Badminton - ME U17: Duńczycy z tytułem, niespodziewane medale Serbii i Ukrainy

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 03.09.2019, 10:28

Reprezentacja Danii wywalczyła w Gnieźnie tytuł drużynowych mistrzów Europy do lat 17 w badmintonie. Niespodziewanie srebro przypadło Serbom, brązowe medale dla Ukrainy i Rosji.

Już skład meczów ćwierćfinałowych był częściowo zaskoczeniem. Co prawda do tej fazy awansowało siedem drużyn rozstawionych, ale Ukraińcy raczej niespodziewanie okazali się w grupie lepsi od Niemców, pokonując ich w bezpośrednim meczu aż 4:1. Piękny sen drużyny naszych wschodnich sąsiadów trwał dalej w fazie walki o podium mistrzostw. Ćwierćwiekowymi rywalami byli Czesi, którzy w tym meczu zdobyli tylko jeden punkt za sprawą Jana Jantosika. Kolejne trzy gry zapisano na konto Ukraińców, czym zapewnili sobie oni co najmniej brązowy medal.

Kolejną sensacją było ćwierćfinałowe zwycięstwo Serbów z Anglikami. Serbowie mają bardzo utalentowane pokolenie, odgrywające znaczącą rolę na wielu międzynarodowych turniejach, jednak wygrana 3:1 z jednymi z faworytów do końcowego triumfu ma swoją wymowę. Niewykluczone , że Serbia wygrałaby bez straty punktu, ale Sara Loncar musiała skreczować w pojedynku z Lisą Curtin. W pozostałych dwóch meczach 1/4 finału Rosjanie wygrali 3:1 z Francją, zaś Duńczycy nie dali najmniejszych szans Turcji.

W pierwszym półfinale zagrali Serbia i Ukraina, wiadomo więc było, że jedna z tych drużyn sięgnie po bezprecedensowy finał mistrzostw naszego kontynentu. Tym razem siła serbskiej drużyny, w której najjaśniejszymi punktami byli Sergej Lukic i Mihajlo Tomic okazała się dla rywali nie do ruszenia. Ukraińcy zdobyli jeden punkt za sprawą Poliny Buhrovej i musieli się zadowolić brązowymi medalami, co jest i tak największym sukcesem w historii ukraińskiego badmintona. W drugim półfinale Duńczycy nadspodziewanie łatwo pokonali rozstawionych z jedynką Rosjan. Mecz trwał półtorej godziny, a faworyci z Danii nie oddali rywalom nawet seta.

Dzisiejszy finał rozpoczął się po myśli Serbów. Mihajlo Tomic i Andjela Vitman pokonali Wiliama Boe i Emilię Nesic. Gry pojedyncze były jednak jednostronnymi widowiskami. Mads Moeller i Anna Ryberg potrzebowali po 20 minut, by pokonać Aleksandra Jovicica i Ninę Bogdanovic. Gracze z Serbii w żadnym z setów nie przekroczyli nawet bariery 10 punktów. Mecz debli chłopców był bardziej wyrównany, ale i tak w dwóch setach Boe i Victor Kauffmann pokonali Tomica i Sergeja Lukica, zapewniając swojej drużynie tytuł mistrzowski.

Jeszcze dziś w gnieźnieńskiej hali rozpocznie się turniej indywidualny.

1.Dania
2. Serbia

3. Ukraina i Rosja

5-8. Anglia, Francja, Turcja i Czechy

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.