Polki przegrywają na inaugurację eliminacji na EURO

• Data publikacji: 05.06.2018, 18:45

Polki przegrywają na początek Elite Round U19. W meczu rozgrywanym w Toruniu lepsze od naszych reprezentantek okazały się Islandki, które zwyciężyły 1:0.

Spotkanie lepiej rozpoczęły reprezentantki Islandii. To one głównie znajdowały się przy piłce, zmuszając nasze rodaczki do błędu. W trzeciej minucie piłkę na lewej flance straciła Eckerle, na szczęście dośrodkowanie jednej z rywalek było zbyt głębokie. Parę chwil później Islandki wywalczyły rzut wolny na 25. metrze, ale po bezpośrednim uderzeniu piłka trafiła w mur. Polki pierwszą okazję miały w ósmej minucie, jednak zbyt mocno dośrodkowywała z rzutu wolnego Parczewska i golkiperka przyjezdnych wyłapała piłkę. W jedenastej minucie na murawę w polu karnym Polski upadła jedna z zawodniczek Islandii, ale mimo mocnym protestów pani arbiter z Portugalii nakazała grać dalej.

W 19. minucie przewaga reprezentantek przełożyła się na wynik. Po dośrodkowaniu z prawego skrzydła ładnym strzałem z woleja z pięciu metrów popisała się Einarsdottir. Parę chwil później Polki mogły odpowiedzieć. Eckerle popisała się ładną kiwką przy linii końcowej, po czym miękko zagrała w kierunku Ratajczyk. Kapitan polskiej kadry w ostatniej chwili została jednak uprzedzona przez jedna z defensorek Islandii. Najlepsza okazje dla Polek miała Woś, jednak w ogromnym zamieszaniu w 26. minucie uderzyła minimalnie obok słupka. Kolejne minuty przyniosły następne okazje dla Polek, jednak pod bramką rywalek brakowało szczęścia. W 38. minucie ładnie z rzutu wolnego uderzała Parczewska, ale piłka nieznacznie poszybowała ponad poprzeczką. Do końca pierwszej połowy tempo gry nie spadło. Żadnej z drużyn nie udało się już stworzyć ciekawszej akcji i do szatni zawodniczki schodziły przy jednobramkowym prowadzeniu Islandii.

Drugą połowę aktywniej rozpoczęły Polki. W dalszym ciągu brakowało jednak wykończenia. W 53. minucie Parczewska mocno zagrała z rzutu wolnego i niewiele brakowało, aby zaskoczyła bramkarkę Islandii. Kilka chwil później dobrą okazję z kontry miały rywalki, ale strzał Eriksdottir zza pola karnego pewnie wybroniła Piątek. Kolejne minuty nie przynosiły wielu emocji. Częściej przy piłce znajdowała się polska drużyna, jednak brakowało ciekawych akcji ofensywnych. Z każda minutą coraz bliżej cennego zwycięstwa były Islandki. W 78. minucie w dobrej okazji znalazła się Karczewska, ale przegrała pojedynek z golkiperką rywalek. Na dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu gry nasze reprezentantki wykonywały rzut wolny, ale po ogromnym zamieszaniu w polu karnym Islandek futbolówka wylądowała w objęciach Ivarsdottir. Spotkanie przedłużone zostało o dwie minuty, ale mimo wielu prób Polkom nie udało się doprowadzić do wyrównania.

Islandia 1:0 Polska

19' Einarsdottir

Islandia: Ivarsdottir - Steinarsdottir, Hannesdottir, K. Arnadottir, G. Arnadottir, Einarsdottir, Eiriksdottir (73’ Haralz), Johannsdottir (K), Johannesdottir (65’ Danielsdottir), Ragnarsdottir, Halldorsdottir (81’ Halfdanardottir)

Polska: Piątek – Eckerle (62’ Turkiewicz), Grec, Woś, Olszewska – Zbyrad (46’ Kopińska), Parczewska, Ratajczyk (K) - Gąsieniec, Karczewska, Zawistowska

Żółte kartki: 31’ Ragnarsdottir (faul taktyczny), 44' Halldorsdottir (faul)

Turniej Elite Round U19 rozgrywany na terenie województwa kujawsko-pomorskiego jest turniejem kwalifikacyjnym na Mistrzostwa Europy do lat 19, które odbędą się w lipcu w Szwajcarii. Zwycięzca rozgrywek, których gospodarzem jest Polska, zagra na europejskim czempionacie z reprezentacją Szwajcarii, Hiszpanii oraz Francji. Mistrzostwa odbędą się w dniach 18-30 lipca.

W drugim meczu tej grupy Norweżki zwyciężyły z rówieśniczkami z Grecji 5:1.