Wygrana Canarinhos i remis Hiszpanów

• Data publikacji: 03.06.2018, 23:15

Za nami kolejny dzień meczów towarzyskich drużyn przygotowujących się do MŚ. Dziś oglądaliśmy w akcji m.in. Brazylijczyków i Hiszpanów, którzy odpowiednio grali z Chorwatami oraz Szwajcarami.

Brazylia - Chorwacja

Cztery lata temu, podczas MŚ w Brazylii, oba zespoły spotkały się w meczu otwarcia. Wtedy zdecydowanym faworytem była Brazylia, a dziś także "Canarinhos" wydawali się być mocniejsi. Faktycznie, od samego początku zarysowywała się coraz większa przewaga Brazylijczyków. Jednak to Chorwaci pierwsi groźnie zaatakowali. W 13. minucie wykonywali rzut rożny, do piłki doszedł Dejan Lovren, ale minimalnie chybił obok lewego słupka. Kolejną szansę piłkarze z Bałkanów stworzyli sobie trzy minuty później. Ivan Perisić uderzał zza pola karnego, lecz Alisson złapał piłkę tuż przed linią bramkową. Brazylijczycy próbowali atakować z boku boiska, głównie za sprawą Williana, poprzez dośrodkowania. Jednak te padały łupem chorwackich defensorów lub Danijela Subasicia. Do przerwy było więc bezbramkowo.

Od 46. minuty pięciokrotni mistrzowie świata postanowili zwiększyć siłę swoich ataków, zaś na boisku zameldował się Neymar. Swoje szanse miał Marcelo, lecz zawodnik Realu Madryt nie potrafił skorzystać z błędów obrońców rywala i strzelał ponad bramką. W 55. minucie z rzutu wolnego uderzał Luka Modrić, jednak Alisson bez problemu złapał piłkę. Pięć minut potem świetną okazję do zdobycia gola miał Ante Rebić, ale jego "główkę" fantastycznie obronił brazylijski golkiper, pokazując przy tym świetny refleks. Na nieco ponad dwadzieścia minut przed końcem doczekaliśmy się wreszcie bramki. Indywidualną akcją popisał się nie kto inny, jak Neymar - wpadł w pole karne i pięknym strzałem pod porzeczkę pokonał chorwackiego bramkarza. Już w doliczonym czasie gry swoje dołożył inny z rezerwowych - Roberto Firmino. Najpierw, w 91. minucie, strzelił obok bramki, ale już dwie minuty później w cudowny sposób podniósł piłkę nad Subasiciem, który wyszedł kawałek przed bramkę i ustalił wynik spotkania na 2:0.

Brazylia 2:0 Chorwacja

'69 Neymar, '90+3 Roberto Firmino

Hiszpania - Szwajcaria

Ten mecz, już na samym początku mógł się fantastycznie zacząć dla Hiszpanów. Po upływie zaledwie stu dwudziestu sekund Thiago Alcantara doszedł do odbitej piłki i strzelił w lewą stronę bramki. Jednak Yann Sommer odbił ją na rzut rożny. W 21. minucie bliski szczęścia był David Silva, który dostał bardzo ładne podanie od Diego Costy, ale posłał futbolówkę tuż nad poprzeczką. Piłkarze "La Furia Roja" dopięli swego w 29. minucie. Po podaniu Silvy, Alvaro Odriozola oddał niezwykle mocny strzał w lewy dolny róg szwajcarskiej bramki i było 1:0. W ostatnich pięciu minutach pierwszej części gry, dwie szanse zmarnował Andres Iniesta. Szwajcarzy zaś, największe zagrożenie stwarzali po rajdach na skrzydle Stephana Lichtsteinera. Do przerwy było 1:0 dla Hiszpanii.

Tuż po przerwie pierwsi zaatakowali Helweci, lecz mocny strzał Xerdana Shaqiriego został zablokowany przez jednego z Hiszpanów. W 52. minucie znów szansę na zdobycie gola miał Iniesta, ale po raz kolejny minimalnie chybił. Siedem minut później pięknym strzałem z woleja, z boku pola karnego popisał się Jordi Alba. Sommer rzucił się w kierunku futbolówki, ale nie musiał interweniować, gdyż minęła ona lewy słupek jego bramki. W 62. minucie Szwajcarzy doprowadzili do wyrównania. Najpierw Lichtsteiner strzelał w kierunku hiszpańskiej bramki i w ostatniej chwili David De Gea złapał piłkę. Kilka sekund potem Ricardo Rodriguez dopadł do odbitej przez Hiszpanów futbolówki i płaskim strzałem tuż przy lewym słupku umieścił ją w siatce. W 83. minucie wspaniałe wyczucie zaprezentował Sommer, który z bliska zatrzymał strzał Lucasa. Już w doliczonym czasie gry bohaterem mógł zostać Nacho, jednak jego strzał zatrzymał się na prawym słupku.

Hiszpania 1:1 Szwajcaria