Badminton - ME U17: dwa ćwierćfinały Polaków

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 05.09.2019, 21:28

Joanna Podedworny w singlu oraz Szymon Ślepecki z Jakubem Melaniukiem awansowali do ćwierćfinałów rozgrywanych w Gnieźnie mistrzostw Europy U17 w badmintonie.

Nasza najlepsza badmintonistka młodego pokolenia zagrała dziś dwa mecze. Rano w II rundzie stoczyła szalenie zacięty bój z Bulgarką Mighelą Zlatanovą. Dwa lata starsza rywalka pierwszego seta wygrała do 19. W drugim zdecydowanie lepsza była Polka, wygrywając do 13. W decydującej partii sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Podedworny zdecydowanie lepiej zaczęła partię, prowadziła nawet 9:2, ale dała się dogonić. W końcówce na prowadzenie wyszła Bułgarka, która przy stanie 20:19 miała lotkę meczową. Jednak kolejne trzy wymiany wygrała Joasia, awansując w ten sposób do III rundy. Co ciekawe tu było Polce zdecydowanie łatwiej. Holenderka Nadia Choukri nie potrafiła znaleźć sposobu na doskonale dysponowaną Podedworny. W pierwszym secie uzbierała 11 punktów, w drugim o jeden więcej. O półfinał nasza 14-latka zagra ze Szwedką Edith Urell.

Melaniuk i Ślepecki mieli odwrotnie. W II rundzie trafili na rywali, z którymi poradzili sobie koncertowo. Norwegowie Thomas Fjeldheim i Mathias Hong byli jedynie tłem dla dobrze grającej polskiej pary. Jeszcze w pierwszym secie powalczyli prawie jak równy z równym, ale w drugim, byliśmy świadkami "meczu do jednej bramki". Mecz III rundy z Belgami Iljo i Yaro van Delsenami był zaciętym, ciekawym widowiskiem, które rozstrzygnęło się dopiero w trzecim secie. Pierwszą partię wygrali Belgowie do 19, kolejne dwie wyrwali Polacy - wygrywając najpierw do 19, a na koniec do 16. O półfinał zagrają z Duńczykami Christianem Kjaerem i Madsem Moellerem.

Będzie to szalenie trudny mecz, o mocy reprezentantów Danii boleśnie przekonali się dziś Mikołaj Szymanowski i Andrzej Niczyporuk. Obaj nasi singliści rano w II rundzie byli lepsi od swoich rywali. Szymanowski namordował się z Izraelczykiem Idanem Schneidmanem, by wygrać w trzech setach. Niczyporuk po wyrównanym, ale zamkniętym w dwóch setach meczu wyeliminował rozstawionego z dziewiątką Hiszpana Jacobo Fernandeza. Wieczorem nie było już tak różowo. Szymanowski został ograny przez Christophera Vittorianiego. W drugim secie starcia z Duńczykiem Mikołaj wyglądał na zrezygnowanego - ugrał raptem 5 punktów. Niczyporuk w całym meczu z Madsem Moellerem zdobył 15 punktów, o awansie do ćwierćfinału nie mogło być więc mowy. O czołową ósemkę w Europie walczyły też Julia Plawecka i Daria Zimnol. Najpierw wygrały dziś ze Słowaczkami Julią Chmurovicovą i Natalią Tomcovą po trzech setach równej walki. W III rundzie Polki próbowały przeciwstawić się Anastasii Boiarun i Alenie Iakovlevej, jednak siłą rozstawionego z dwójką rosyjskiego duetu okazała się zbyt duża. Rywalki wygrały w dwóch setach w niespełna 20 minut. Ślepecki i Pławecka mieli też szansę na ćwierćfinał w mikście. W decydującym meczu jednak wysoko przegrali z Anglikami Cholanem Kayanem i Holly Williams. Wcześniej pokonali Estończyków Oskara Mannika i Ramonę Uprus.

Na III rundzie rywalizację zakończyły pozostałe dwa nasze miksty. Jakub Melaniku i Daria Zimnol przegrali z Alexem Greenem i Estelle van Leeuwen z Anglii, zaś Dawid Perkowski i Julia Wójcik z Niemcami Jarne Schlevoigt i Julią Meyer. W II rundzie odpadły dwa nasze deble - Anna Czuchra z Julią Piwowar pokonane przez Holenderki Nadię Choukri i Jaymie Laurens oraz Adrian Krawczyk i Dawid Perkowski, wyeliminowani przez Alexa Raniera i Lucasa Renoira z Francji.

Jutro w Gnieźnie ćwierćfinały i półfinały, zakończenie mistrzostw w sobotę.

Wyniki Polaków

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.