Polki siódme w finale mistrzostw Europy!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 03.06.2018, 14:45

Polskie gimnastyczki artystyczne w finale mistrzostw Europy w układzie z 5. obręczami zajęły świetne 7. miejsce! Złote medale w zmaganiach zbiorówek zdobyły reprezentacje Włoch i Bułgarii, a tytuł mistrzowski w wieloboju indywidualnym przypadł Rosjance Arinie Awerinie.

Najlepszy start Polek od 17 lat

Polska reprezentacja w układach zbiorowych: Julia Chochół, Alicja Guja, Agata Malisiewicz, Michalina Nicpoń, Aleksandra Majewska i Aleksandra Wlaźlak – sprawiła wielką niespodziankę, awansując do finału mistrzostw Europy w układzie z 5. obręczami. To pierwszy taki wynik polskiej zbiorówki od 17 lat. Biało-Czerwone w kwalifikacjach wieloboju uzyskały ósmy wynik – ostatni premiowany awansem – dlatego w finałowych zmaganiach zajęcie wyższego miejsca niż 8. należy uznać za dodatkowy sukces.

Rywalkami Polek w finale były najlepsze drużyny na świecie: Włoszki, Rosjanki, Bułgarki, Ukrainki, Białorusinki, Hiszpanki i Estonki. Nasze zawodniczki w tym elitarnym gronie po raz kolejny wypadły bardzo dobrze. Uniknęły błędów i zaprezentowały układ oceniony wysoko, zarówno za wartość techniczną, jak i artystyczną. Sędziowie przyznali Polkom notę 17.600, co było siódmym wynikiem dnia. Słabiej spisały się reprezentantki Estonii, które popełniły dwa wyraźne błędy i zostały sklasyfikowane za naszymi "artystkami".

O medale mistrzostw Europy w ćwiczeniu z obręczami walczyły cztery drużyny: Włoszki, Rosjanki, Bułgarki i Ukrainki. Najbardziej efektowny układ zaprezentowały gimnastyczki z Italii, które tym samym wywalczyły w Guadalajarze swój pierwszy tytuł. Srebro trafiło do artystek z Ukrainy, a brąz do Rosjanek.

W finałowych zmaganiach z 3. piłkami i 2. skakankami złą passę przełamały Bułgarki. Po dwóch brązowych medalach i czwartym miejscu w finale z obręczami zbiorówka bułgarska w końcu stanęła na najwyższym stopniu podium. Wicemistrzyniami Starego Kontynentu zostały Włoszki, a brązowe medale dość niespodziewanie zdobyły zawodniczki z Azerbejdżanu, które wykorzystały wpadkę Rosjanek.

Nie ma mocnych na rosyjskie juniorki

W finałach z poszczególnymi przyborami w gronie juniorek zmagania całkowicie zdominowały zawodniczki z Rosji, wygrywając wyraźnie z pozostałymi rywalkami. Dwa złote medale mistrzostw Europy zdobyła Lala Kramarenko (piłka i wstążka), po jednym tytule wywalczyły Polina Szmatko (obręcz) i Daria Trubnikowa (maczugi). Trzy krążki w finałach wywalczyła Ukrainka Chrystyna Pohranyczna – srebro w układach z piłką i wstążką oraz brąz z obręczą. Na podium w Guadalajarze stanęły także: Tatiana Wołożanina z Bułgarii, Arzu Jalilowa z Azerbejdżanu, Anna Kamienszczikowa z Białorusi, Valeriia Sotskova z Izraela i Talisa Torretti z Włoch.

Kontrowersje i rosyjski triumf w wieloboju

Na zakończenie zmagań w mistrzostwach Europy rozegrano wielobój indywidualny seniorek. Prawo startu w zawodach miały 24 najlepsze gimnastyczki ubiegłorocznego czempionatu. W tym gronie nie było reprezentantki Polski. Faworytkami do tytułu były medalistki mistrzostw świata sprzed roku: rosyjskie siostry bliźniaczki Dina i Arina Aweriny oraz „artystka” z Izraela Linoy Ashram.

Najlepszą i najrówniejszą formę zaprezentowała Arina Awerina, która z łączną notą 79.250 pkt. zdobyła pierwszy w karierze tytuł mistrzowski w wieloboju na wielkiej imprezie. Bardzo wyrównana była walka o srebrny medal, którą stoczyły Dina Awerina i Katsiaryna Gałkina z Białorusi. Ostatecznie w dość kontrowersyjnych okolicznościach wygrała Rosjanka, która mimo błędu w ostatnim układzie z obręczą otrzymała od sędziów bardzo wysoką notę – 20.200 pkt. W klasyfikacji końcowej Dina Awerina wyprzedziła Katsiarynę Gałkinę o 0,125 pkt. Poza podium znalazła się Linoy Ashram, która do Białorusinki straciła ponad 2,5 pkt. Kolejne miejsca zajęły: Bułgarka Katrin Tasewa, Gruzinka Salome Pażawa i dwie Włoszki – Milena Baldassarri i Alexandra Agiurgiuculese.