Droga do Tokio #40 - Kajakarstwo - Mistrzostwa świata [Zapis relacji LIVE]
Dawid Lis

Droga do Tokio #40 - Kajakarstwo - Mistrzostwa świata [Zapis relacji LIVE]

  • Data publikacji: 25.08.2019, 07:30

Czas na ostatni dzień mistrzostw świata w Szeged. Rozdane zostaną ostatnie medale, a także kwalifikacje olimpijskie. Zapraszamy serdecznie!

 

STARTY POLAKÓW

Relacja na żywo

Kończymy naszą pięciodniową relację z mistrzostw świata w Szeged. To były wspaniałe dni rywalizacji. Polacy zdobyli 7 medali (6 srebrnych i brązowy). Do tego sześć kwalifikacji na igrzyska olimpijskie. Dziękujemy serdecznie i zapraszamy na nasze kolejne relacje Drogi do Tokio!

Rafał Rosolski ostatecznie nie wystartował w finale na 5000 metrów. Ostatni tytuł mistrza świata przypadł Białorusinowi Alehowi Jurenii. Drugi Max Hoff, a trzeci Fernando Pimenta. Tym samym zakończyły się mistrzostwa świata w Szeged.

Już za 10 minut ostatni finał na tegorocznych mistrzostwach świata. Przed nami wyścig kajakarzy na 5000 metrów z udziałem Rafała Rosolskiego. Trzymamy kciuki!

Sebastian Brendel najlepszy w rywalizacji C1 na 5000 metrów. Niemiec nieznacznie pokonał Węgra Balazsa Adolfa. Wiktor Głazunow był 11. Za chwilę wyścig kajakarek bez udziału reprezentantki naszego kraju. Dopiero o 16:25 wystartuje Rafał Rosolski.

Wola Klimawa z Białorusi zwyciężczynią wyścigu kanadyjkarek. Na podium także Chilijka Maria Mailliard i Chinka Yajue Zhang. Magda Stanny zajęła 12. miejsce. Za kilka minut wyścig C1 mężczyzn z udziałem Wiktora Głazunowa.

Polacy zdobyli do tej pory 7 medali, ale żadnego złotego. Dlatego w tabeli medalowej są dopiero na 12. miejscu. Przed nami Stany Zjednoczone i Litwa, które mają tylko jeden złoty medal. Na prowadzeniu Niemcy z dorobkiem 5-2-1.

Ostatnim akordem mistrzostw świata będą wyścigi na 5 kilometrów. Nie są one rozgrywane na igrzyskach, więc w Szeged Polacy zdobyli 7 kwalifikacji olimpijskich. Na początek wyścig długodystansowy kanadyjkarek z udziałem Magdy Stanny.

Niemcy z tytułem mistrzów świata w czwórce! Na podium również Hiszpanie i Słowacy. To koniec tej sesji, ale nie zakończenie mistrzostw w Szeged. O 14:30 rozegrane zostaną finały na 5000 metrów z udziałem reprezentantów Polski. Zapraszamy na naszą relację!

Ostatnim finałem w tej sesji będzie wyścig czwórek mężczyzn. Polacy nie awansowali do finału i nie zdobędą w Szeged kwalifikacji olimpijskiej. Jednak warto popatrzeć na ciekawą rywalizację.

JEST BRĄZOWY MEDAL! CZWÓRKA W SKŁADZIE: KAROLINA NAJA, ANNA PUŁAWSKA, KATARZYNA KOŁODZIEJCZYK I HELENA WIŚNIEWSKA TRZECIA W FINALE K4 500 METRÓW (ZA WĘGIERKAMI I BIAŁORUSINKAMI)! POLKI Z KWALIFIKACJĄ OLIMPIJSKĄ! BRAWO!!!

Za kilka minut ostatni finał w tej sesji z udziałem naszych kajakarek. W czwórce na 500 metrów popłyną Karolina Naja, Anna Puławska, Katarzyna Kołodziejczyk i Helena Wiśniewska. Nasze reprezentantki mają praktycznie w kieszeni kwalifikację olimpijską, ale powalczą przede wszystkim o podium.

Niestety, polska załoga musiała mieć jakieś problemy w trakcie wyścigu. Nasi kanadyjkarze płynęli na początku w czołówce, ale ostatecznie zameldowali się na mecie z dużą stratą do pozostałych osad. Wygrali Rosjanie przed Niemcami i Białorusinami. To konkurencja nieolimpijska.

Na koniec trwającej sesji odbędą się 3 finały w czwórkach. Na początek C4 na 500 metrów z udziałem osady w składzie: Marcin Grzybowski, Aleksander Kitewski, Tomasz Barniak i Wiktor Głazunow.

POLACY LUBIĄ SREBRO! PIOTR MAZUR I BARTOSZ GRABOWSKI ZDOBYLI SREBRNY MEDAL NA 200 METRÓW W K2! POLACY BYLI WOLNIEJSI OD ROSJAN TYLKO O 5 SETNYCH SEKUNDY! BRAWO DLA NASZYCH ZAWODNIKÓW!

Dystans ten sam, ale inna konkurencja. Piotr Mazur i Bartosz Grabowski popłyną w finale kajakowych dwójek. Trzymamy kciuki! Będzie szybko!

Tomasz Barniak zajął 9. miejsce, ale sam awans do finału był dużym sukcesem. Wygrał Litwin Henrikas Zustautas. Na podium także Białorusin Artsem Kozyr i Gruzin Zaza Nadiradze.

W finale C1 na 200 metrów na torze ósmym zobaczymy Tomasza Barniaka! Trzymamy kciuki!

Wenjun Lin i Luqi Zhang triumfowały w finale na 200 metrów. Chinki wyprzedziły reprezentantki Węgier i Uzbekistanu. Jest to konkurencja nieolimpijska.

Za moment początek wyścigu medalowego C2 na 200 metrów pań. Bez udziału naszych reprezentantek.

TOMASZ KACZOR OPRÓCZ MEDALU ZDOBYŁ TAKŻE KWALIFIKACJĘ OLIMPIJSKĄ! GRATULACJE! Brazylijczyk ma już przepustkę w dwójkach, więc oprócz Kaczora kwalifikację zdobyli także: Francuz Adrien Bart, Niemiec Sebastian Brendel, Czech Martin Fuksa i Białorusin Maksim Piatrou.

TOMASZ KACZOR WICEMISTRZEM ŚWIATA W NIESAMOWICIE MOCNYM FINALE C1 NA 1000 METRÓW! POLAK PŁYNĄŁ NA WYSOKIM MIEJSCU PRZEZ CAŁY WYŚCIG! W DRUGIEJ CZĘŚCI DYSTANSU RYWALOM ODPŁYNĄŁ BRAZYLIJCZYK QUEIROZ DOS SANTOS I PEWNIE SIĘGNĄŁ PO ZŁOTO! MAMY PIĄTE SREBRO! BRAWO DLA NASZEGO REPREZENTANTA!

W kolejnym finale szansa medalowa Tomasza Kaczora. Reprezentant Polski wystartuje w finale C1 na 1000 metrów. Oprócz medalu stawką będą kwalifikacje na igrzyska.

Niemcy - Max Hoff i Jacob Schopf - mistrzami świata na 1000 metrów. Medale zdobyli także Hiszpanie (Cubelos/Pena) i Francuzi (Carre/Hubert). Awans na igrzyska wywalczyli także Czesi, Australijczycy i Włosi.

W samo południe odbędzie się finał mężczyzn w K2 na 1000 metrów. Dziewięć osad powalczy o kwalifikację do Tokio. Niestety, nie będzie Polaków.

MAMY KOLEJNĄ KWALIFIKACJĘ OLIMPIJSKĄ! Dzięki 8. miejscu dwójki z Chile w finale C2 na 500 metrów, kwalifikacja wywalczona wczoraj przez Marię Maillard przechodzi na szóstą w finale Dorotę Borowską! To pierwsza w historii kwalifikacja dla Polski w kanadyjkach, które zadebiutują w Tokio! Nasza zawodniczka będzie mogła spokojnie przygotowywać się do igrzysk.

Lisa Carrington najlepsza w K1 na 500 metrów, podobnie jak na 200 metrów. Nowozelandka nadal niepokonana. Srebro dla Białorusinki Woli Kudzenki, a brąz dla Węgierki Danuty Kozak.

W finale C2 na 500 metrów 8. miejsce zajęły reprezentantki Chile z Marią Maillard. Wczoraj Chilijka była czwarta w C1 na 200 metrów, więc według regulaminu jedna kwalifikacja może zostać oddana. Być może otrzyma ją Dorota Borowska, która wczoraj była blisko zdobycia kwalifikacji. Musimy poczekać na oficjalne informacje od Międzynarodowej Federacji Kajakarskiej.

Zwycięstwo dwójki chińskiej przed Węgierkami i Białorusinkami. Przed nami finał K1 na 500 metrów kobiet (dystans olimpijski). Justyna Iskrzycka wygrała finał B.

Na początek finał C2 na 500 metrów kobiet, gdzie panie oprócz medali rywalizować będą o kwalifikacje olimpijskie. Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak w finale B zajęły 3. miejsce.

Już za chwilę początek sesji z wyścigami finałowymi. Polacy popłyną w 5 finałach. Liczymy na kolejne medale i poprawienie naszego dorobku 4 srebrnych krążków. Tomasz Kaczor i kobieca czwórka powalczą o kwalifikację olimpijską.

Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak zajęły 3. miejsce w finale B na 500 metrów. Wygrały Hiszpanki. Teraz czeka nas kilka wyścigów bez naszych reprezentantów. Sesja finałowa rozpocznie się o 11:30.

Już w kolejnym finale B zobaczymy Sylwię Szczerbińską i Julię Walczak. C2 na 500 metrów kobiet to konkurencja olimpijska, ale brak Polek w finale A oznacza, że raczej nie zdobędą na tych mistrzostwach przepustki do Tokio.

Justyna Iskrzycka zwyciężyła w finale B! Brawo dla naszej medalistki z dwukrotnie dłuższego dystansu!

Pierwszą konkurencją z polskim akcentem jest finał B K1 na 500 metrów. Justyna Iskrzycka minimalnie przegrała awans do finału A i straciła szansę na wywalczenie w Szeged kwalifikacji olimpijskiej. Trzymamy kciuki za dobry występ Polki w finale B!

Wyścigi medalowe rozpoczną się o godzinie 11:30. Teraz czas na finały B i C.

Dzień dobry! Rozpoczynamy naszą relację z ostatniego dnia mistrzostw świata w Szeged. Przed nami ostatnia część rywalizacji o medale i kwalifikacje olimpijskie na węgierskim torze.

Zapraszamy koło godziny 10:00!