PNA: Algieria z drugim tytułem w historii!

• Data publikacji: 19.07.2019, 22:55

Algieria pokonała Senegal 1:0 i została nowym mistrzem Afryki. Jest to drugi tytuł Algierczyków w historii, poprzednio zwyciężyli w Pucharze Narodów Afryki w 1990. Gola na wagę zwycięstwa zdobył Baghdad Bounedjah.

Wiedzieliśmy przed finałem o jednym - nowym mistrzem Afryki zostanie kraj, który nie jest szczególnie utytułowany na Czarnym Lądzie. Senegal nigdy nie sięgnął po złoty medal tego turnieju, Algieria zaś wygrała tylko raz - w 1990 roku.

Mecz rozpoczął się idealnie dla Algierczyków. Lisy Pustyni już w 2. minucie wyszły na prowadzenie po tym, jak do siatki trafił Baghdad Bounedjah. Piłka po strzale napastnika być może nie wpadła by do bramki, ale po drodze odbiła się od nogi jednego z interweniujących obrońców i przelobowała bramkarza, który mógł ją tylko odprowadzić wzrokiem. Algierczycy po zdobyciu gola zastawili zasieki na swojej połowie i rozpoczęli bronienie wyniku już od 3. minuty! Senegal walił głową w mur, w 38. minucie M'Baye Niang zmarnował dogodną sytuację, kiedy z krawędzi pola karnego uderzył nad poprzeczką.

Po zmianie stron Senegalczycy przeżyli istny roller-coaster emocjonalny. W 60. minucie sędzia wskazał na wapno, kiedy to ręką zagrał Adlene Guedioura. Na szczęście podczas finału Pucharu Narodów Afryki dostępny był VAR, który skorygował decyzję arbitra i po kilkudziesięciu sekundach analizy anulował jedenastkę dla Senegalczyków. Ci mimo chwilowej złości szybko wzięli się w garść i ponownie rozpoczęli oblężenie bramki rywala. Mimo optycznej przewagi Senegalczycy mieli przede wszystkim problem z nastawieniem celownika, bowiem nie potrafili trafić choćby w bramkę. Końcówka spotkania była bardzo nerwowa, gracze Algierii zostali ukarani kartkami szczególnie za niesportowe zachowanie. Koniec końców jednak Lisy Pustyni mogły po 95 minutach gry rozpocząć świętowanie, bo zwyciężyli w finale 1:0. Jest to drugi tytuł Algierii, pierwszy wywalczono na swoim terenie w 1990.

Senegal - Algieria 0:1 (0:1)

Bramki: 2' Bounedjah

Senegal: Gomis - Kouyate, Sane, Sabaly, Gassama - Ndiaye (59' Diatta), Gueye, Mane, Sarr, Saivet (75' Diagne) - Niang (85' Keita)

Algieria: M'Bolhi - Zeffane, Bensebaini, Benlamri, Mandi - Mahrez, Feghouli (85' Jean-Tahrat), Bennacer, Guedioura - Belaili (84' Brahimi), Bounedjah (89' Slimani)

Kartki: 79' Gueye, 80' Gassama - 33' Bensebaini, 54' Belaili, 90+1' Mandi, 90+4' Guedioura