El. Ligi Mistrzów: bramkowy remis Piasta w Borysowie
screen/canal+sport

• Dodał: Jakub Zegarowski
  • Data publikacji: 10.07.2019, 20:52

Piast Gliwice zremisował na wyjeździe z BATE Borysów 1:1 (1:0) w pierwszym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów. Jedynego gola dla mistrzów Polski zdobył w 36. minucie Piotr Parzyszek.

Obrazy gry pierwszej połowy mógł wprawić w spore zdumienie. To Piast Gliwice dłużej utrzymywał się przy piłce, spokojnie konstruował akcje na połowie gospodarzy, konsekwentnie dążąc do strzelenia gola. Już w 11. minucie świetną szansę po dośrodkowaniu z rzutu rożnego miał Jakub Czerwiński, lecz nieczysto uderzył piłkę głową. Podopieczni Waldemara Fornalika nie mieli jednak zamiaru odpuszczać i wciąż dominowali faworyzowanego przeciwnika. Groźne uderzenie zza pola karnego oddał Patryk Dziczek, lecz jego strzał w ostatniej chwili obronił Cziczkan. Gliwiczanie nie mieli też szczęścia chwilę później, kiedy bliski strzelenia bramki samobójczej był jeden z defensorów BATE. Jednak w 36. minucie mistrzowie Polski dopięli swego. Dobrą akcją na lewym skrzydle popisał się Joel Valencia, wystawił piłkę do Joao Felixa. Mocny strzał Hiszpana został obroniony przez golkipera Białorusinów, lecz przy dobitce głową Piotra Parzyszka był już bezradny.

Po strzeleniu gola, Piast nie cofnął się. Wciąż spokojnie konstruował swoje ataki, nie pozwalając BATE na stworzenie klarownej sytuacji. Mistrzowie Białorusi wyglądali w pierwszej połowie fatalnie. Apatyczni, nastawieni na kontry i długie zagrania do napastnika nie potrafili przeprowadzić żadnej składnej akcji. Jedyne zagrożenie stworzyli w 33. minucie, kiedy świetne podanie na 13. metr dostał Stasiewicz. Białorusin nie odważył się jednak na uderzenie z pierwszej piłki, dając okazję do interwencji defensorom Piasta.

BATE obudziło się po przerwie. Wciąż ich starania nie przynosiły oczekiwanych skutków, lecz coraz dokładniejsza konstrukcja poszczególnych akcji i przejęcie inicjatywy musiały martwić polskich kibiców. Mistrzowie Polski grali dużo słabiej, w przeciągu kilku minut uzbierali trzy żółte kartki, dopuszczali do sporej ilości zagrań w pole karne. Jedna z nich została zamieniona na gola. W 64. minucie Stasiewicz łatwo ograł Kirkeskowa, precyzyjnie dośrodkował do Draguna, który mocnym strzałem pokonał bezradnego Placha.

Utrata gola mobilizująco zadziałała na mistrzów Polski. Piast znów zaczął kontrolować mecz, choć nieco brakowało argumentów w ataku. Defensorzy gospodarzy grali nieco uważniej, nie pozwalając gościom na wykreowanie żadnej stuprocentowej sytuacji. Groźnie było jedynie po strzale z dystansu Kirkeskowa, kiedy to piłka po rykoszecie nieco zaskoczyła Cziczkana. Bramkarz BATE zdołał jednak obronić piłkę. Na szczęście, faworyci spotkania również nie stwarzali większego zagrożenia. Mieli momenty, kiedy wychodzili groźnymi kontrami ze swojej połowy, lecz za każdym razem zagrywali niedokładnie, pozwalając Gliwiczanom na skuteczne interwencje. Można było odnieść wrażenie, że oba zespoły przede wszystkim nie chciały stracić bramki w końcowej fazie meczu, przez co brakowało szybkich, składnych ataków. Remis 1:1 utrzymał się już do ostatniego gwizdka, mimo, że BATE kończyło spotkanie w osłabieniu po czerwonej kartce dla Draguna.

BATE BORYSÓW - PIAST GLIWICE 1:1 (0:1)

Bramki: 64' Dragun - 36' Parzyszek

BATE: Cziczkan – Rios, Wołkow, Filipienko (11. Simović), Filipowić – Baga, Jabłońskij, Dragun – Moukam (66. Milić), Dubajić (57. Skawysz), Stasiewicz

Piast: Plach – Pietrowski, Czerwiński, Korun, Kirkeskov – Valencia, Dziczek (61. Sokołowski), Hateley – Konczkowski, Parzyszek (85. Aquino), Felix

Żółte kartki: Baga, Filipowić, Dragun - Kirkeskow, Dziczek, Czerwiński

Czerwona kartka: Dragun (90' - druga żółta)

Sędzia: Mete Kalkawan (Turcja)

.....

Pozostałe wyniki dzisiejszych spotkań 1. rundy el. Ligi Mistrzów:

(ALB) Partizani Tirana 0:0 FK Qarabag Agdam (AZE)

(MDA) Sheriff Tiraspol 0:3 Saburtalo Tbilisi (GEO)

30' Rolović, 67' Kokhreidze, 71' Kakubava

(HUN) Ferencvaros Budapeszt 2:1 Ludogorets Razgrad (BUL)

6' Nguen, 65' Zubkov - 31' Świerczok

(SVK) Slovan Bratysława 1:1 FK Sutjeska Niksić (MNE)

82' Sporar - 90+5' Kojasević

(IRL) Dundalk FC 0:0 FC Riga (LAT)

(NIR) Linfield FC 0:2 Rosenborg Trondheim (NOR)

22' Jensen, 69' Soderlund

(ICE) Valur Rejkiawik 0:3 NK Maribor (SLO)

43' Pericić, 60' Hotić, 86' (k.) Kronaveter