PKO Ekstraklasa: kapitalne derby Dolnego Śląska na remis

• Data publikacji: 21.09.2019, 21:54

Zagłębie Lubin po fantastycznym meczu zremisowało ze Śląskiem Wrocław 4:4 w 9. kolejce PKO Ekstraklasy. Bramki dla WKS-u zdobywali: Dino Stiglec i trzykrotnie Erik Exposito, a dla Miedziowych: Starzyński, Kopacz, Zivec oraz Slisz. To jedno z najlepszych spotkań tego sezonu PKO Ekstraklasy.

Premierowy mecz w roli szkoleniowca Zagłębia Lubin miał być dla Martina Szevela wymagający co najmniej z kilku powodów. Po pierwsze jego debiut przypadł na spotkanie derbowe ze Śląskiem. Po drugie wrocławianie prezentują od początku sezonu świetną formę i zajmują trzecią pozycję w tabeli (Miedziowi są dopiero na 13. miejscu). Po trzecie w ostatniej kolejce zespół zaprezentował się świetnie pod wodzą Pawła Karmelity, pokonując Wisłę Płock 5:0.

O meczach derbowych często mówi się, że rządzą się swoimi prawami. Niestety zazwyczaj oznacza wiele emocji, ale nie zawsze gwarantuje świetny poziom spotkania. Pierwsze minuty dzisiejszego starcia rokowały jednak pozytywnie. Choć nie widzieliśmy stuprocentowych sytuacji, obie drużyny starały się płynnie rozgrywać swoje akcje i tworzyć zagrożenie pod polem karnym przeciwnika. Zagłębie osiągnęło przewagę i już w 4. minucie zagroziło bramce Matusa Putnockiego, ale bramkarz Śląska pewnie interweniował po strzale Roka Sirka. Po chwili odpowiedział Łukasz Broź, ale czujnością wykazał się również golkiper gości. W 8. minucie na uderzenie zdecydował się Filip Starzyński, jednak piłka o centymetry minęła bramkę gości. Po spokojniejszej fazie spotkania, niespodziewanie Śląsk wyszedł na prowadzenie po bardzo efektownym golu. W 22. minucie Erik Exposito fantastycznie wykończył strzałem głową dośrodkowanie Dino Stigleca. Krytykowany w ostatnich tygodniach napastnik świetnie zachował się w tej sytuacji.

Po stracie bramki Zagłębie ruszyło do ataku i już w 30. minucie było bardzo blisko wyrównania. Uderzał w tej sytuacji Sasa Zivec, a piłka zatrzymała się na poprzeczce. Po chwili Szymon Marciniak po analizie VAR podyktował rzut karny za zagranie ręką we własnym polu karnym przez Wojciecha Gollę. Jedenastkę na bramkę pewnie zamienił etatowy wykonawca stałych fragmentów Filip Starzyński. Po chwili mogło być już 2:1, ale niecelnie uderzył Robert Pich. Pomocnik WKS-u bramki nie zdobył w tej sytuacji, ale w 38. minucie miał już na swoim koncie asystę. Swoją drugą bramkę w tym spotkaniu zdobył Erik Exposito, który po dośrodkowaniu Łabojki i zgraniu Słowaka pewnie umieścił piłkę w siatce. Utrata bramki ponownie zmotywowała Zagłębie i tuż przed przerwą doprowadzili do wyrównania. W doliczonym czasie gry świetne dośrodkowanie Guldana wykończył strzałem głową Bartosz Kopacz. Świetna pierwsza połowa we Wrocławiu zakończyła się remisem.

Śląsk od początku drugiej części spotkania starał się przejąć inicjatywę, ale brakowało ich akcjom wykończenia. Dopiero w 55. minucie Robert Pich sprawdził czujność Konrada Forenca. Tempo spotkania nie spadło i nadal obserwowaliśmy dobre spotkanie. W 61. minucie ciekawą akcję przeprowadzili gospodarze, ale najpierw za mocne dośrodkowanie nie dotarło do Exposito, a później niecelnie uderzał Łabojko. Zagłębie odpowiedziało raz, ale bardzo skutecznie. W 63. minucie świetną akcję gości wykończył perfekcyjnym uderzeniem Damjan Bohar. Piłkarze obu drużyn nie zamierzali zwalniać tempa i po chwili mieliśmy już remis 3:3. Dino Stiglec perfekcyjnie wykonał rzut wolny i doprowadził do wyrównania. Ale nie na długo. Już w 68. minucie Zagłębie wyszło na prowadzenie za sprawą Bartosza Slisza. W ciągu pięciu minut oglądaliśmy trzy bramki! Choć Śląsk nadal napierał, kolejne minuty upłynęły dużo spokojniej. W 90. minucie gospodarze osiągnęli swój cel i doprowadzili za sprawą Exposito do wyrównania. Kapitalny mecz zakończył się remisem 4:4.

Śląsk Wrocław - Zagłębie Lubin 4:4 (2:2)

Bramki: 22', 38', 90' Exposito, 65' Stiglec - 33' (k.) Starzyński, 45+3' Kopacz, 63' Zivec, 68' Slisz

Śląsk Wrocław: Putnocky - Broź, Golla, Puerto, Stiglec - Łabojko, Chrapek - Musonda (83' Cholewiak), Pich (72' Marković), Płacheta (90+3' Hołownia) - Exposito

Zagłębie Lubin: Forenc - Czerwiński, Kopacz, Guldan, Balić - Tosik (84' Poręba), Slisz - Zivec, Starzyński, Bohar - Sirk (69' Dąbrowski)

Żółte kartki: 24' Stiglec - 32' Golla

Sędziował: Szymon Marciniak (Płock)