Sobota bez sukcesów parakolarzy

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 05.05.2018, 23:10

W wyścigach ze startu wspólnego na hanbike’ach polscy kolarze nie zdołali zająć miejsca na podium Pucharu Świata. Najwyżej sklasyfikowano Rafała Wilka i Rafała Mikołajczyka, którzy w swoich klasach uplasowali się na 7. pozycji.

Trzeci dzień zmagań w Pucharze Świata w Ostendzie to wyścigi ze startu wspólnego zawodników rywalizujących na handbike’ach. Na starcie zobaczyliśmy dziewięciu reprezentantów Polski, jednak żadnemu z nich nie udało się zająć miejsca w czołowej trójce.

Dorobek biało-czerwonych parakolarzy w sobotę to cztery lokaty w dziesiątce. Trzykrotny mistrz paraolimpijski Rafał Wilk w kat. H4 zajął siódme miejsce. Zawodnicy w tej grupie rywalizowali na dystansie 64 km, a triumf po walce na finiszu przypadł Holendrowi Jetze Platowi. Zawodnik „pomarańczowej” reprezentacji o trzy sekundy wyprzedził Amerykanina Toma Davisa. Rafał Wilk stracił do triumfatora niecałe trzy minuty. Na 16. pozycji w stawce 26. kolarzy sklasyfikowano kolejnego Polaka, Arkadiusza Skrzypińskiego (ponad 11 minut straty). Krystian Giera nie ukończył wyścigu.

Siódme miejsce zajął dzis także Rafał Mikołajczyk (H1), w wyścigu na 40 km. W tej kategorii wystartowało jednak tylko 10. zawodników. Do najszybszego w stawce Włocha Fabrizio Corneglianiego, Polak stracił osiem minut.

Na 10. pozycji wyścig ze startu wspólnego ukończył Mateusz Witkowski (H3). Dystans 64 km Polak pokonał w czasie o cztery minuty słabszym od liderów. Czołowa trójka w tej kategorii na mecie zanotowała taki sam czas, ale po analizie finiszu zwycięstwo przypadło Francuzowi Davide’owi Frankowi. Na 22. miejscu sklasyfikowano Rafała Szumca (+7:18). W gronie 41. zawodników aż siedmiu nie dojechało do mety.

Dziesiątą lokatę wywalczył również Piotr Kacalski w kategorii H2. Na dystansie 48 km triumfował Amerykanin William Groulx. Strata Polaka do zwycięzcy była znaczna – wyniosła blisko 25 minut. Drugi z naszych kolarzy, Michał Żyliński, został sklasyfikowany na 13. miejscu w stawce 15. zawodników, ze stratą dwóch okrążeń do reprezentanta USA.

Dwunastą pozycję w wyścigu na 64 km w kategorii H2 zajął Piotr Małek. Polak był ostatnim sklasyfikowanym zawodnikiem – dwóch rywali nie dojechało do mety. Walkę o zwycięstwo stoczyli Amerykanin Sanchez, Australijczyk Tripp i Holender Rekkers. Ostatecznie najlepszy okazał się kolarz z Australii. Strata Piotra Małka do zwycięzcy wyniosła ponad 13 minut.