El. Ligi Europy: została tylko Legia. Dwie bramki Jakuba Świerczoka

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 02.08.2019, 00:06

Nie był to dobry dzień dla polskich zespołów w europejskich pucharach. Tylko Legia Warszawa awansowała do III rundy kwalifikacyjnej Ligi Europy, choć styl gry warszawian zachwycać nie może. Po raz kolejny w barwach Ludogorca Razgrad wyróżnił się za to Jakub Świerczok, zdobywając dwie bramki. W innych spotkaniach obeszło się bez niespodzianek.

Występ polskich drużyn najlepiej by było przemilczeć, ale nie można tego zrobić. Z jednej strony cieszymy się z awansu do dalszej fazy Legii Warszawa, ale wymęczone zwycięstwo 1:0 w Warszawie i osiągnięty w czwartek bezbramkowy remis zupełnie nie mogą zadowalać każdego znającego się na piłce fana futbolu. Najlepiej tylko wspomnieć, że Legia w kolejnej rundzie zmierzy się z Atromitosem. Więcej o meczu warszawian z Kuopion Palloseura przeczytać można TUTAJ. Z innej strony patrzymy na postawę Lechii Gdańsk, która po zeszłotygodniowym świetnym meczu i zwycięstwie 2:1, w dobrej sytuacji pojechała na mecz z Brondby. Mimo dobrych chwil w dzisiejszym spotkaniu, gdańszczanie nie sprostali faworytowi. Już w 15. minucie były piłkarz Lecha Poznań - Paulus Arajuuri otworzył wynik meczu, a tuż po przerwie na 2:0 podwyższył reprezentant Polski - Kamil Wilczek. Goście nie poddali się jednak i w 69. minucie po dokładnym dośrodkowaniu Sławomira Peszki gola zdobył Flavio Paixao. Dzięki temu wynikowi mogliśmy emocjonować się dogrywką. Tam największe szkody poczynił Jesper Lindstrom, który w 94. i 118. minucie zdobył dwie bramki i dał awans klubowi z Kopenhagi. Ten w kolejnej rundzie zagra z portugalską Bragą. Więcej o meczu TUTAJ. No i w końcu Piast Gliwice - tu niestety musimy mówić o kompromitacjl. Riga FC - złożona w dużej części z byłych graczy Ekstraklasy - była zdecydowanie w zasięgu Piasta, ale po zwycięstwie 3:2 w pierwszym spotkaniu, dziś mistrz Polski uległ rywalom 1:2 i pożegnał się z rozgrywkami. Gola decydującego o awansie Łotyszy zdobył... Polak - Kamil Biliński. W tej sytuacji bardzo żal głupio straconych bramek z Gliwic, kiedy to piłkarze Waldemara Fornalika sami sobie zgotowali ten los. Więcej o meczu rewanżowym TUTAJ. Na mistrza Łotwy czeka teraz HJK Helsinki.

KuPS - Legia Warszawa 0:0 (0:0)
Pierwszy mecz 0:1 - Awans: Legia Warszawa

Riga FC - Piast Gliwice 2:1 (1:1)
26' Petersons, 83' Biliński - 20' Felix
Pierwszy mecz 2:3 - Awans: Riga FC

Brondby - Lechia Gdańsk 2:1 (1:0), d: 2:0
15' Arajuuri, 53' Wilczek, 94' 118' Lindstrom - 67' Paixao
Pierwszy mecz 1:2 - Awans: Brondby

Dzisiaj jako polscy kibice raczej nie możemy być zadowoleni z żadnego polskiego klubu, ale nie możemy tego powiedzieć o jednym z piłkarzy znad Wisły, rywalizującym w Lidze Europy. Jakub Świerczok zaliczył wejście smoka w meczu swojego Ludogorca Razgrad, które mierzyło się z islandzkim Valurem Reykjavik. Gospodarze do tego meczu podeszli dość podrażnieni, bo na islandzkim terenie tylko zremisowali z rywalami 1:1, więc nie do końca mogli być pewni swego. Szybko jednak plany gości na wydarcie awansu legły w gruzach. Już w 7. minucie Sebastian Hedlund wpakował piłkę do własnej bramki, dokładnie 17 minut później na 2:0 podwyższył Jordan Ikoko. Taki wynik utrzymał się do 82. minuty. Wtedy to wprowadzony trzy minuty wcześniej Jakub Świerczok świetnie znalazł się na skraju pola karnego Islandczyków i uderzył nie do obrony dla bramkarza rywali. Drugą swoją bramkę Polak zdobył dwie minuty później, gdy zwiódł obrońcę Valur świetnym przyjęciem piłki i stanąwszy oko w oko z bramkarzem, umieścił piłkę w siatce. Kontrowersje może wzbudzać fakt przyjęcia piłki w ostatniej sytuacji, bo wydaje się, że Polak użył do tego ręki, jednak - jak się można domyślać - na tak wczesnym etapie Ligi Europy w Bułgarii nie dysponowali systemem VAR. Gospodarze awansowali dalej i teraz zmierzą się z walijskim The New Saints FC.

Ludogorets Razgrad - Valur Reykjavik 4:0 (2:0)
7' Hedlund (s), 24' Ikoko, 82' 84' Świerczok
Pierwszy mecz 1:1 - Awans: Ludogorets Razgrad

W innych meczach większych niespodzianek nie odnotowano. Zaskoczeniem może być odpadnięcie już na tym etapie Sturmu Graz, który okazał się słabszy od FK Haugesund. Po porażce 0:2 na wyjeździe, w czwartek austriacki zespół odniósł zwycięstwo 2:1, ale to było za mało by awansować do następnej rundy. Za to inna drużyna ze Skandynawii - duńskie Esbjerg - dość niespodziewanie poległo w starciu z Szachtiorem Soligorsk, choć już zeszłotygodniowe zwycięstwo Białorusinów 2:0 wskazywało, że o odwrócenie losów meczu może być bardzo trudno. Pewny i spodziewany awans do kolejnej rundy zaliczyli faworyci z najsilniejszych lig Europy - Wolverhampton Wanderers, Strasbourg, Espanyol, Eintracht Frankfurt i Torino.

Wyniki czwartkowych meczów:

FC Astana - FC Santa Coloma 4:1 (1:1)
24' Sigurjonsson (k), 73' 79' 90+4' Tomasov - 7' Pi
Pierwszy mecz: 0:0 - Awans: FC Astana

Ordabasy Szymkent - Mlada Boleslav 2:3 (1:2)
45' Shchetkin, 56' Diakhate (k) - 8' Matejovsky, 33' Komlichenko (k), 47' Mesanović
Pierwszy mecz 1:1 - Awans: Mlada Boleslav

Kajrat Ałmaty - Happoel Beer Sheva 1:1 (1:0)
40' Dugalić - 63' Dugalić (s)
Pierwszy mecz 0:2 - Awans: Happoel Beer Sheva

Vitorul Constanta - Gent 2:1 (0:1)
47' 61' Iancu (obie bramki z rzutu karnego) - 38' Yaremchuk
Pierwszy mecz: 3:6 - Awans: Gent

Zorya Ługańsk - Buducnost Podgorica 1:0 (1:0)
32' Gromov
Pierwszy mecz 3:1 - Awans: Zorya Ługańsk

Debreczyn VSC - Torino 1:4 (0:2)

52' Garba - 25' Zaza, 32' Izzo, 69' Belotti, 90+2' Millico
Pierwszy mecz 0:3 - Awans: Torino

BK Hacken - AZ Alkmaar 0:3 (0:1)
42' Boadu, 57' Stengs, 67' Til
Pierwszy mecz 0:0 - Awans: AZ Alkmaar

Lewski Sofia - AEK Larnaca 0:4 (0:2)
8' 29' 75' 82' Trickovski (pierwsza bramka z rzutu karnego)
Pierwszy mecz 0:3 - Awans: AEK Larnaca

AEL Limassol - Aris 0:1 (0:1)
14' Diguiny (k)
Pierwszy mecz 0:0 - Awans: Aris

Atromitos - Dunajska Streda 3:2 (2:0)
23' Katranis, 28' Manousos (k), 76' Risvanis - 54' Ramirez, 72' Kalmar (k)
Pierwszy mecz 2:1 - Awans: Atromitos

Dynamo Tbilisi - Gabala FK 3:0 (0:0)
68' 88' Shengelia, 90+3' Karikari
Pierwszy mecz 2:0 - Awans: Dynamo Tbilisi

FK Liepaja - Norrkoping 0:1 (0:0)
89' Haksabanović
Pierwszy mecz 0:2 - Awans: Norrkoping

FK Jablonec - Pyunik Erywań 0:0 (0:0)
Pierwszy mecz 1:2 - Awans: Pyunik Erywań

Klaksvik - Luzern 0:1 (0:1)
34' Voca
Pierwszy mecz 0:1 - Awans: Luzern

Maccabi Haifa - Strasbourg 2:1 (2:1)
25' Shua, 40' Rukavytsa - 17' Ajorque
Pierwszy mecz 1:3 - Awans: Strasbourg

Malmoe FF - NK Domzale 3:2 (2:2)
21' Lewicki, 32' Rosenberg, 83' Bengtsson - 12' Nicholson, 45+1' Karić
Pierwszy mecz 2:2 - Awans: Malmoe FF

Neftczi Baku - Arsenal Tuła 3:0 (0:0)
49' Aliyev, 89' Dario (k), 90+3' Mbodj
Pierwszy mecz 1:0 - Awans: Neftczi Baku

Sheriff Tiraspol - Partizani 1:1 (0:1)
63' N'Diaye - 29' Asani
Pierwszy mecz 1:0 - Awans: Sheriff Tiraspol

Universitatea Craiova - Honved Budapeszt 0:0 (0:0), d: 0:0, k: 3:1
Pierwszy mecz 0:0 - Awans: Universitatea Craiova

Apollon Limassol - Shamrock Rovers 2:1 (1:0), d: 1:0
18' Zelaya, 64' Szalai, 102' Sardinero - 69' Greene
Pierwszy mecz 1:2 - Awans: Apollon Limassol

Vaduz - MOL Fehervar 1:0 (0:0), d: 1:0
61' Gajić, 100' Coulibaly
Pierwszy mecz 0:1 - Awans: Vaduz

Zrinjski Mostar - Utrecht 1:1 (0:1), d: 1:0
65' Hadzić, 111' Lendrić - 45+1' Gustafson
Pierwszy mecz 1:1 - Awans: Zrinjski Mostar

Niedercorn - Glasgow Rangers 0:0 (0:0)
Pierwszy mecz 0:2 - Awans: Glasgow Rangers

Esbjerg - Szachtior Soligorsk 0:0 (0:0)
Pierwszy mecz 0:2 - Awans: Szachtior Soligorsk

Gzira Utd - FK Ventspils 2:2 (1:0)
15' 90+3' Jefferson - 72' Kazacoks, 79' Sergiychuk
Pierwszy mecz 0:4 - Awans: FK Ventspils

Olimpija Ljubljana - Yeni Malatyaspor 0:1 (0:0)
77' Jahović
Pierwszy mecz 2:2 - Awans: Yeni Malatyaspor

FCSB - Alashkert Erywań 2:3 (1:3)
10' Tamase, 59' Coman - 23' 28' Marmentini, 45' Galvao
Pierwszy mecz 3:0 - Awans: FCSB

Eintracht Frankfurt - Flora Tallinn 2:1 (1:1)
37' 54' Paciencia (druga bramka z rzutu karnego) - Sinyavskiy
Pierwszy mecz 2:1 - Awans: Eintracht Frankfurt

Sturm Graz - Haugesund 2:1 (1:0)
15' Sandberg (s), 48' Ljubić - 68' Kyrgard
Pierwszy mecz 0:2 - Awans: Haugesund

Aberdeen - Czichura Saczchere 5:0 (2:0)
9' 20' 80' Cosgrove, 58' Leigh, 65' Wright
Pierwszy mecz 1:1 - Awans: Aberdeen

Linfield - HB Torshavn 1:0 (1:0)
20' Waterworth (k)
Pierwszy mecz 2:2 - Awans: Linfield

Spartak Trnava - Lokomotiw Plowdiw 3:1 (1:0)
16' Dangubic, 53' Mitrea, 71' Tavares Dos Santos - 74' Ozbolt
Pierwszy mecz 0:2 - Awans: Lokomotiw Płowdiw

Crusaders - Wolverhampton Wanderers 1:4 (1:3)
13' Bennett (s) - 15' 45' Jimenez, 38' Bennett, 77' Forsythe (s)
Pierwszy mecz 0:2 - Awans: Wolverhampton Wanderers

Vitoria Guimaraes - Jeunesse Esch 4:0 (1:0)
14' 88' Tapsoba, 63' Guedes, 90+3' Teixeira
Pierwszy mecz 1:0 - Awans: Vitoria Guimaraes

Partizan Belgrad - Connah's Q 3:0 (0:0)
54' Tosić, 70' Ozegović, 73' Stevanović
Pierwszy mecz 1:0 - Awans: Partizan Belgrad

Stjarnan - Espanyol 1:3 (0:1)
87' Sigurdsson - 5' Giner Pedrosa, 72' Iglesias, 79' Ferreyra
Pierwszy mecz 0:4 - Awans: Espanyol