Koszykówka - MŚ: znamy wszystkich ćwierćfinalistów

• Data publikacji: 09.09.2019, 16:35

Zakończyła się druga faza grupowa na mistrzostwach świata w koszykówce. Stawkę ćwierćfinalistów uzupełnili Amerykanie i Czesi. W meczu o pierwsze miejsce w grupie L Australijczycy wygrali z Francuzami.

Grupa K

Kwestia awansu w grupie K przed ostatnimi meczami nie była jeszcze wyjaśniona. Każdy zespół miał jeszcze szansę na ćwierćfinał. Bardzo istotny był mecz Czechów z Grekami. Zespół Grecji po pierwszej kwarcie uzyskał 6 punktów przewagi. Czesi do przerwy zdołali wyjść na prowadzenie. W drugiej połowie lepsi okazali się Grecy. Wygrali chociaż przez ostatnie 5 minut musieli radzić sobie bez Jannis Antetokoumpo. Lider greckiego zespołu popełnił 5 fauli. Zwycięstwo 84:77 nie dało Grekom awansu. W bilansie punktowym uzyskali punkt mniej od Czechów.

Nasi południowi sąsiedzi czekali na rezultat drugiego meczu. Amerykanie pewnie pokonali 89:73 Brazylijczyków. Ekipa Stanów Zjednoczonych wygrała rywalizację w grupie. Pozostałe trzy zespoły zgromadziły tyle samo punktów. Najlepszy bilans uzyskali Czesi, którzy niespodziewanie awansowali do 1/4 finału.

Grupa L

Przed dzisiejszym spotkaniem reprezentacji Francji i Australii wiedziały, że mają zapewniony awans do ćwierćfinału. Stawką było uniknięcie w kolejnej fazie Amerykanów i gra z dużo niżej notowanymi Czechami. Mecz był bardzo wyrównany, a ekipy grały niezwykle skutecznie. Do przerwy był remis. Jeśli jakiś zespół uzyskał kilka punktów przewagi, to była ona szybko niwelowana. W nerwowej końcówce lepsi okazali się Australijczycy. Wygrali oni dzięki skutecznym rzutom wolnym Matthewa Dellavedovy i Mitcha Creeka, a przede wszystkim przechwytowi piłki przez Patty'ego Millsa pod własnym koszem. Wynik 100:98 robi duże wrażenie, a ćwierćfinał Francji z USA zapowiada się pasjonująco.

W meczu o trzecie miejsce w grupie Litwa wygrała 74:55 z Dominikaną. Litwini są rozczarowani odpadnięciem z turnieju.

4 Dominikana 7 -53

Zakończyła się także rywalizacja o miejsca 17-32. Ważne okazało się spotkanie Nigerii z Chinami. Gospodarze przegrali po raz kolejny i nie mogą zaliczyć turnieju do udanych. Dzięki wygranej Nigeria zajęła 17. miejsce i bezpośrednio awansowała na igrzyska olimpijskie jako najlepszy zespół z Afryki. Jako drużyna z Azji awansował Iran, który skorzystał z porażki Chińczyków z Nigerią. Z Oceanii przepustkę na igrzyska wywalczyli już Australijczycy. Z Europy o dwa miejsca na igrzyskach powalczą: Polska, Hiszpania, Serbia, Czechy i Francja.