Neapol 2019 - Judo: Lysenko blisko medalu

• Data publikacji: 04.07.2019, 19:42

Z czwórki biało - czerwonych startujących pierwszego dnia zmagań judoków podczas 30. Letniej Uniwersjady w Neapolu tylko Oleksiiemu Lysence udało się awansować do strefy medalowej. Polak przegrał jednak z Uzbekiem Mukhammadkarimem Khurramovem.

Najwcześniej z dzisiejszą rywalizacją pożegnał się Rafał Kozłowski (-90 kg). Nasz reprezentant najpierw uporał się z zawodnikiem z Liechtensteinu Raphaelem Schwendingerem, ale w kolejnej rundzie musiał uznać wyższość Rosjanina Romana Dontsova.

Nieźle spisała się Urszula Hofman (-70 kg). Polka zmagania rozpoczęła od drugiej rundy, bowiem w pierwszej miała tzw. wolny los. W niej pokonała Mongołkę Lkhagvadulam Sarantsetarg. Niestety w ćwierćfinale lepsza okazała się Japonka Shiho Tanaka i nasza judoczka trafiła do repasaży. Hofman nie poradziła sobie jednak z Węgierką Renatą Lorinc i zajęła miejsce poza czołową "7".

Rundę dalej niż Hofman dotarła Anna Załęczna (+70 kg). Nasza judoczka na otwarcie pokonała Rumunkę Cristinę Sirbulet zaledwie po 23 sekundach walki. Potem nie było już tak dobrze, bowiem na drodze Polki stanęła główna faworytka do złota Japonka Maya Akiba i to ona awansowała dalej.

Załęczna trafiła do repasaży, gdzie w pierwszym swoim pojedynku uporała się ze Słowenką Veroniką Mohorić. Drogę do medalu zamknęła jej niestety Niemka Renee Lucht, która rzuciła naszą reprezentantkę na waza-ari. Polka skończyła więc zawody na 7. miejscu.

Najwięcej radości przysporzył nam występ startującego w kategorii powyżej 90 kg Oleksiiego Lysenki. Polak najpierw uporał się przez ippon z Mongołem Odkhuu Tsetsentsengelem, ale w kolejnej rundzie okazał się słabszy od Koreańczyka Minjonga Kima i trafił do repasaży. W nich spisał się znakomicie, eliminując kolejno Słowaka Mateja Hajasa, Azera Rustama Kotsoieva i Ukraińca Fedira Pankę.

Niestety nie udało się zakończyć pierwszego dnia Uniwersjady medalem. Oleksii Lysenko (+90 kg) uległ w walce o brąz Uzbekowi Mukhammadkarimowi Khurramovi i zajął ostatecznie 5. miejsce.