Badminton - ME U17: Joanna Podedworny z brązowym medalem

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 06.09.2019, 18:25

Joanna Podedworny zdobyła brązowy medal rozgrywanych w Gnieźnie Mistrzostw Europy U17 w badmintonie. To największy sukces w karierze 14-letniej badmintonistki z Bierunia.

Rywalką utalentowanej Polki w ćwierćfinale była Szwedka Edith Urell. W tym trwającym ponad 50 minut thrillerze było wszystko, co lubią kibice badmintona - długie wymiany, potężne ataki, efektowne obrony, zagrania finezyjna, a przede wszystkim emocje i zmienność sytuacji na korcie. W pierwszym secie Podedworny prowadziła od pierwszej do ostatniej lotki, przewaga maksymalnie wynosiła sześć punktów, na koniec seta zmalała do czterech, ale Polka prowadziła 1:0. W drugiej partii sytuacja się odwróciła. Do stanu po 8 gra była wyrównana, ale potem punkty zdobywała praktycznie już tylko Urell. Wygrała do 12 i wyrównała stan do meczu. Decydująca partia była wyrównana, prowadzenie kilkukrotnie się zmieniało, ale ostatecznie zwyciężyła Podedworny, zapewniając sobie co najmniej brązowy medal.

W półfinale rywalką była rozstawiona z dwójką Mariia Golubeva z Rosji. na ten mecz naszej 14-latce nie starczyło już sił, dołączyły się drobne problemy zdrowotne i w efekcie Rosjanka wygrała dość pewnie w dwóch setach. Rosjanka w obu setach prowadziła od początku do końca, jej wyższość w tym meczu nie podlegała dyskusji. I tak medal Podedworny jest ogromnym sukcesem, wywalczyła go walcząc z na ogół o dwa lata starszymi rywalkami. Jeśli Josia nie zostanie "zajechana" przez trenerów w wieku juniorskim, za kilka lat może nam ona dostarczyć wielu powodów do radości.

W ćwierćfinale grali dziś jeszcze Jakub Melaniuk i Szymon Ślepecki. Rywalami byli wyżej notowani i zdecydowanie faworyzowani Duńczycy Christian Kjaer i Mads Moeller. Zgodnie z przedmeczowymi przewidywaniami duński duet okazał się zdecydowanie lepszy, wygrywając w dwóch dość krótkich setach.

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.