Koszykówka - MŚ: ważne zwycięstwo Tunezji, Serbowie się bawią

• Data publikacji: 02.09.2019, 17:00

Bez większych niespodzianek rozegrana została druga kolejka spotkań w grupach A, B, C i D na Mistrzostwach Świata koszykarzy w Chinach. Kolejne dwa punkty zapisali na swoim koncie faworyci z Serbii i Hiszpanii, bardzo ważne zwycięstwo zanotowali natomiast Tunezyjczycy, którzy dość niespodziewanie zwyciężyli Iran.

Grupa A

O ile mecz Polaków z Chińczykami (o którym możecie przeczytać TUTAJ) przyniósł nam ogromne emocje, o tyle nieco mniej było ich w pierwszym spotkaniu grupy A. Wenezuelczycy dość pewnie pokonali Wybrzeże Kości Słoniowej 87:71 i wciąż mają szansę na wyjście z grupy. Warunek - pokonać w środę reprezentację Chin. Nikt nie odbierze już natomiast pierwszego miejsca w grupie Polakom. Biało-Czerwoni na pewno awansują do drugiej fazy turnieju i na pewno zabiorą tam ze sobą dwa punkty za zwycięstwo z drugim zespołem grupy (Wenezuelą lub Chinami). W środę grać będą o to, by do walki o ćwierćfinał stanąć z kompletem czterech punktów.

Grupa B

Ze szczególnym zainteresowaniem patrzymy również na grupę B, z którą to łączyć się będziemy w drugiej fazie turnieju. W drugiej kolejce zarówno Argentyńczycy, jak i Rosjanie nie mieli łatwych przepraw, ale zgodnie swoje spotkania wygrali, zapewniając sobie awans do najlepszej szesnastki. W trzeciej kolejce rozegrają między sobą arcyważny mecz o to, kto zabierze do drugiej fazy dodatkowe zwycięstwo.

Po raz kolejny z dobrej strony pokazali się Nigeryjczycy. Wynik 94:81 może wskazywać na łatwe zwycięstwo Argentyńczyków, jednak aż do ostatnich minut trzeciej kwarty był to naprawdę wyrównany mecz. Pewne problemy mieli też Rosjanie, jednak trzecia kwarta - wygrana przez zespół Sbornej 23:12 - całkowicie rozwiała wszelkie wątpliwości. Ostatecznie Rosjanie triumfowali 87:73.

Grupa C

Po sobotnim laniu od Hiszpanów, błyskawicznie pozbierali się Tunezyjczycy. Mistrzowie Afryki dość niespodziewanie pokonali Iran 79:67 i jako pierwsza drużyna z "Czarnego Lądu" cieszą się ze zwycięstwa na tegorocznym mundialu. Zwycięstwa, które awansu z grupy oczywiście nie gwarantuję, ale nieco uchyla do niego drzwi. Warunkiem jest pokonanie w środę reprezentacji Portoryko.

A łatwo z pewnością nie będzie. Potwierdzić mogą to Hiszpanie, którzy mieli dziś z piątą drużyną mistrzostw Ameryki ogromne problemy, odskakując rywalom na bezpieczną przewagę dopiero pod koniec trzeciej kwarty. Ostatecznie koszykarze z Półwyspu Iberyjskiego zwyciężyli 73:63, jednak ich niżej notowani rywale pokazali, że w środowym starciu z Tunezyjczykami to oni będą faworytami.

Grupa D

Zabawę ze swoimi rywalami urządzają sobie w grupie D Włosi oraz Serbowie. W sobotę zgodnie rozgromili Filipiny i Angolę, dziś zamienili się swoimi rywalami i podobnie jak przed dwoma dniami - kompletnie nie mieli dla nich litości.

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na Serbów, którzy zakończyli dzisiejszy mecz przeciwko Filipinom z 75%(!) skutecznością z gry, 55%(!) skutecznością za trzy, trojka ich liderów (Jokić, Bjelica i Marjanović) trafiła wszystkie szesnaście rzutów z gry, które oddali, a łącznie aż siedmiu graczy przekroczyło barierę dziesięciu punktów! Podopieczni trenera Saszy Djordevica nie mieli jeszcze przed sobą poważnego przeciwnika (pierwszy ważny sprawdzian w środę), jednak już teraz pokazują, że przyjechali do Chin tylko i wyłącznie po medal.

Włochy - Angola 92:61

Serbia - Filipiny 126:67