Kajakarstwo - MŚ: srebrny dzień z kwalifikacjami olimpijskimi

• Data publikacji: 24.08.2019, 13:20

Trzy srebrne medale zdobyły polskie kajakarki podczas 4. dnia mistrzostw świata w Szeged. Polacy wywalczyli także pierwsze przepustki na igrzyska olimpijskie w Tokio.

Sesja z finałami podczas sobotnich zmagań rozpoczęła się od finału K1 na 200 metrów kobiet. Marta Walczykiewicz zdobyła srebrny medal i wywalczyła kwalifikację olimpijską. Więcej pisaliśmy o tym TUTAJ. Potem w tej samej konkurencji rywalizowali panowie. Wcześniej Paweł Kaczmarek zajął 3. miejsce w finale B i nie zdobył kwalifikacji do Tokio. W finale A triumfował Brytyjczyk Liam Heath przed Serbem Strahinją Stefanowiciem i Hiszpanem Carlosem Garrote.

Bardzo blisko wywalczenia przepustki na igrzyska była Dorota Borowska. Reprezentantka Polski miała szansę na zdobycie pierwszej w historii naszego kraju kwalifikacji w kobiecych kanadyjkach w debiutującej konkurencji C1 na dystansie 200 metrów. Polka finiszowała na 6. miejscu, 2 setne sekundy za piątą Katie Vincent, która zdobyła kwalifikację dla Kanady. Pod nieobecność innej Kanadyjki, zawieszonej za pozytywny test antydopingowy, dominatorki Laurence Vincent-Lapointe wygrała Nevin Harrison. Amerykanka wyprzedziła Olesię Romasenko i Alenę Nazdrową.

Także w kanadyjkach, ale w dwójkach na 1000 metrów wystartowali chwilę później Mateusz Kamiński i Michał Kudła. Polacy również zakończyli wyścig na 6. pozycji. Jednak w przypadku tej konkurencji awans na igrzyska wywalczyła najlepsza ósemka, w tym polski duet. Triumfowali Chińczycy Hao Liu i Hao Wang. Polacy stracili do nich ponad 6 sekund. Medale zdobyli także Kubańczycy i Brazylijczycy.

Węgrzy mieli duże powody do radości po rozegraniu finału K1 na 1000 metrów. Reprezentant gospodarzy Balint Kopasz po świetnym finiszu wyprzedził legendy tej konkurencji - Czecha Josefa Dostala i Portugalczyka Fernando Pimentę. Kwalifikację olimpijską wywalczyli także Słowak Peter Gelle i Rosjanin Maksim Spesicew. Rafał Rosolski był 3. w finale B.

Następnie odbył się finał kajakarek na nieolimpijskim dystansie 1000 metrów. Kolejny srebrny medal dla naszego kraju wywalczyła Justyna Iskrzycka. Więcej o tym TUTAJ. Sesja poranna zakończyła się finałami na 500 metrów. W pierwszym z nich w kanadyjkach oglądaliśmy Wiktora Głazunowa. Reprezentant Polski zajął 4. miejsce ze stratą 34 setnych do trzeciego Olega Tarnovschiego. Wygrał Sebastian Brendel przed Angelem Kodinowem. Na igrzyskach w kanadyjkach rozgrywane są zawody jedynie na 1000 metrów.

Na koniec rozegrano finały A K2 na 500 metrów. Wśród mężczyzn zabrakło reprezentantów Polski. Wygrali Białorusini Stanisław Daineka/Dmitrij Natynczyk przed Hiszpanami Pelayo Rozą/Pedro Vazquezem Lleninem i Niemcami Marcusem Grossem/Martinem Hillerem. W ostatniej finałowej konkurencji na drugim miejscu finiszowały Karolina Naja i Anna Puławska, zdobywając kolejny srebrny medal dla Polski. Więcej TUTAJ.

Sesja popołudniowa rozpoczęła się od półfinałów w K1 na 500 metrów kobiet. W dobrym nastroju po zdobyciu medalu na 1000 metrów przystąpiła do niego Justyna Iskrzycka. Niestety, reprezentantka Polski była czwarta i nie awansowała do finału A, w którym oprócz medali rozdane zostaną kwalifikacje olimpijskie. Polka do trzeciej Emmy Jorgensen straciła 3 setne sekundy i o tyle przegrała wejście do finału.

Potem rozegrano półfinały w innej konkurencji olimpijskiej - C2 na 500 metrów kobiet. Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak zajęły 6. miejsce i nie awansowały do finału. Tym samym w Szeged nie wywalczą kwalifikacji na igrzyska. Na 1000 metrów w C1 wystartował Tomasz Kaczor. Reprezentant Polski objął prowadzenie na początku półfinału. Potem zrównał się z nim Martin Fuksa. Jednak po fantastycznym finiszu wygrał Brazylijczyk Isaquis Queiroz dos Santos, który wyprzedził Czecha i Polaka. Kaczor awansował do finału, gdzie powalczy o medal. Czołowa piątka zdobędzie dla kraju przepustkę na igrzyska.

Tomasz Barniak awansował do finału w C1 na 200 metrów (rywalizacja nieolimpijska). Polak w półfinale zajął 3. miejsce za Litwinem Henrikiem Zustautasem i Gruzinem Zazą Nadiradze. Chwilę później po raz drugi wystartowały Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak, tym razem na 200 metrów. Polki finiszowały na 4. pozycji, tracąc do trzecich reprezentantek Indonezji i równocześnie miejsca w finale 22 setne.

Srebrne medalistki w dwójkach - Karolina Naja i Anna Puławska - razem z Katarzyną Kołodziejczyk i Heleną Wiśniewską walczyły o finał w czwórkach na 500 metrów. Polki wygrały swój wyścig półfinałowy i pewnie awansowały do finału A. Nasza czwórka jest o krok od wywalczenia kwalifikacji olimpijskiej. W Szeged promocję do Tokio wywalczy 10 czwórek. Jednak wśród nich muszą być reprezentacje z 4 kontynentów, więc nie można sobie pozwolić na dalekie miejsce w finale. Takie same zasady obowiązują w rywalizacji męskim czwórek. Niestety, Rafał Rosolski/Martin Brzeziński/Bartosz Stabno/Przemysław Korsak w półfinale zajęli dopiero 8. pozycję i odpadli z rywalizacji.