Parastrzelectwo – MŚ: srebro polskiej drużyny w nieolimpijskiej konkurencji

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 15.10.2019, 19:15

Mamy pierwszy polski medal w Sydney. Drużyna w składzie Szymon Sowiński, Sławomir Okoniewski i Kacper Pierzyński zajęła drugie miejsce w nieolimpijskiej rywalizacji w pistolecie P5. Indywidualnie Biało-Czerwonym nie udało się stanąć na podium.

Reprezentanci Polski bardzo dobrze zaprezentowali się we wczorajszych zmaganiach w pistolecie pneumatycznym P5. O podium otarł się Szymon Sowiński, który ostatecznie uplasował się na 4. pozycji. Szansę na medal Polak zaprzepaścił po słabszej trzeciej serii strzałów. Zawody zakończyły się ukraińskim dubletem –zwyciężyła Iryna Liachu, o punkt lepsza od kolegi z reprezentacji Oleksija Denysiuka. Brązowy medal wystrzelał Francuz Romain Ramalingom Sellemoutou. Pierwszą „10” zamknął Sławomir Okoniewski, a w końcówce 24-osobowej stawki uplasowali się Kacper Pierzyński i Filip Rodzik.

Dobre wyniki Sowińskiego i Okoniewskiego złożyły się na polski sukces w rywalizacji drużynowej. Po zsumowaniu rezultatów trzech najlepszych polskich zawodników nasza reprezentacja zajęła drugie miejsce w klasyfikacji zespołowej mistrzostw świata. Dzięki temu Szymon Sowiński, Sławomir Okoniewski i Kacper Pierzyński zdobyli tytuły wicemistrzów globu. Lepsi okazali się jedynie Ukraińcy: Liachu, Denysiuk i Andrij Zachwatajew (19 miejsce w rywalizacji indywidualnej).

Słabiej nasi reprezentanci spisali się dzień później w zmaganiach w olimpijskiej konkurencji – pistolecie dowolnym P4. Zdecydowanie najlepszy wynik wśród Biało-Czerwonych ponownie uzyskał Szymon Sowiński – w stawce 48. strzelców zajął 10. miejsce. Do awansu do finału zabrakło dwóch punktów. Pozostali zawodnicy zostali sklasyfikowani na pozycjach w czwartej dziesiątce. Drużynowo polska ekipa tym razem uplasowała się na 6. lokacie. W rywalizacji indywidualnej triumfował Oleksij Denysiuk, a zespołowo na najwyższym stopniu podium stanęli Chińczycy.

Dziś swoje zmagania zainaugurowali także strzelcy niewidomi i niedowidzący, którzy w mistrzostwach globu startują po raz pierwszy. Na początek odbyła się rywalizacja w karabinie pneumatycznym leżąc. W kwalifikacjach wystąpiło czworo Polaków, a apetyty na walkę o medale rozbudził Krzysztof Ruszkiewicz (z asystentem Dariuszem Mendrzejewskim), który zajął w nich 3. miejsce. Do finału awansowała również 5. w 12-osobowej stawce Katarzyna Orzechowska (z asystentem Wiesławem Skalskim). Niestety, w decydującej batalii musieliśmy obejść się smakiem. Ruszkiewicz uplasował się tuż za podium, a Orzechowska była 7. Mistrzem świata został Fin Timo Nystrom z wynikiem 242.3. Zmagania zawodników z wadami wzroku to konkurencje nieolimpijskie.