Goalball: piąta porażka Polaków

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 05.07.2019, 19:15

Polacy wciąż bez zwycięstwa w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk paraolimpijskich w Tokio. W piątym meczu grupowym ulegliśmy Hiszpanii 8:11.

Mecz z Hiszpanią miał w końcu przerwać serię porażek polskiego zespołu w Fort Wayne. Zawodnicy z południa Europy to drużyna, która w przeszłości regularnie grała w igrzyskach paraolimpijskich w latach 1992-2008. Największym sukcesem Hiszpanów było wywalczenie brązowego medalu podczas turnieju w Atlancie. W ostatnich 10 latach nie prezentowali już tak dobrego poziomu i aktualnie ich możliwości są zbliżone do Polaków. W rankingu światowym obie drużyny plasują się na początku trzeciej dziesiątki (Hiszpanie na 20 pozycji, Polacy na 22), a przed rokiem rywalizowały ze sobą w meczu o brąz mistrzostw Europy dyzwizji B. Wówczas górą byli Hiszpanie.

W turnieju kwalifikacyjnym w Fort Wayne zespoły z Polski i Hiszpanii pozostawały bez zwycięstwa, można więc było założyć, że stawką dzisiejszego spotkania było uniknięcie ostatniej pozycji w tabeli. Mecz lepiej rozpoczęli Polacy, grający w ustawieniu z Adrianem Piotrowiczem, Krzysztofem Suchockim i Marcinem Lubczykiem. Po dwóch golach Lubczyka polski zespół dwukrotnie wysuwał się na prowadzenie 1:0 i 2:1. W dalszych fragmentach pierwszej odsłony meczu gra była wyrównana. Padały bramki z obu stron, ale żadna z drużyn nie uzyskała zdecydowanej przewagi. Po 12 minutach gry na tablicy wyników widniał wynik 5:5. W polskiej drużynie 4 bramki zdobył Lubczyk, jednym celnym trafieniem zaraz po wejściu na boisko popisał się także Marcin Lisowski, który zmienił Piotrowicza na skrzydle.

Problemem polskiej drużyny w Fort Wayne od początku pozostaje utrzymanie regularności i dobrego poziomu gry w drugiej połowie spotkania. Niestety, w meczu z Hiszpanią znów nie uniknęliśmy błędów, zwłaszcza w obronie. Najpierw rzutu karnego nie wykorzystał Lisowski, a następnie trzy gole z rzędu padły łupem rywali, którzy objęli prowadzenie 8:5. Polacy długo nie potrafili zdobyć bramki i choć trafienie Lubczyka pozwoliło na chwilę zmniejszyć stratę do dwóch goli, Hiszpanie przejęli kontrolę nad wydarzeniami na boisku. Rywale pilnowali wypracowanej przewagi, a na skuteczne akcje Lubczyka i Mościckiego odpowiadali kolejnymi golami. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem Hiszpanii 11:8.

Z pięcioma porażkami w grupie B Polska zajmuje ostatnie miejsce w tabeli. Na zakończenie turnieju w sobotę zagramy z Ukrainą – mistrzem Europy dywizji B i zespołem, który aktualnie plasuje się na 3 pozycji w grupie z bilansem 3 zwycięstw, 1 remisu i 1 porażki. Ukraińcy ulegli Chińczykom w pierwszym meczu dnia 3:6, a później zremisowali z Finlandią 5:5.