Kolarstwo torowe - MŚJ: Nikola Seremak ze srebrem w sprincie

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 16.08.2019, 20:25

Swój drugi medal na mistrzostwach świata juniorów we Frankfurcie nad Odrą zdobyła Nikola Seremak. Do brązu w sprincie drużynowym dołożyła srebro w sprincie indywidualnym.

Nikola Seremak zmagania w sprincie rozpoczęła już w czwartek i bez problemów awansowała do półfinału. W tej fazie rywalizacji jej rywalką była Veronika Jabornikowa. Nikola pewnie w dwóch wyścigach załatwiła sprawę i mogła przygotowywać się do finału. W nim mierzyła się z dobrze znaną jej rywalką Niemką Alessą-Catrioną Propster, która w półfinale równie pewnie pokonała Brytyjkę Emmę Finucane. W finale Niemka triumfowała w dwóch pierwszych wyścigach i zdobyła złoto. Nikola Seremak została srebrną medalistką mistrzostw świata juniorów w sprincie. Brytyjka Finucane 2:0 pokonała Czeszkę Jabornikową i zajęła trzecie miejsce.

W omnium juniorek startowała Nikola Wielowska. Polka w scratchu finiszowała na trzeciej pozycji. Najlepsza była Włoszka Eleonora Camilla Gasparrini. W wyścigu tempowym Wielowska zdobyła tylko punkt, ale dało jej to czwarte miejsce. Druga konkurencja padła łupem Rosjanki Marii Miljajewej. Polka w wyścigu australijskim znów uplasował się w czołówce, na czwartej pozycji i przed ostatnią konkurencją zajmowała czwarte miejsce ze stratą dwóch punktów do podium. Liderką była Amerykanka Megan Jastrab, która wygrała wyścig eliminacyjny i miała 10 punktów przewagi nad Wielowską. Wyścig punktowy nie wyszedł jednak po myśli Polki i spadła na szóste miejsce. Prowadzenie utrzymała Amerykanka Jastrab i sięgnęła po tytuł. Srebro wywalczyła Włoszka Gasparrini, a brąz Brytyjka Ella Barnwell.

W eliminacjach sprintu juniorów Mateusz Sztrauch uzyskał 15. wynik (10.462). Drugi z Polaków Konrad Burawski zajął 24. miejsce (10.565). Obaj awansowali do fazy pucharowej zawodów. Najlepszy wynik uzyskał Konstantinos Livanos z Grecji (10.118). W 1/16 Sztrauch poradził sobie z Kazachem Temirkhanem Siazbekowem, a Burawski uległ Brytyjczykowi Rhys'owi Thomas'owi. Na 1/8 finału zakończyła się przygoda Mateusza Sztraucha, od którego lepszy okazał się Australijczyk Sam Gallagher.

W wyścigu indywidualnym na 3 km również mieliśmy dwóch Polaków. Nie udało im się jednak zakwalifikować do wyścigów medalowych. Kacper Majewski z czasem 3:17.580 uplasował się na ósmej pozycji. Michał Gałka spisał się znacznie gorzej, gdyż zajął dopiero 20. lokatę z rezultatem 3:22.607. Najlepszy w kwalifikacjach był Niemiec Nicolas Heinrich (3:11.850). W finale rywalizował ze swoim rodakiem Tobiasem Buckiem-Gramcko, ale role się odwróciły. Triumfował Tobias Buck-Gramcko z rezultatem 3:09.926. Podium uzupełnił Tristan Jussaume, który pokonał w pojedynku o brąz Brytyjczyka Zacha Bridgesa.

Radosław Frątczak reprezentował nas w wyścigu punktowym juniorów. Jednak jego występ był nieudany. Polak nie zdobył ani jednego punktu i z zerowym dorobkiem ukończył rywalizację na 18. pozycji. Aż ośmiu zawodników nadrobiło po dwa okrążenia. O zwycięstwie decydowały zatem punkty na finiszach, a tych najwięcej uzbierał Rosjanin Wlas Sziczkin. Walka o pozostałe miejsca na podium była bardzo zacięta. Francuz Kevin Vauquelin uzbierał tyle samo punktów co Hiszpan Raul Garcia Pierna, ale finiszował na wyższej pozycji i to reprezentant Francji sięgnął po srebro. Hiszpan zakończył rywalizację z brązowym medalem, a za nim ze stratą trzech punktów uplasowało się trzech zawodników.