El. Euro 2020: niespodziewany remis Hiszpanów, Duńczycy bliżej Euro

• Data publikacji: 12.10.2019, 22:35

W najciekawiej zapowiadającym się spotkaniu Norwedzy zremisowali w Oslo 1:1 z Hiszpanami, a decydującego gola o remisie strzelił w 4. minucie doliczonego czasu gry Joshua King. Bardzo cenne zwycięstwo w Kopenhadze odnieśli również Duńczycy, którzy w takim samym stosunku pokonali Szwajcarów.

Hiszpanie do spotkania z Norwegami podchodzili z dużym komfortem i sześcioma wygranymi w eliminacjach. Nic dziwnego więc, że byli zdecydowanymi faworytami tej konfrontacji. Wikingowie za nic mieli jednak przedmeczowe przewidywania i chcieli im zadać kłam. To im się udało. Jeżeli ktoś się spodziewał fajerwerków w wykonaniu piłkarzy z Półwyspu Iberyjskiego to z pewnością się rozczarował. W pierwszej połowie gracze obu drużyn oddali zaledwie 3 celne strzały, a lepszą okazję do strzelenia bramki mieli gospodarze. W 22. minucie uderzeniem głowy próbował zaskoczyć Kepę Joshua King, lecz bramkarz Hiszpanów popisał się w tej sytuacji znakomitą interwencją.

Robert Moreno musiał coś powiedzieć swoim zawodnikom w szatni, bo Ci wyszli po przerwie na murawę z innym nastawieniem i od razu strzelili gola. Sergio Busquets odzyskał piłkę przed polem karnym Norwegów i wyłożył ją Saulowi, który mocnym strzałem pokonał Jarsteina. Hiszpanie mieli szanse na podwyższenie wyniku, lecz Fabian Ruiz obijał obramowanie bramki golkipera gospodarzy. Ci natomiast próbowali odpowiedzieć z kolei za sprawą Kinga, lecz napastnik Wikingów uderzał niecelnie. Napastnik Bournemouth dopiął jednak swego w doliczonym czasie spotkania. Kepa bezmyślnie wpadł w rozpędzonego Elabdellaouiego i sędzia podyktował jedenastkę. Do rzutu karnego podszedł wcześniej wspomniany King i dał remis swojej reprezentacji.

Hiszpanie tym samym stracili pierwsze punkty w tej kampanii, a Norwegia wciąż zachowała szansę na występ w przyszłorocznym Euro.

Bardzo ważne zwycięstwo w kontekście awansu do Mistrzostw Europy odnieśli Duńczycy. Piłkarze Age Hareide bardzo długo remisowali z Helwetami, lecz w końcu udało im się strzelić bramkę na wagę wygranej. Dokonał tego w 84. minucie Yussuf Poulsen po podaniu Cristiana Eriksena.

Norwegia - Hiszpania 1:1 (0:0)

Bramki: 90+4' King (k.) - 47' Saul

Norwegia: Jarstein – Elabdellaoui, Nordtveit (30' Hovland), Ajer, Aleesami – Henriksen (83' B. M. Johnsen), S. Berge – Johansen (C) (63' Sörloth), Ödegaard, Selnaes – J. King

Hiszpania: Arrizabalaga – Navas, Albiol, Ramos (C), Bernat (88' I. Martínez) – Ruiz, Busquets, Saúl Ñíguez – Rodrigo, Oyarzabal (78' Rodri), D. Ceballos (64' Cazorla)

Żółte kartki:   42' J. King  – 35' Rodrigo, 61' Busquets, 81' Ruiz, 90+2' Arrizabalaga

Sędzia: Oliver (Anglia)

Pozostałe wyniki sobotnich spotkań:

Gruzja - Irlandia 0:0

Bośnia i Hercegowina - Finlandia 4:1

29' Hajrović, 37', 58' Pjanić (k.), 73' Hodzić - 79' Pohjanpalo

Dania - Szwajcaria 1:0

84' Poulsen

Wyspy Owcze - Rumunia 0:3

74' Puscas, 83' Mitrita, 90+4' Keseru

Liechtenstein - Armenia 1:1

72' Frick - 19' Barseghyan

Malta - Szwecja 0:4

11' Danielson, 58', 71' Larsson, 66' Agius (sam.)

Włochy - Grecja 2:0

63' Jorginho (k.), 78' Bernardeschi