Gimnastyka sportowa - PŚ: dominacja Ukrainy

• Data publikacji: 10.09.2019, 10:15

Za nami kolejne zawody z serii FIG World Challenge Cup. W węgierskiej miejscowości Szombathely w Arena Savaria przed publicznością zaprezentowało się ponad stu gimnastyków i gimnastyczek z 26. krajów, którzy stoczyli walkę o kolejne medale Pucharu Świata. Tym razem najlepsi okazali być się reprezentanci Ukrainy, bowiem w Szombathely wywalczyli aż dziewięć medali.

Oleg Verniaiev, mistrz olimpijski z Rio de Janeiro z 2016 roku zadebiutował w miniony weekend podczas zawodów z cyklu FIG World Challenge Cup na Węgrzech zdobywając aż trzy medale. Reprezentant Ukrainy stanął na najwyższym stopniu podium w konkurencji na poręczach, gdzie uzyskał najwyższy wynik podczas całych zawodów (15.200), z kolei zarówno na koniu z łękami, jak i w ćwiczeniach wolnych wywalczył srebro. Brąz w konkurencji ćwiczeń wolnych dla Ukrainy dołożył Petro Pakhniuk. W tej konkurencji reprezentujący Izrael Artem Dolgopyat nie miał sobie równych i tym samym zdobył złoty medal.

Złoto dla Ukrainy zdobył także Igor Radivilov, który okazał się być najlepszy na kółkach zdobywając 14.733. Srebro w tej konkurencji trafiło w ręce reprezentanta Egiptu Ali Zahrana, z kolei na najniższym stopniu podium stanął Vinzenz Hoeck z Austrii. „To były moje pierwsze zawody po odpoczynku. Dzięki tym zawodom przygotowuję się do Mistrzostw Świata z nowym programem. Liczyłem na medal, ale nie sądziłem, że zdobędę złoto” - powiedział po zwycięstwie Igor Radivilov, który w ostatnich dwóch latach przeszedł cztery operacje, w tym operację kostki tej wiosny. Wszystko wskazuje na to, że gimnastyk z Ukrainy będzie gotowy, by zawalczyć o medale nadchodzących Mistrzostw Świata w Stuttgarcie.

Wśród gimnastyczek Angelina Radiviolova reprezentująca Ukrainę także zdobyła dla swojego kraju aż dwa medale, brąz w skoku oraz w ćwiczeniach wolnych. W skoku najlepsza okazała być się reprezentująca Azerbejdżan Marina Nekrasova, która uzyskała najwyższy wynik podczas całych zawodów wśród kobiet (14.566). Srebro w skoku wywalczyła Teja Belak pochodząca ze Słowenii. Z kolei Noemi Makra reprezentująca kraj gospodarzy stanęła na najwyższym stopniu podium na równoważni uzyskując wynik 13.200. „Cieszę się, że zwyciężyłam na równoważni właśnie tutaj podczas World Challenge Cup. Ostatni raz zrobiłam to pięć lat temu. Ostatnie półtora roku było dla mnie naprawdę trudne, ponieważ wróciłam po długiej nieobecności spowodowanej kontuzją, więc naprawdę cieszę się ze zwycięstwa. Atmosfera była niesamowita na arenie, więc dobrze było wrócić i rywalizować w Szombathely" - powiedziała reprezentantka Węgier Noemi Makra. Na równoważni srebro podobnie jak i w skoku powędrowało do reprezentującej Słowenię Teji Belak, z kolei na najniższym stopniu podium stanęła Kanadyjka Emma Spence.

Kontynuacja serii FIG World Challenge Cup już w najbliższą sobotę (14.09). Gospodarzem Pucharu Świata będzie Paryż.