Gimnastyka artystyczna – Challenge Cup: zbiorówka w finale z piłkami

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 09.09.2019, 19:22

W ostatnim starcie przed mistrzostwami świata polska zbiorówka wystąpiła w finale w układzie z 5 piłkami. Natalia Kozioł w wieloboju indywidualnym zajęła 25 miejsce.

Rywalizacja w ramach Pucharu Challenge w Portimao to dla gimnastyczek artystycznych ostatnia okazja, by sprawdzić formę przed rozpoczynającymi się za tydzień mistrzostwami świata w Baku. Wiele zawodniczek zrezygnowało z wyjazdu do Portugalii stawiając w tym czasie na spokojny trening przed imprezą docelową. Na planszy nie zobaczyliśmy najlepszych Rosjanek (sióstr Diny i Ariny Awerinych), Izraelek (Linoy Ashram i Nicol Zelikman), Ukrainek (Włada Nikolczenko) czy Bułgarek. W tej sytuacji o zwycięstwo walczyła Aleksandra Sołdatowa z Rosji oraz Włoszki i Białorusinki, które do Portimao przyjechały w najmocniejszych składach.

Na starcie wieloboju indywidualnego stawiły się 33 zawodniczki. Najlepszy wynik – 85.150 – uzyskała Sołdatowa, która drugą w klasyfikacji wieloboju Milenę Baldassarri wyprzedziła o niespełna punkt. Podium uzupełniła Alina Garnasko, a tuż za czołową trójką uplasowała się Alexandra Agiurgiuculese. Te cztery zawodniczki w wieloboju uzyskały notę powyżej 80 pkt.

Kiepsko w mocno przetrzebionej stawce zaprezentowała się Natalia Kozioł. Polka ukończyła wielobój z najsłabszym wynikiem w sezonie – 60.300, co przełożyło się na odległe 25 miejsce. Właściwie tylko występ z piłką można uznać za udany – nota 17.650 była 18 wynikiem dnia w tej konkurencji. Pozostałe układy zostały ocenione znacznie niżej: obręcz 14.600 (27 miejsce), maczugi 15.500 (25 miejsce) i wstążka 12.500 (29 pozycja).

Finały z poszczególnymi przyborami były popisem Włoszek, która zdobyły komplet złotych medali. Alexandra Agiurgiuculese była najlepsza w rywalizacji z obręczą i maczugami, a Milena Baldassarri z piłką i wstążką. Aleksandra Sołdatowa miała problemy zdrowotne – zemdlała po dwóch występach i została wycofana z rywalizacji. Wcześniej zajęła ostatnie miejsce w finale z obręczą i zdobyła brązowy medal w układzie z piłką. Na podium w Portimao stawały także Białorusinki: Alina Garnasko i Anastazja Salos oraz mało znane na arenie międzynarodowej: Jewa Mieleszczuk z Ukrainy i Camilla Feeley ze Stanów Zjednoczonych.

Reprezentantki Polski lepiej zaprezentowały się w układach zbiorowych. Biało-Czerwone w składzie: Milena Górska, Aleksandra Majewska, Aleksandra Wlaźlak, Julia Chochół i Alicja Dobrołęcka naprawdę dobrze wypadły w pierwszej części wieloboju – układzie z 5. piłkami. W stawce 13 reprezentacji narodowych zajęły 5 miejsce z wysoką notą 25.300. Lepsze oceny otrzymały tylko cztery najlepsze zbiorówki zawodów: Włoszki, Japonki, Białorusinki i Hiszpanki. Problemem Polek jest jednak drugi układ – z 3 obręczami i 2 parami maczug – który mamy znacznie słabszy. W tej części rywalizacji nasza reprezentacja zajęła przedostatnie miejsce z notą 20.200 (niżej oceniono tylko występ gimnastyczek z Malezji). W rezultacie polska zbiorówka spadła w klasyfikacji wieloboju z 5 na 10 pozycję (45.500). W kontekście walki o kwalifikacje olimpijskie to zła wiadomość – by liczyć na występ w Tokio trzeba mieć dwa układy na równym poziomie. Wielobój drużynowy w Portimao wygrały Włoszki przed Japonkami i Białorusinkami. Niewiele do podium zabrakło Hiszpankom, a tuż za nimi sklasyfikowano Brazylijki. Na starcie w Portugalii zabrakło m.in. Rosjanek, Bułgarek, Izraelek, Azerek czy Ukrainek.

Piąty wynik w kwalifikacjach z 5 piłkami dał Polkom awans do finału tej konkurencji. W rywalizacji finałowej Biało-Czerwone powtórzyły osiągnięcie z eliminacji i ponownie uplasowały się na 5 pozycji (23.750). Po raz kolejny wyższe noty otrzymały drużyny z Białorusi, Włoch, Japonii i Hiszpanii. W drugim finale – z obręczami i maczugami – triumfowały zawodniczki z Białorusi.

Mistrzostwa świata w Baku odbędą się w dniach 16-22 września br. Zawody w stolicy Azerbejdżanu zakończą tegoroczny sezon gimnastyczny i będą główną imprezą kwalifikacyjną do przyszłorocznych igrzysk w Tokio. Przepustki olimpijskie do Japonii wywalczy 16 najlepszych zawodniczek w kwalifikacjach wieloboju indywidualnego oraz pięć zbiorówek w kwalifikacjach wieloboju drużynowego. W ubiegłym roku bilety do Tokio zdobyły już zbiorówki z Rosji, Bułgarii i Włoch.