El. EURO 2020: Polska awansowała do turnieju finałowego!

• Data publikacji: 13.10.2019, 22:39

Polska awansowała do Mistrzostw Europy 2020! Biało-czerwoni wygrali z Macedonią Północną 2:0 na Stadionie Narodowym w Warszawie, a gole zdobyli rezerwowi - Przemysław Frankowski i Arkadiusz Milik.

Mecz rozpoczął się od niezbyt przyjemnego wydarzenia dla bramkarza Macedonii Północnej - Stolena Dimitrievskiego - który przy próbie interwencji uderzył się głową w słupek. Macedończyk potrzebował pomocy medycznej, ale po kilkuminutowej interwencji lekarzy był w stanie kontynuować spotkanie. W 17. minucie obramowanie bramki było już "po stronie" przyjezdnych, kiedy to Piotr Zieliński trafił jedynie w poprzeczkę. W późniejszych minutach mecz był bardzo wyrównany, a ani jedni, ani drudzy nie potrafili stworzyć sobie klarownych sytuacji podbramkowych. Dochodziło również do wielu stykowych sytuacji, a sędzia Mateu Lahoz aż pięciokrotnie sięgał po żółte kartki w pierwszej połowie spotkania! Po 45 minutach wynik jednak pozostał bez zmian - wciąż na tablicy widniał bezbramkowy remis.

Po przerwie Polacy wyszli niezwykle zmotywowani na drugą połowę. Już w 50. minucie premierowego gola w reprezentacyjnej karierze mógł zdobyć Sebastian Szymański - zawodnik Dinama Moskwa uderzył z okolic 23. metra, ale piłka trafiła tylko w prawy słupek. 20-latek był dzisiaj jedną z najjaśniejszych postaci wśród biało-czerwonych. W 68. minucie został jednak zmieniony przez Arkadiusza Milika, który chwilę później zmarnował bardzo dobrą okazję, a jego strzał głową minął się z poprzeczką o zaledwie kilka centymetrów. Prawdziwym wejściem smoka popisał się jednak Przemysław Frankowski, który pojawił się na boisku w 74. minucie, a kilkanaście sekund później cieszył się ze zdobytego gola! Całą akcję zapoczątkował Krychowiak podaniem na kilkadziesiąt metrów do Lewandowskiego. Nasz napastnik nieco szczęśliwie wystawił futbolówkę Frankowskiemu, a ten strzelił między nogami bramkarza i tym samym wyprowadził Polskę na prowadzenie. Macedonia Północna musiała się otworzyć, przez co gospodarze mieli bardzo dużo miejsca w ofensywie. Taka sytuacja na boisku zadziałała na Polaków jak woda na młyn. W 80. minucie Robert Lewandowski zgrał piłkę do Arkadiusza Milika, a ten oddał piękny strzał zza pola karnego i pogrzebał ostatecznie nadzieje Macedończyków na chociażby remis. Do końca spotkania gospodarze trzymali już rękę na pulsie i nie pozwolili rywalom na zdobycie gola kontaktowego. Ostatecznie Polska wygrała 2:0, dzięki czemu zajmuje obecnie pierwsze miejsce w grupie G. Polacy mają aż osiem punktów przewagi nad trzecim miejscem, co oznacza, że możemy już cieszyć się z awansu na EURO 2020! W drugim spotkaniu grupy G Austria wygrała 1:0 ze Słowenią.

Polska - Macedonia Północna 2:0 (0:0)

Bramki: 74' Frankowski, 80' Milik

Polska: Szczęsny - Reca, Bednarek, Glik, Bereszyński - Krychowiak, Góralski, Grosicki (74' Frankowski), Zieliński (90+2' Piątek), Szymański (68' Milik) - Lewandowski

Macedonia: Dimitrievski - Ristovski (81' Radeski), Musliu, Ristevski - Bejtulai, Nikolov (88' Stoilov), Spirovski, Alioski - Pandev, Elmas, Nestorovski (74' Trajkovski)

Żółte kartki: 35' Bednarek, 40' Szymański, 66' Reca - 14' Pandev, 19' Nikolov, 34' Nestorovski, 63' Spirovski, 67' Alioski, 83' Musliu

Sędziował: Mateu Lahoz (Hiszpania)