Pływanie - MEJ: czwórka powalczy po południu o finał

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 05.07.2019, 11:02

Czwórka reprezentantów Polski: Zuzanna Herasimowicz, Aleksandra Knop, Marta Klimek i Mikołaj Malec awansowała do popołudniowych półfinałów Mistrzostw Europy Juniorów, które odbywają się w Kazaniu. W porannych eliminacjach słabo spisała się jednak m.in. sztafeta 4x200 metrow stylem dowolnym mężczyzn.

Dobry początek dnia na pływalni w Mińsku zaliczyła Zuzanna Herasimowicz. Startująca na 50 metrów stylem grzbietowym młoda Polka startowała w drugim z czterech wyścigów i uzyskując czas 29,43 bez większych problemów zajęła czwarte miejsce – z 12. czasem meldując się w popołudniowym półfinale. Najlepsza w tej fazie zmagań okazała się Włoszka Erika Gaetani – 28,50.

Nieźle w swoim wyścigu na 50 metrów stylem klasycznym popłynął Dawid Wiekiera. Polak był trzeci, uzyskując 29,97 i przegrał tylko z Niemcem oraz Czechem, jednak była to dopiero druga z pięciu sesji tych eliminacji, co jasno wskazywało, że mocniejsi pływacy szybko Polaka wyprzedzą. Tak też się stało i nasz reprezentant wylądował dopiero na 33. miejscu. Do awansu zabrakło mu dokładnie 0,7 sekundy. Triumfował Brytyjczyk – Archie Goodburn.

Najliczniejsza grupa reprezentowała nas piątkowego poranka w Kazaniu na dystansie 200 metrów stylem dowolnym kobiet. Były to aż cztery reprezentantki. Osiągnięcie sukcesu udało się w połowie. Najlepszy czas z Polek osiągnęła Aleksandra Knop, która z wynikiem 2:02,00 zajęła ex aequo z Paulą Sanchez trzecią lokatę w ostatnim najsilniejszym wyścigu. W przedostatnim startowała z kolei Marta Klimek i mimo, że jej rezultat był gorszy prawie o sekundę, też zapewniła sobie start w półfinale. Były to odpowiednio 6. i 18. wynik eliminacji, ale Klimek awansowała dalej z racji tego, że przed nią uplasowały się po trzy Rosjanki, Niemki i Hiszpanki, a do półfinału mogły wejść tylko dwie. Uzupełniając informację o naszych zawodniczkach, dalej nie dostały się: Klaudia Skibiak (46. czas) i Wiktoria Dąbrowska (50. czas).

Dwójka naszych startowała w jednym wyścigu na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym mężczyzn. Tu również mieliśmy połowiczne powodzenie. Świetnie popłynął Mikołaj Malec, który przegrał co prawda ze zwycięzcą swojej rywalizacji – Maksimem Fofanovem o prawie 1,5 sekundy, ale zajął trzecie miejsce i w ogólnym rozrachunku 11., kwalifikując się do półfinału z czasem 2:01,94. Ostatni w wyścigu był Przemysław Suchański, któremu dało to tylko 37. lokatę (2:07,58).

Daleko od awansu była nasza jedyna Polka na dystansie 100 metrów motylkiem – Daria Zielińska. Biało-Czerwona płynęła w najmocniejszej serii eliminacyjnej, ale zajęła ostatnie miejsce z czasem 1:03,13, co było ogólnie 39. wynikiem eliminacji.

Trochę bliżej osiągnięcia celu, choć też bez awansu popłynęła sztafeta 4x200 metrów stylem dowolnym mężczyzn. Oskar Jemielita, Kacper Piotrowski, Jan Karolczak i Szymon Jaworski zajęli z czasem 7:30,11 w swoim wyścigu dobrą trzecią lokatę, ale aż sześć sztafet (wszystkie, które wystartowały) było szybszych w drugim etapie eliminacji i nasi reprezentanci w finale będą tylko rezerwowymi.

Jako ostatnia na pływalni w Kazaniu w sesji porannej pojawiła się Ewa Jaszczuk, ale jej start też nie był zbyt udany. Polka w ogólnej klasyfikacji po dwóch wyścigach zajmuje 10. miejsce i na pewno nie awansuje do finału, mimo że ostatni wyścig fazy eliminacyjnej został przewidziany na popołudnie.