Kolarstwo torowe - MŚJ: słaby dzień Polaków

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 17.08.2019, 20:50

Nie był to najlepszy dzień Polaków na mistrzostwach świata juniorów we Frankfurcie nad Odrą w kolarstwie torowym. Żadnemu z naszych reprezentantów nie udało się uplasować w czołowej dziesiątce.

W eliminacjach wyścigu na 500 m wystartowały dwie nasze reprezentantki. Zofia Picz pokonała ten dystans w czasie 36.419 i zajęła 14. miejsce. Tuż za nią uplasowała się Natalia Nieruchalska z rezultatem 36.557. Najlepszy wynik uzyskała złota medalistka w sprincie Niemka Alessa-Catriona Propster (35.163). W zmaganiach finałowej ósemki pokonała ją Francuzka Taky Marie Divine Kouame (34.868) i zdobyła złoty medal. Niemka sięgnęła po srebro, a brąz wywalczyła Brytyjka Emma Finucane.

W wyścigu indywidualnym na 2km Julia Kowalska zajęła 14. miejsce. W eliminacjach Polka wykręciła czas 2:26.007. W tej fazie zawodów 2 km najszybciej pokonała Nowozelandka Ally Wollaston (2:18.687). W finale jej rywalką była Brytyjka Elynor Backstedt, ale Nowozelandka była minimalnie lepsza. Na podium stanęła jeszcze Irlandka Lara Gillespie, która w pojedynku o brąz pokonała Rosjankę Marię Miljajewą.

Julia Kowalska byłą dziś bardzo zapracowana. Polka wystartowała również w wyścigu punktowym, ale nie odegrała w nim znaczącej roli. Z zerowym dorobkiem punktowym zakończyła rywalizację na 21. pozycji. Mistrzynią świata juniorek została Japonka Tsuyaka Uchino. Druga była Rosjanka Waleria Golajewa, a na trzeciej pozycji zawody zakończyła Meksykanka Yareli Acevedo Mendoza.

Dzień na torze we Frankfurcie nad Odrą rozpoczął się od niemiłej niespodzianki. Wicemistrz Europy juniorów w omnium Szymon Potasznik nie przeszedł kwalifikacji w tej konkurencji. Pod nieobecność Polaka najlepszy w scratchu był Austriak Tim Wafler. W wyścigu tempowym oraz w eliminacyjnym pierwsze miejsce zajął Nowozelandczyk Laurence Pithie i był liderem przed ostatnią częścią wieloboju kolarskiego. W wyścigu punktowym Pithie obronił swoją pozycję i zdobył złoty medal. Drugie miejsce zajął Australijczyk Graeme Frislie. Podium uzupełnił Koreańczyk Youngkyun Park.

Swoją rywalizację kończyli również sprinterzy. W półfinale Grek Konstantinos Livanos pokonał Holendra Daana Koola, a Hindus Esow Esow okazał się lepszy od Niemca Juliena Jagera. W finale Livanos poradził sobie z Hindusem i wywalczył złoto. W pojedynku o brąz lepszy był Daan Kool.