Żużel - GP Szwecji: triumf Sajfutdinowa, "Magic" na podium

• Data publikacji: 07.07.2019, 11:00

Rosjanin Emil Sajfutdinow wygrał w Hallstavik Grand Prix Szwecji, które było czwartą rundą Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Drugie miejsce zajął Martin Vaculik ze Słowacji, a podium uzupełnił Maciej Janowski.

Żużlowiec Fogo Unii Leszno wygrał zawody cyklu Grand Prix po sześcioletniej przerwie. Rosjanin najlepiej spośród całej stawki poradził sobie z dość dziwnie przygotowanym torem i zdobył (17 pkt.). Wydawało się, że po słabych zawodach w Krsko i Pradze, doczekamy się wreszcie ścigania na najwyższym poziomie. Niestety po raz kolejny musieliśmy obejść się smakiem. Do poziomu rywalizacji dostosowali się wszyscy Polacy poza Maciejem Janowskim, który zajął trzecie miejsce (13 pkt.). Bartosz Zmarzlik był siódmy (8 pkt.), Patryk Dudek dwunasty (7 pkt.), a Janusz Kołodziej piętnasty (3 pkt.). Sukces ze słoweńskiego Krsko powtórzył natomiast Martin Vaculik, zajmując drugą lokatę (16 pkt.). Dzięki tej wygranej Sajfutdinow został liderem klasyfikacji generalnej (47 pkt.). Taki sam dorobek mają jednak Patryk Dudek i Leon Madsen, a po piętach depczą im Bartosz Zmarzlik, Martin Vaculik (44 pkt.) oraz Fredrik Lindgren (42 pkt.). Po tym turnieju należy wyróżnić jadącego z tzw. "dziką kartą" Olivera Berntztona (7 pkt.) mimo, że nie udało mu się wjechać do półfinałów. Udany występ zaliczył też Max Fricke (11 pkt.), który finiszował ostatecznie tuż za podium. Zawiódł, po raz pierwszy w tym sezonie, Leon Madsen. Duńczyk, który do tej pory nie schodził z podium, skończył szwedzkie GP na dziewiątej pozycji (7 pkt.).

1. Emil Sajfutdinow (Rosja) - 17 (3,3,2,3,1,2,3)
2. Martin Vaculik (Słowacja) - 16 (3,3,3,0,3,2,2)