownie przejęli goście. Ostrowian do fenomenalnego runu na początku trzeciej kwarty poprowadzili Marc Carter i Stephen Holt - duet, który zdobył pierwsze piętnaście punktów dla Stali w trzeciej kwarcie, co ponownie wyprowadziło zespół z Ostrowa Wielkopolskiego na dwucyfrowe prowadzenie.

Decydująca czwarta kwarta należała jednak do Anwilu. Gospodarze odrobili straty i na minutę przed końcem tablica wyników wskazywała remis 77:77. Wtedy dwie z rzędu udane akcje zespołu Igora Milicica - celny rzut Sobina i trójka Łączyńskiego - dały pięciopunktowe prowadzenie, którego już zespół z Włocławka - mimo walki do końca Ostrowian - nie wypuścił z rąk. Anwil 84, Stal 80. Koszykarzy z Włocławka od drugiego w historii i pierwszego od piętnastu lat mistrzostwa Polski dzieli jedno zwycięstwo.

Teraz rywalizacja ponownie wraca do Ostrowa Wielkopolskiego. Mecz numer sześć finałów PLK - dla Slam Stali mecz o "być albo nie być" w grze o złoto - w poniedziałek, 4 czerwca, o godzinie 18:00.

Anwil Włocławek - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 84:80 (19:27, 25:17, 16:25, 24:11)

Stan rywalizacji: 3-2 dla Anwilu