El. Ligi Europy: HJK remisuje, ale odpada

• Data publikacji: 15.08.2019, 20:37

HJK Helsinki zremisowało u siebie - 2:2 z pogromcami Piasta Gliwice - Riga FC i odpadło z europejskich pucharów .

Na Telia 5G Areena, po pierwszym meczu w Rydze, gdzie było - 1:1, faworytem wydawało się być miejscowe HJK. Faktycznie, ledwo się zaczęło, a fantastyczny rajd na lewym skrzydle wykonał dobrze znany polskim kibicom Petteri Forsell. Były zawodnik Miedzi Legnica wpadł w pole karne rywali, po czym został wycięty przez jednego z defensorów gości. Arbiter nie miał żadnych wątpliwości i wskazał na jedenasty metr. Do piłki podszedł Rafinha, lecz jego strzał pewnie wybronił Maksim Rudakov. Na szczęście gospodarzy ze skuteczną dobitką zdążył Forsell. Piłkarze z Helsinek przeważali i taki rezultat utrzymał się do końca pierwszej połowy.

Fani obu ekip przekrzykiwali się na doping i choć więcej było tych z HJK, to dużo głośniejsza była malutka delegacja z Rygi. Łotysze przez całe spotkanie nie oszczędzali gardeł, co ich pupile wymiernie im wynagrodzili.

Po zmianie stron, ryżanie ruszyli do nieco śmielszych ataków na bramkę Rudakova. Opłaciło im się to w 62. minucie, gdy wyrównał Roman Debelko. Radość gości nie trwała jednak zbyt długo, bo zaledwie siedem minut. Wtedy też, po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, ponowne prowadzenie HJK dał Tim Vayrynen. Jednak w 80. minucie znów przypomniał o sobie Debelko, który wykorzystał koszmarny błąd bramkarza. Łotysze wykonywali rzut wolny, zaś Rudakov odbił futbolówkę wprost pod nogi nadbiegającego Ukraińca. Remis - 2:2 satysfakcjonował gości, którym mimo prób miejscowych udało się go dowieźć.

Z Helsinek Adam Mroczek

HJK Helsinki - Riga FC 2:2 (1:0)

Bramki: 6' Forsell, 69' Vayrynen - 62', 80' Debelko (pierwszy mecz 1:1, awans - Riga FC)

HJK Helsinki: Rudakov - Alho (77' Toivomaki), Obilor, O'Shaughnessy, Rafinha (81' Tarasov) - Parra, Kairinen (71' Dahlstrom), Forsell - Riski, Vayrynen, Mensah

Riga FC: Ozols- Valerianos, Cernomordijs, Prenga, Petrosons - Fjodorovs (60' Rakels), Saric (56' Laizans), Panic - Brisola, Debelko, Rodrigues (90+2' Rugins)

Żółte kartki: Forsell - Valerianos, Debelko

Sędziował:  M. Al Hakim (Szwecja)