El. Ligi Europy: Polak wyeliminował Piast Gliwice

• Data publikacji: 01.08.2019, 20:24

Polak Kamil Biliński wyeliminował Piast Gliwice z eliminacji do Ligi Europy! Mistrz Polski przegrał 1:2 na stadionie w Rydze i tym samym kończy swoją przygodę w Europie.

Piast jechał do Rygi z ważną, jednobramkową zaliczką. Mimo pozytywnego wyniku, to mistrz Polski ruszył od razu do ataku. W 6. minucie bliski zdobycia gola był Jorge Felix, ale jego strzał po ziemi obronił Ozols. Kilkanaście minut później Hiszpan jednak dopiął już swego, lobując bramkarza FC Rygi i tym samym otwierając wynik spotkania. Piast Gliwice, po zdobyciu gola, najwyraźniej uznał, że awans ma już w kieszeni, bo cofnął się do obrony i rozpoczął bronienie wyniku. W 26. minucie został jednak za taką postawę ukarany - piękny strzał z około 30 metrów oddał Armands Petersons i wyrównał stan spotkania. Co ciekawe, w pierwszej części spotkania arbiter Shmuelevitz pokazał aż cztery żółte kartki - trzy dla gospodarzy. Tu nikt nie zamierzał odpuszczać.

Po przerwie gra Piasta wyglądała jeszcze gorzej. Poza okazją z 51. minuty Felixa, gracze z Gliwic nie stwarzali właściwie żadnego zagrożenia pod bramką rywala. Gospodarze zaś raz po raz niepokoili gliwiczan, jednak gdy już znajdowali się w polu karnym to brakowało u nich wykończenia. W ostatnim kwadransie meczu można było odnieść wrażenie, że FC Ryga jest coraz bliżej strzelenia gola, a pętla na szyi Piasta bezpowrotnie się zacieśnia. W 83. minucie doszło do tego, czego się wszyscy polscy kibice najbardziej obawiali - Plach musiał wyciągać piłkę z siatki. Pogromcą mistrza Polski został Polak - Kamil Biliński, który pojawił się na boisku dwie minuty przed zdobyciem gola. 31-latek wykorzystał podanie Rakelsa i wbił głową piłkę do pustej bramki. Piast po stracie gola od razu ruszył do ataku, w końcu nie miał nic do stracenia. Czasu jednak było zbyt mało, by goście stworzyli sobie odpowiednią okazję do strzału. Tym samym Piast żegna się z europucharami po dwóch porażkach w dwumeczach z drużynami ze Wschodu - BATE Borysów i FC Ryga. Ryga zaś zagra w kolejnej rundzie z HJK - zespołem z Finlandii.

FC Ryga - Piast Gliwice 1:2 (1:1)

Bramki: 26' Petersons, 83' Biliński - 20' Felix

FC Ryga: Ozols - Petersons, Stuglis, Prenga, Valerianos - Brisola, Panić, Visnakovs (67' Rakels) - Figueira, Debelko (80' Biliński), Sharpar (60' Laizans)

Piast: Plach - Rymaniak, Czerwiński, Korun, Kirkeskov - Dziczek, Hateley (85' Jagiełło), Konczkowski, Feliź, Badia (69' Sokołowski) - Parzyszek (57' Steczyk)

Kartki: 39' Debelko, 42' Valerianos, 44' Brisola, 77' Stuglis - 34' Parzyszek, 70' Rymaniak