NHL: historyczny triumf Washington Capitals

• Dodał: Łukasz Nocuń
  • Data publikacji: 08.06.2018, 08:40

Hokeiści Washington Capitals w piątym meczu finału ligi NHL pokonali na wyjeździe Las Vegas Golden Knights 4:3. Dzięki temu zwycięstwu zapewnili sobie pierwszy w historii klubu Puchar Stanleya.

Od początku meczu w poczynaniach obydwu zespołów widać było pełną mobilizację. Zawodnicy z Las Vegas zdawali sobie sprawę, że porażka zabierze im marzenia o mistrzostwie ligi. W pierwszej tercji sytuacji bramkowych nie było zbyt wiele, a ewentualne zagrożenie szybko likwidowali bramkarze. Na premierową bramkę trzeba było czekać do 27. minuty, kiedy to zespołową akcję wykończył zawodnik Capitals Jakub Vrana. Niespełna cztery minuty później, po bramce Nate'a Schmidta było już 1:1. Radość gospodarzy z wyrównania nie trwała jednak długo. Okres gry w przewadze wykorzystał najskuteczniejszy zawodnik play off - Rosjanin Aleksander Owieczkin. Golden Knights nie zamierzali się jednak poddawać. Dzięki bramkom Davida Perrona i Reilly'ego Smitha prowadzili po drugiej tercji 3:2.

Cała gra gospodarzy załamała się w trzeciej tercji. W 50. minucie wyrównał Smith-Pelly, a na osiem minut przed końcem spotkania losy meczu rozstrzygnął Duńczyk Lars Eller, który wykorzystał zamieszanie wśród obrońców rywali. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem Washington Capitals 4:3.

Dla Washington Capitals to pierwszy tytuł ligi NHL w historii klubu. Zespół, który dołączył do najlepszej ligi świata w 1974 r. wcześniej tylko raz zagrał w finale rozgrywek. W 1998 r. został zdeklasowany przez Detroit Red Wings 0:4.