PKO Ekstraklasa: lider nie zawodzi

• Data publikacji: 18.10.2019, 19:54

Pogoń Szczecin kontynuuje swoją świetną passę wyjazdową i pokonuje Zagłębie Lubin 1:0 po bramce Adama Buksy. Zwycięstwo lidera inauguruje 12. kolejkę PKO Ekstraklasy. Dla Miedziowych jest to pierwsza porażka pod wodzą Martina Seveli.

PKO Ekstraklasa wróciła po przerwie reprezentacyjnej. Dwunastą kolejkę rozpoczęła Pogoń Szczecin na stadionie w Lubinie. Pomimo zaskakującej porażki w poprzednim meczu z Rakowem Częstochowa, podopieczni Kosty Runjaicia przystępowali do tego meczu jako lider najwyższej klasy rozgrywkowej. Portowcy dużo lepiej spisują się w tym sezonie w starciach na wyjeździe, ale Zagłębie po zmianie szkoleniowca jeszcze nie przegrało. Pierwsze piątkowe starcie zapowiadało się zatem bardzo ciekawie.

Szczecinianie rozpoczęli ten mecz z wysokiego C. Podobnie jak w starciu z Rakowem ich pierwsza akcja przyniosła bardzo szybkie prowadzenie. Tym razem stało się to już w 6. minucie za sprawą Adama Buksy. Świetną asystą popisał się w tej sytuacji Srdjan Spiridonović, który bardzo łatwo ograł Jakuba Tosika. Zagłębie próbowało szybko odpowiedzieć, ale ich akcje nie przyniosły zagrożenia bramki strzeżonej przez Stipicę. Po chwili asystent przy pierwszej bramce kolejny raz stworzył ciekawą okazję, jednak został powstrzymany przez rywali. Szymon Marciniak po analizie VAR uznał, że defensor nie przekroczył w tej sytuacji przepisów. W 12. minucie powinno dojść do wyrównania. Balić świetnie zagrał do Alana Czerwińskiego, a ten uderzył głową tuż obok słupka. Po chwili gospodarze ponowili swój atak, ale tym razem bramkarza Portowców wyłapał dośrodkowanie Bohara

Kolejne minuty to dużo słabsze tempo i brak okazji bramkowych. Ciekawie zrobiło się w tym okresie tylko w 21. minucie, kiedy ponownie pokazał się Spiridonović i mocnym uderzeniem zmusił Hładuna do interwencji. Poza tym na boisku panował chaos, a piłkarze grali bardzo czytelnie i niedokładnie. W 34. minucie dobrze z kontrą wyszedł Szysz i świetnie podał do Żivca, ale ten przegrał pojedynek z obrońcą Pogoni. Po chwili odpowiedzieli goście. Najpierw uderzenie Bartkowskiego wybronił bramkarz Miedziowych, a dobitkę Łasickiego zablokowali obrońcy. W końcówce okazję stworzyli jeszcze Portowcy, ale ani Siridonović, ani Kowalczyk nie zdołali pokonać golkipera gospodarzy.

Drugą część spotkania żwawiej rozpoczęli gospodarze. Już w 46. minucie bardzo dobrym, technicznym strzałem popisał się Sasa Żivec, ale piłka przeleciała obok słupka. Kolejne uderzenie również okazało się niecelne. Z czasem Pogoń uspokoiła grę i oddaliła zagrożenie spod własnej bramki. Sama jednak też nie tworzyła zagrożenia, przez co na boisku niewiele się działo. W 68. minucie Szymon Marciniak zmuszony był przerwać mecz z powodu odpalenia rac przez kibiców. Po tej wymuszonej przerwie gra się podostrzyła, a arbiter rozdawał kolejne żółte kartki. Zagłębie przez większość meczu nie zrobiło zbyt wiele by doprowadzić do wyrównania. Nawet zazwyczaj groźne stałe fragmenty gry nie przyniosły ciekawych okazji.

Dopiero w 83. minucie gospodarze stworzyli największe zagrożenie, po którym powinno być 1:1! Filip Starzyński po dograniu z prawej strony uderzył na bramkę, ale kapitalną interwencją popisał się Stipica. W ostatnich minutach Miedziowi ruszyli do ataku. W 85. minucie Guldan próbował głową umieścić piłkę w siatce, ale uderzenie było niecelne. Po chwili dobre dośrodkowanie Alana Czerwińskiego wyłapał bramkarz Portowców. Lider w końcówce bronił się dość rozpaczliwie, ale skutecznie. Pogoń kolejny raz wygrała na wyjeździe i umacnia się na pierwszym miejscu w tabeli.

Zagłębie Lubin - Pogoń Szczecin 0:1 (0:1)
Bramki: 6' Buksa
Zagłębie Lubin: Hładun - Czerwiński, Kopacz, GuldanBalić - SliszTosik (78' Poręba) - Żivec (90' Dąbrowski), Starzyński, Bohar - Szysz (81' Suljić)
Pogoń Szczecin: Stipica - Bartkowski, TriantafyllopoulosŁasickiMatynia - KozuljPodstawski (79' Dąbrowski), Kowalczyk - Buksa (80' Frączczak), Spiridonović (72' Hostikka)
Żółte kartki: 45' Balić, 70' Guldan, 88' Suljić - 56' Buksa, 70' Kozulj, 71' Podstawski, 85' Kowalczyk
Sędziował: Szymon Marciniak (Płock)