Koszykówka - MŚ: połowa drużyn zakończyła fazę grupową

• Data publikacji: 04.09.2019, 16:38

Pierwsza faza grupowa na mistrzostwach świata w Chinach dobiega do końca. Polacy zajęli pierwsze miejsce w grupie, podobnie jak Argentyna, Hiszpania i Serbia.

Grupa A

Reprezentacja Polski wygrali swój trzeci mecz na mistrzostwach. Polacy zakończyli pierwszą fazę grupową z kompletem punktów i pewnie awansowali do drugiej rundy grupowej. Więcej o zwycięstwie Polski z Wybrzeżem Kości Słoniowej TUTAJ

Stawka meczu Wenezueli z Chinami była duża. Chodziło o awans do drugiej fazy grupowej. Dużo lepiej grał zespół z Ameryki Południowej. Gospodarze turnieju po dramatycznej porażce z Polską mieli problem ze złapaniem właściwego rytmu. Wenezuela pewnie wygrała 72:59 i razem z Polską weszła do czołowej "16". Chińczycy są bardzo rozczarowani swoim występem w fazie grupowej.

Grupa B

Przed ostatnią kolejką gier w Wuhan było jasne, kto awansuje dalej. W meczu o pierwsze miejsce w grupie spotkały się reprezentacje Argentyny i Rosji. Spotkanie było bardzo ważne dla naszych koszykarzy, gdyż to będą ich kolejni rywale. Argentyna wypracowała kilka punktów przewagi, ale nie była to na tyle bezpieczna różnica, żeby stracić koncentrację. Rosjanie doprowadzili do nerwowej końcówki. Ekipa z Ameryki Południowej nie pozwoliła odebrać sobie zwycięstwa i wygrała grupę B. Tym samym pierwszym rywalem Polaków będą Rosjanie, a drugim Argentyńczycy.

W spotkaniu o trzecie miejsce w grupie B Nigeria pewnie wygrała 108:66 z Koreą Południową. Zespół z Afryki uzyskał przewagę w drugiej kwarcie i zwiększał ją z upływem czasu. Obydwa zespoły czeka teraz rywalizacja o miejsca 17-32.

Grupa C

Zespoły Portoryko i Tunezji przed bezpośrednim spotkaniem miały na swoim koncie zwycięstwo z Iranem i porażkę z Hiszpanii. Ich dzisiejsza rywalizacja była decydująca dla awansu do najlepszej "16". Spotkanie było bardzo wyrównane. Do przerwy Portorykańczycy wypracowali 6 punktów przewagi, ale w trzeciej kwarcie na prowadzenie wyszła Tunezja. Zwycięstwo i awans Portoryko zapewnił Gary Browne rzutem za 3 punkty na 5 sekund przed końcem. Tym samym Tunezja nie zapewniła sobie jeszcze awansu na igrzyska olimpijskie.

Blisko niespodzianki było w spotkaniu Hiszpanów z Irańczykami. Ekipa z Azji w pierwszej kwarcie miała kilka punktów przewagi i po 10 minutach było 21:18. Kolejne dwie kwarty również były wyrównane i na 10 minut przed końcem podstawowego czasu gry Iran prowadził 53:52. Pachniało niespodzianką. Na 2 minuty przed ostatnią syreną było 65:65. Hiszpanie wygrali końcówkę 8:0 i sięgnęli po trzecie zwycięstwo na turnieju. Zgodnie z oczekiwaniami ekipa z Półwyspu Iberyjskiego triumfowała w swojej grupie.

Grupa D

Serbowie i Włosi wygrali swoje dwa pierwsze mecze grupowe. Zespoły z Europy spotkały się w bezpośrednim starciu o zwycięstwo w grupie. Serbscy koszykarze zagrali kolejne świetne spotkanie i triumfowali różnicą 15 punktów. Serbowie wyrastają na faworyta numer jeden do złotego medalu. Fazę grupową zakończyli z bilansem +120.

Mecz o trzecie miejsce w grupie D zakończył się dogrywką. Angola wygrała po dogrywce 84:81 z Filipinami.

Włochy - Serbia 77:92
Angola - Filipiny 84:81 (OT)