El. Ligi Mistrzów: dramatyczna końcówka Piasta

• Data publikacji: 17.07.2019, 21:50

Piast Gliwice uległ 1:2 BATE Borysów i to drużyna z Białorusi zamelduje się w kolejnej rundzie eliminacji do Ligi Mistrzów. Zdecydowanym antybohaterem spotkania został golkiper drużyny z Gliwic.

Początek spotkania nie napawał optymizmem. Piłkarze BATE stworzyli pod bramką Piasta kilka groźnych sytuacji, dając jasno do zrozumienia, że dla gliwiczan będzie to ciężki mecz. W 19. minucie groźnym atakiem odpowiedzieli gospodarze, jednak dobrze w bramce Białorusinów spisał się Cziczkan. Dwie minuty później mistrzowie Polski dopięli swego. Valencia dośrodkował w szesnastkę, tam świetnie odnalazł się Czerwiński i pewnym strzałem głową pokonał golkipera rywali. W kolejnych minutach to piłkarze Piasta zaczęli dominować nad boiskowymi wydarzeniami. Pod koniec pierwszej połowy podopieczni Waldemara Fornalika mieli świetną okazję na podwyższenie prowadzenia. Hateley przerzucił piłkę do Parzyszka, jednak ten uderzył prosto w zawodnika BATE.

Po zmianie stron piłkarze Piasta kontynuowali dobrą grę, nie dając rywalom zbyt wielu szans na wykreowanie bramkowych akcji. Najlepszą okazję przyjezdni mieli w 60. minucie za sprawą strzału Skawysza. Zawodnicy z Gliwic nie ustawali w swoich kontratakach, jednoznacznie potwierdzając swoją dominację. Dwadzieścia minut później niewyobrażalny błąd popełnił bramkarz mistrzów Polski. Plach sfaulował wbiegającego zawodnika BATE, a arbiter bez wahania zdecydował się na podyktowanie jedenastki. Do rzutu karnego podszedł Moukam i pewnym strzałem pokonał golkipera gospodarzy. Po wyrównującym golu piłkarze z Białorusi zaczęli grać coraz pewniej, co zaowocowało kolejną bramką przyjezdnych. W 87. minucie Stasewicz dośrodkował piłkę w pole karne, tam świetnie odnalazł się Wołkow i pewnie wpakował piłkę do bramki. W tej sytuacji ponownie fatalnie zachował się Plach. W ciągu kilku minut piłkarze Piasta stracili szansę na grę w kolejnej rundzie Ligi Mistrzów.

O awansie drużyny z Białorusi zadecydowała końcówka spotkania, w której dwa dramatyczne błędy popełnił bramkarz gliwiczan. Piłkarze BATE przez większość spotkania byli gorszym zespołem, o czym mogą świadczyć tylko dwa celne strzały oddane przez drużynę przyjezdnych. Oba z nich zakończyły się golami. W drugiej rundzie eliminacji Ligi Europy rywalem polskiego zespołu będzie Riga FC.

Piast Gliwice - BATE Borysów 1:2 (1:0)

Bramki: Jakub Czerwiński (21') - Hervaine Moukam (82'), Zachar Wołkow (87')

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Marcin Pietrowski, Uros Korun, Jakub Czerwiński, Mikkel Kirkeskov - Martin Konczkowski (83' Gerard Badia), Patryk Dziczek, Tom Hateley, Joel Valencia, Jorge Félix (87' Dani Aquino) - Piotr Parzyszek

BATE Borysów: Anton Cziczkan - Aleksiej Rios, Zachar Wołkow, Slobodan Simović, Aleksandar Filipović - Maksim Skawysz, Jewgienij Bieriozkin (75' Hervaine Moukam), Jewgienij Jabłonskij, Dmitrij Baga, Igor Stasiewicz - Jasse Tuominen (57' Nemanja Milić)

Żółte kartki: Plach - Jabłonskij

Sędzia: Antti Munukka (Finlandia)

.....

Komplet wyników dzisiejszych rewanżów 1. rundy el. Ligi Mistrzów:

(LAT) Riga FC 0:0 (4:5 k.) Dundalk FC (IRL)

(pierwszy mecz 0:0, awans - Dundalk FC)

(SWE) AIK Sztokholm 3:1 Ararat-Armenia (ARM)

47', 52' Goitom, 62' (k.) Larsson - 77' Kobyalko (pierwszy mecz 1:2, awans - AIK Sztokholm)

(AZE) FK Qarabag Agdam 2:0 Partizani Tirana (ALB)

51' Ozobić, 90+4' Quintana (pierwszy mecz 0:0, awans - FK Qarabag Agdam)

(NOR) Rosenborg Trondheim 4:0 Lindfield FC (NIR)

20', 51' Konradsen, 69' Akintola, 85' Helland (pierwszy mecz 2:0, awans - Rosenborg Trondheim)

(BUL) Ludogorets Razgrad 2:3 Ferencvaros Budapeszt (HUN)

24' Terziev, 69' (sam.) Heister - 17' Kharatin, 21' Skvarka, 48' Nguen (pierwszy mecz 1:2, awans - Ferencvaros Budapeszt)

(ROU) CFR Cluj 3:1 FK Astana (KAZ)

10', 73' Omrani, 26' (sam.) Postnikov - 4' Murtazayev (pierwszy mecz 0:1, awans - CFR Cluj)

(SLO) NK Maribor 2:0 Valur Rejkiawik (ICE)

11' Kronaveter, 32' Tavares (pierwszy mecz 3:0, awans - NK Maribor)

(MNE) FK Sutjeska 1:1 (3:2 k.) Slovan Bratysława (SVK)

90+3' Sofranac - 49' Sporar (pierwszy mecz 1:1, awans - FK Sutjeska)

(SCO) Celtic Glasgow 2:1 FK Sarajewo (BIH)

26' Christie, 75' McGregor - 62' Tatar (pierwszy mecz 3:1, awans - Celtic Glasgow)