Gimnastyka: dwa złote medale dla Rosji, Polki tuż za dziesiątką

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 02.06.2018, 20:30

Poznaliśmy pierwsze medalistki Mistrzostw Europy w gimnastyce artystycznej. Dwa komplety złotych medali wywalczyła reprezentacja Rosji. Polki zostały sklasyfikowane na początku drugiej dziesiątki.

W drugim dniu zmagań w Mistrzostwach Europy w Guadalajarze rozdano medale w wieloboju, w układach zbiorowych seniorek oraz w rywalizacji drużynowej, do której zaliczano łącznie wszystkie występy juniorek i seniorek.

Wpadka Bułgarek, kolejny dobry start Polek

W rywalizacji zbiorówek doszło do przetasowań. Na półmetku wieloboju ze sporą przewagą prowadziły Bułgarki, które były faworytkami do zdobycia złotego medalu. Gimnastyczki z tego kraju nie wytrzymały jednak presji i w trakcie ćwiczenia z piłkami i skakankami popełniły poważny błąd – jedna z zawodniczek nie złapała piłki i razem z przyborem wyszła poza planszę. Fatalny błąd skutkował niższą oceną (18.650) i spadkiem z pierwszego na trzecie miejsce w klasyfikacji łącznej. Potknięcie Bułgarek wykorzystały rywalki z Rosji i Włoch, które, dzięki dobrze wykonanym, trudnym układom, sięgnęły po złote i srebrne medale Mistrzostw Europy.

Polska zbiorówka w składzie: Julia Chochół, Alicja Guja, Agata Malisiewicz, Michalina Nicpoń, Aleksandra Majewska i Aleksandra Wlaźlak ma za sobą kolejny udany występ. Ćwiczenie z piłkami i skakankami nie było tak efektowne, jak wczorajszy start z obręczami, ale Polki zaprezentowały się najlepiej, jak potrafiły. Układ został oceniony na 15.650 pkt., co było 14. wynikiem dnia. W klasyfikacji łącznej wieloboju Biało-Czerwone spadły z 8. na 11. lokatę.

Lepsza dyspozycja juniorek

Z dobrej strony pokazały się dziś nasze juniorki, którym w układach z maczugami i wstążkami udało się uniknąć poważniejszych błędów. Alicja Dobrołęcka zajęła 20. lokatę w rywalizacji ze wstążką (13.350), a w ćwiczeniu z maczugami została sklasyfikowana na 31. miejscu (13.450). Kornelia Pacholec z maczugami była 28. (13.750), a ze wstążką uplasowała się na 39. pozycji (12.250). By awansować do finałów trzeba było uzyskać notę 15.450 pkt. (maczugi) i 14.900 pkt. (wstążka).

Dobre występy juniorek dały nam awans o trzy pozycje w klasyfikacji drużynowej mistrzostw Europy. Po zsumowaniu not ze zmagań juniorskich i seniorskich z dwóch dni, reprezentacja Polski – z łączną oceną 114.900 pkt. – ostatecznie zajęła 12. lokatę. Najlepszą drużyną czempionatu Starego Kontynentu zostały Rosjanki, które zwyciężyły z ogromną przewagą. Drugie w klasyfikacji łącznej Ukrainki straciły do Rosji przeszło 10 punktów. Na najniższym stopniu podium stanęły Bułgarki.

Niedzielne emocje

Jutro w Guadalajarze finały z poszczególnymi przyborami. Najważniejszym startem z punktu widzenia polskiego kibica będzie rywalizacja zbiorówek w układzie z pięcioma obręczami z udziałem naszej reprezentacji. Oprócz zmagań z obręczami odbędzie się pięć innych finałów, już bez polskich gimnastyczek: zbiorówki powalczą w ćwiczeniu z piłkami i skakankami, a juniorki w czterech układach indywidualnych z obręczą, piłką, maczugami i wstążką.

Zwieńczeniem zawodów w Guadalajarze będzie rywalizacja o tytuł mistrzyni Europy w wieloboju indywidualnym seniorek, do której przystąpią 24 najlepsze gimnastyczki ubiegłorocznego czempionatu. W tym gronie zabraknie Polki.